Mieszkańcy Kambodży po raz pierwszy witają Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia, po raz drugi według kalendarza księżycowego – między 21 stycznia i 21 lutego, a po raz trzeci według kalendarza khmerskiego 13 albo 14 kwietnia.

Kambodża | Khmerski Nowy Rok wypada w kwietniuKambodża | Khmerski Nowy Rok wypada w kwietniu (by cambodia4kidsorg)

 

Nowy rok księżycowy

Nowy rok księżycowy świętuje się przez trzy dni, począwszy od pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego, co przypada między 21 stycznia a 21 lutego.

Khmerski Nowy Rok

Kambodżański Nowy Rok – Chaul Chnam Thmei – był niegdyś świętowany w listopadzie albo w grudniu. W czasach Angkoru w XIII wieku  król Suriyarvarman II (albo Jayarvarman VII) przeniósł khmerski Nowy Rok na kwiecień.

Przeważająca większość Khmerów to rolnicy. Okres od listopada do marca to dla nich najważniejszy i najbardziej wytężony czas pracy, związany z uprawą ryżu. Najlepszym miesiącem do świętowania jest więc kwiecień, kiedy to ludność po żniwach ma więcej wolnego czasu.

Punktem wyjścia do określenia początku nowego roku był wybór konstelacji Barana (Aries), której gwiazda Chaitra, albo Chitra, razem ze Słońcem i Ziemią tworzy linię prostą. Przy tej koniunkcji następuje „Songkran”, a więc Nowy Rok. 

Dzień pierwszy

Pierwszy dzień Khmerskiego Nowego Roku nazywa się Moha Songkran. Tego dnia na ziemię trafia nowy bóg, który przez rok będzie urzędował jako obrońca świata. Aby go przyjąć, ludzie czyszczą i ozdabiają swoje domy. Każdy dom przygotowuje się na przyjście nowego boga indywidualnie. Obowiązkowe są tylko owoce i napoje na powitanie. Pierwszego dnia Kambodżanie przygotowują jedzenie dla mnichów w pagodach i oczekują w zamian ich błogosławieństwa.

Nowy Rok jest jedynym czasem, kiedy młodzież khmerska może spotykać się i urządzać „mieszane” zabawy. Jest też okazją dla młodych mężczyzn, aby się zaręczyć – tak chce tradycja.

Kambodża | Tradycyjny noworoczny festiwal w Siem Reap (kwiecień 2011 r.)Kambodża | Tradycyjny noworoczny festiwal w Siem Reap (kwiecień 2011 r.) (by Hamnoy YOSHI.JP © All rights reserved)

Dzień drugi

Drugi dzień Nowego Roku nazywa się  Wanabat, co oznacza „dzień prezentów”.

Dzień trzeci

Trzeci dzień, to Tanai Lieang Saka – "nowy początek". Po porannych błogosławieństwach w pagodach, obchodzi się po południu wesołe zakończenie świąt: na ulicach i placach wszyscy polewają się wodą, a dzieci i młodzież obsypują się wzajemnie mąką i pudrem – to wszystko oczywiście na szczęście. Noworoczne praktyki nie omijają także turystów.

Kambodża | Gwiazda ChaitraKambodża | Gwiazda Chitra (by S. K.)

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor
W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności