W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal Kultury Narodowej. Festiwal towarzyszy obchodzonemu od 14 lat Narodowemu Dniu Kultury (3 marca) i ma na celu ożywić i pielęgnować  niezwykłe tradycje kulturowe Kambodży.

Kambodża | Pailin – Wat Phnom YatKambodża | Pailin – Wat Phnom Yat (by Jean-Pierre Dalbéra )

 

Kultura Kambodży

Kultura Kambodży jest bogatą mieszanką wpływów, łączącą tradycje płynące z subkontynentu indyjskiego, przywiezione przez imigrantów i przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rdzenne plemiona zamieszkujące Królestwo. Mieszanka ta jest zatem niezmiernie bogata i różnorodna.

Według Ministerstwa Kultury i Sztuk Pięknych (MCFA), Dzień Kultury Narodowej jest częścią rządowej misji "zachowania kultury, jej promowania oraz rozwoju działań kulturalnych – szczególnie w miejscach, gdzie żyją rdzenni mieszkańcy, a także zachęcanie do tworzenia nowych form sztuki".

W tym roku członkowie zarządu MCFA zdecydowali o obchodach Dnia Kultury w Pailin – prowincji będącej niegdyś domem kupców birmańskich. Zamieszkiwali oni Pailin od wieków, ale zniknęli podczas rządów Czerwonych Khmerów, pozostawiając po sobie pamiątkową, 87-letnią stupę (buddyjską świątynię) i tradycyjny taniec pawia (peacock dance).

Stupa została dwa lata temu odnowiona i podczas tegorocznego festiwalowego weekendu każdy chętny mógł ją zwiedzić.

Program Festiwalu Kultury Narodowej

Podczas uroczystych obchodów można było podziwiać wyjątkowe przedstawienia grup tanecznych i aktorskich z Phnom Penh, Battambang, Banteay Meanchey i miast prowincji Pailin.

Artyści z Phnom Penh wykonali taniec Apsara, składający się m.in. z "tańca bębenków", "tańca koników polnych" czy "tańca zbieraczy kardamonu".

Wykonawcy z Battambang zagwarantowali widzom moc wrażeń swoim przedstawieniem cyrkowym, natomiast grupa teatralna z Banteay Meanchey przygotowała wyjątkowy spektakl. Artyści z Pailin wykonali zaś tradycyjne tańce regionalne, m.in. unikalny taniec pawia.

Prowincja Pailin po raz pierwszy była gospodarzem obchodów. Kolejny Festiwal Kultury Narodowej już za rok!

Kambodża | Tancerki wykonujące tradycyjny taniec ApsarKambodża | Tancerki wykonujące tradycyjny taniec Apsara (by spotter_nl )

Zainteresują Cię również

Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży
Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Wszystko, co musisz wiedzieć o Kambodży Wszystko, co musisz wiedzieć o Kambodży
Kambodża – wciąż tak mało znana, jest miejscem niezwykłym. Odnajdziemy tu ruiny świątyń, mogące śmiało konkurować ze spuścizną...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności