W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal Kultury Narodowej. Festiwal towarzyszy obchodzonemu od 14 lat Narodowemu Dniu Kultury (3 marca) i ma na celu ożywić i pielęgnować  niezwykłe tradycje kulturowe Kambodży.

Kambodża | Pailin – Wat Phnom YatKambodża | Pailin – Wat Phnom Yat (by Jean-Pierre Dalbéra )

 

Kultura Kambodży

Kultura Kambodży jest bogatą mieszanką wpływów, łączącą tradycje płynące z subkontynentu indyjskiego, przywiezione przez imigrantów i przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rdzenne plemiona zamieszkujące Królestwo. Mieszanka ta jest zatem niezmiernie bogata i różnorodna.

Według Ministerstwa Kultury i Sztuk Pięknych (MCFA), Dzień Kultury Narodowej jest częścią rządowej misji "zachowania kultury, jej promowania oraz rozwoju działań kulturalnych – szczególnie w miejscach, gdzie żyją rdzenni mieszkańcy, a także zachęcanie do tworzenia nowych form sztuki".

W tym roku członkowie zarządu MCFA zdecydowali o obchodach Dnia Kultury w Pailin – prowincji będącej niegdyś domem kupców birmańskich. Zamieszkiwali oni Pailin od wieków, ale zniknęli podczas rządów Czerwonych Khmerów, pozostawiając po sobie pamiątkową, 87-letnią stupę (buddyjską świątynię) i tradycyjny taniec pawia (peacock dance).

Stupa została dwa lata temu odnowiona i podczas tegorocznego festiwalowego weekendu każdy chętny mógł ją zwiedzić.

Program Festiwalu Kultury Narodowej

Podczas uroczystych obchodów można było podziwiać wyjątkowe przedstawienia grup tanecznych i aktorskich z Phnom Penh, Battambang, Banteay Meanchey i miast prowincji Pailin.

Artyści z Phnom Penh wykonali taniec Apsara, składający się m.in. z "tańca bębenków", "tańca koników polnych" czy "tańca zbieraczy kardamonu".

Wykonawcy z Battambang zagwarantowali widzom moc wrażeń swoim przedstawieniem cyrkowym, natomiast grupa teatralna z Banteay Meanchey przygotowała wyjątkowy spektakl. Artyści z Pailin wykonali zaś tradycyjne tańce regionalne, m.in. unikalny taniec pawia.

Prowincja Pailin po raz pierwszy była gospodarzem obchodów. Kolejny Festiwal Kultury Narodowej już za rok!

Kambodża | Tancerki wykonujące tradycyjny taniec ApsarKambodża | Tancerki wykonujące tradycyjny taniec Apsara (by spotter_nl )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
Nowe połączenia lotnicze z Kambodżą Nowe połączenia lotnicze z Kambodżą
Od 27 marca 2011 roku turyści będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenie lotnicze do Kambodży: w tym dniu Air France rozpoczyna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności