Angkor Wat znaczy wiele: jest kambodżańskim symbolem narodowym, arcydziełem architektonicznym, kamiennym świadectwem minionej wielkiej kultury, klejnotem światowego dziedzictwa, największą budowlą sakralną świata, jest jedyny w swoim rodzaju.

Kambodża | Miniatura Angkor Wat w Phnom PenhKambodża | Miniatura Angkor Wat w Phnom Penh (by triller )

 

Kopia Angkor Wat w Indiach?

Przynajmniej dwa ostatnie aspekty znalazły się obecnie w niebezpieczeństwie, ponieważ hinduska gmina wyznaniowa Mahavir Mandir oznajmiła w ostatnich tygodniach, że u źródeł Gangesu, w miejscu oddalonym o 40 km od Patna, stolicy indyjskiego stanu Bihar w północnych Indiach, zamierza wznieść kopię Angkor Wat jeszcze większą od kambodżańskiego oryginału. Położono właśnie kamień węgielny pod budowę, zgromadzono też łącznie ok.15,5 mln euro na budowę świątyni Virat Angkor Wat Ram Mandir.

Ostry sprzeciw rzecznika rządu

A to się strażnikom oryginału wcale nie podoba. Zapowiedź była „aktem haniebnym” i nie można dopuścić, aby w przyszłości istniały dwie wersje Angkor Wat – tyle ze strony rzecznika rządu Phay Siphan. Zapowiedział on konsultacje rządowe w sprawie nakłonienia indyjskich kolegów do rozwiązania sprawy. Troszczył się przy tym raczej nie o symboliczną moc poświęconej bogowi Vishnu świątyni, ile o jej magnetyczną siłę przyciągania turystów – w ubiegłym roku były ich trzy miliony.

Kambodżanie bardzo emocjonalnie zareagowali na plany Hindusów zarówno w kręgach rządowych, jak i na forach internetowych. Wprawdzie Francuzi też nie byli zachwyceni, kiedy Rosjanie skopiowali ich wieżę Eiffla, ale u Khmerów poruszono widać bardzo drażliwy punkt: brakuje im pewności siebie zjednoczonego narodu, którym chcieliby być, ale widocznie (jeszcze) nie są.

Oryginał zawsze lepszy od kopii!

Pomijając fakt, że naśladownictwo zawsze przedstawia sobą najuczciwszą formę uznania, spokojne spojrzenie na problem mogłoby wyciszyć wzburzone emocje:

  • Żaden turysta nie będzie wolał zobaczyć kopii zamiast oryginału. Poza tym archeologiczny park Angkor Wat oferuje więcej perełek architektonicznych, jak choćby Bayon czy Ta Prohm.
  • Urok liczących osiemset lat detali, zwłaszcza Apsar i innych płaskorzeźb jest niemożliwy do skopiowania.
  • Kopia nie będzie żadnym symbolem narodowym, ale religijnym miejscem pielgrzymek – nie będzie dla Angkor Wat żadną konkurencją.
  • Replika z pewnością nie osiągnie wymiarów Angkor Wat: piramidalna budowla odpowiada mitycznemu eposowi Ramayana i rozciąga się ze swymi murami zewnętrznymi i fosami na powierzchni ok. 2 km2.
  • I przede wszystkim: deklarowane środki finansowe z pewnością nie wystarczą na wzniesienie świątyni w jakimkolwiek stopniu zagrażającej sławie Angkor Wat.

Powinno to być więc nauczką dla Khmerów, aby w przyszłości nieco spokojniej i z większą pewnością siebie reagować na tego rodzaju zapowiedzi. Wszak to oni są i pozostaną gospodarzami zabytków, które zapierają dech w piersiach całego świata. I tego nie zmieni żadna kopia na świecie.

Kambodża | Urok liczących osiemset lat detali jest niemożliwy do skopiowaniaKambodża | Urok liczących osiemset lat detali jest niemożliwy do skopiowania (by shu tu )

wg cambodia-news.net

Zainteresują Cię również

Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty. Podróż...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności