Do Kambodży najłatwiej dostać się z Tajlandii, a także z terenu innych państw sąsiednich, głównie: Wietnamu i Laosu. W ostatnich czasach do Kambodży dociera coraz więcej samolotów z krajów sąsiadujących. Połączenia międzynarodowe obsługują lotniska w Phnom Penh i Siem Reap.

Kambodża | Nawet przejście graniczne nosi charakterystyczne cechy stylu khmerskiej architekturyKambodża | Nawet przejście graniczne nosi charakterystyczne cechy stylu khmerskiej architektury (by roggeworld)

Kambodża – przejścia lądowe

Istnieje obecnie pięć lądowych przejść granicznych otwartych dla cudzoziemców: dwa w Tajlandii, dwa w Wietnamie i jedno w Laosie. Przekraczając granicę lądową należy pamiętać, aby uzyskać stempel wjazdu (jego brak może być przyczyną utrudnień podczas powrotu).

Z Tajlandii...

Z Bangkoku odbywają się codzienne loty do Phnom Penh, obsługiwane przez linie Thai Airways i Bangkok Airways (ostatnie z wymienionych mają zwykle ofertę korzystniejszą cenowo). Lot trwa około godziny.

Bangkok Airways oferuje także codzienne przeloty do Siem Reap (większa częstość lotów jest w sezonie: od grudnia do lutego).

Podróż drogą lądową z Tajlandii do Kambodży jest także bardzo popularną formą wycieczki i jeśli nie mamy ochoty planować jej na własną rękę, z pewnością pomogą nam w tym biura podróży w Bangkoku (w szczególności na Khao San Road). Jeśli już zdecydujemy się na któreś z biur podróży warto zasięgnąć od podróżujących znajomych lub obsługi hotelu informacji o wiarygodności danej firmy. W tej branży usługowej zdarzają się bowiem oszustwa, kończące się długim oczekiwaniem na granicy na obiecywany środek transportu itp.

Biura podróży raczej nie będą polecać nam przeprawy na własną rękę, informując o możliwych kłopotach na granicy, jednakże podróż środkami transportu publicznego z Tajlandii do Kambodży, nie powinna raczej sprawić nam większych trudności.

Kambodża | Granica tajsko-kambodżańskaKambodża | Granica tajsko-kambodżańska (by rdockum)

Przejścia graniczne

Aranyaprethet/Poipet Aranyaprethet – przejście to jest idealne dla osób zamierzających, rozpocząć wycieczkę po Kambodży od północy i odwiedzić np. Battambang i Siem Reap.

Trat/Koh Kong – to przejście graniczne poleca się turystom kierującym się do stolicy Kambodży – Phnom Penh i Sihanoukville.

Z Bangkoku do Aranyaprathet można dotrzeć pociągiem (ok. 7h) lub autobusem (ok. 4h). Autobusy z Bankoku kursują także do Trat (ok. 9h). Przejścia graniczne czynne są codziennie, zwykle od 7:00 do 17:00 i można otrzymać na nich wizę.

Z Wietnamu...

Istnieje kilka regularnie kursujących lotów z Ho Chi Minh City do Phnom Penh i Siem Reap, obsługiwanych przez Vietnam Airlines i Royal Phnom Penh Airways.

Wśród przejść granicznych otwartych dla cudzoziemców wyróżnia się:

Moc Bai/Bavet - 200 km na południowy wschód od Phnom Penh. Podróż samochodem do stolicy powinna zająć nam ok. 6 h.

Chau Doc nad rzeką Bassac – znajduje się w odległości ok. 60 km od Phnom Penh. Drogę tę pokonać można np. taksówką motorową lub nieco ją urozmaicić, docierając do nadrzecznej wioski K'am Samnar – stąd dopłynąć można łodzią do Neak Leung położonego ok. 37 km na wschód od stolicy, a pozostały odcinek drogi przebyć autobusem lub taksówką.

Należy pamiętać, że wizy do Kambodży mogą nie być wydawane na każdym przejściu granicznym.

Kambodża | Lotnisko w Siem ReapKambodża | Lotnisko w Siem Reap (by chleong)

Z Laosu...

Laos Aviation i Vietnam Airlines oferują codzienne loty z Vientiane do Phnom Penh (w niektóre dni tygodnia lądują one także w Siem Reap).

Miłośnicy przygód mogą spróbować przeprawić się do kambodżańskiego miasta  Stung Treng (40 km na południe od granicy z Laosem) przez przejście graniczne w Voen Kham.

Przeprawa z Laosu jest niezwykle ciekawa, gdyż do kambodżańskiego punktu kontroli granicznej trzeba przedostać się łodzią.

Wizę można uzyskać w punkcie kontroli granicznej Dong Krolar po kambodżańskiej stronie, za ok. 20 USD. Podróż do Phnom Penh zajmie nam wówczas ok 6-7 h autobusem lub taksówką.

Źródło:
Tourism of Cambodia
https://tourismcambodia.com/

Kambodża | Jedno z przejść granicznych z Wietnamu do KambodżyKambodża | Jedno z przejść granicznych z Wietnamu do Kambodży (by oprior)

Zainteresują Cię również

„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności