Do Kambodży najłatwiej dostać się z Tajlandii, a także z terenu innych państw sąsiednich, głównie: Wietnamu i Laosu. W ostatnich czasach do Kambodży dociera coraz więcej samolotów z krajów sąsiadujących. Połączenia międzynarodowe obsługują lotniska w Phnom Penh i Siem Reap.

Kambodża | Nawet przejście graniczne nosi charakterystyczne cechy stylu khmerskiej architekturyKambodża | Nawet przejście graniczne nosi charakterystyczne cechy stylu khmerskiej architektury (by roggeworld)

Kambodża – przejścia lądowe

Istnieje obecnie pięć lądowych przejść granicznych otwartych dla cudzoziemców: dwa w Tajlandii, dwa w Wietnamie i jedno w Laosie. Przekraczając granicę lądową należy pamiętać, aby uzyskać stempel wjazdu (jego brak może być przyczyną utrudnień podczas powrotu).

Z Tajlandii...

Z Bangkoku odbywają się codzienne loty do Phnom Penh, obsługiwane przez linie Thai Airways i Bangkok Airways (ostatnie z wymienionych mają zwykle ofertę korzystniejszą cenowo). Lot trwa około godziny.

Bangkok Airways oferuje także codzienne przeloty do Siem Reap (większa częstość lotów jest w sezonie: od grudnia do lutego).

Podróż drogą lądową z Tajlandii do Kambodży jest także bardzo popularną formą wycieczki i jeśli nie mamy ochoty planować jej na własną rękę, z pewnością pomogą nam w tym biura podróży w Bangkoku (w szczególności na Khao San Road). Jeśli już zdecydujemy się na któreś z biur podróży warto zasięgnąć od podróżujących znajomych lub obsługi hotelu informacji o wiarygodności danej firmy. W tej branży usługowej zdarzają się bowiem oszustwa, kończące się długim oczekiwaniem na granicy na obiecywany środek transportu itp.

Biura podróży raczej nie będą polecać nam przeprawy na własną rękę, informując o możliwych kłopotach na granicy, jednakże podróż środkami transportu publicznego z Tajlandii do Kambodży, nie powinna raczej sprawić nam większych trudności.

Kambodża | Granica tajsko-kambodżańskaKambodża | Granica tajsko-kambodżańska (by rdockum)

Przejścia graniczne

Aranyaprethet/Poipet Aranyaprethet – przejście to jest idealne dla osób zamierzających, rozpocząć wycieczkę po Kambodży od północy i odwiedzić np. Battambang i Siem Reap.

Trat/Koh Kong – to przejście graniczne poleca się turystom kierującym się do stolicy Kambodży – Phnom Penh i Sihanoukville.

Z Bangkoku do Aranyaprathet można dotrzeć pociągiem (ok. 7h) lub autobusem (ok. 4h). Autobusy z Bankoku kursują także do Trat (ok. 9h). Przejścia graniczne czynne są codziennie, zwykle od 7:00 do 17:00 i można otrzymać na nich wizę.

Z Wietnamu...

Istnieje kilka regularnie kursujących lotów z Ho Chi Minh City do Phnom Penh i Siem Reap, obsługiwanych przez Vietnam Airlines i Royal Phnom Penh Airways.

Wśród przejść granicznych otwartych dla cudzoziemców wyróżnia się:

Moc Bai/Bavet - 200 km na południowy wschód od Phnom Penh. Podróż samochodem do stolicy powinna zająć nam ok. 6 h.

Chau Doc nad rzeką Bassac – znajduje się w odległości ok. 60 km od Phnom Penh. Drogę tę pokonać można np. taksówką motorową lub nieco ją urozmaicić, docierając do nadrzecznej wioski K'am Samnar – stąd dopłynąć można łodzią do Neak Leung położonego ok. 37 km na wschód od stolicy, a pozostały odcinek drogi przebyć autobusem lub taksówką.

Należy pamiętać, że wizy do Kambodży mogą nie być wydawane na każdym przejściu granicznym.

Kambodża | Lotnisko w Siem ReapKambodża | Lotnisko w Siem Reap (by chleong)

Z Laosu...

Laos Aviation i Vietnam Airlines oferują codzienne loty z Vientiane do Phnom Penh (w niektóre dni tygodnia lądują one także w Siem Reap).

Miłośnicy przygód mogą spróbować przeprawić się do kambodżańskiego miasta  Stung Treng (40 km na południe od granicy z Laosem) przez przejście graniczne w Voen Kham.

Przeprawa z Laosu jest niezwykle ciekawa, gdyż do kambodżańskiego punktu kontroli granicznej trzeba przedostać się łodzią.

Wizę można uzyskać w punkcie kontroli granicznej Dong Krolar po kambodżańskiej stronie, za ok. 20 USD. Podróż do Phnom Penh zajmie nam wówczas ok 6-7 h autobusem lub taksówką.

Źródło:
Tourism of Cambodia
https://tourismcambodia.com/

Kambodża | Jedno z przejść granicznych z Wietnamu do KambodżyKambodża | Jedno z przejść granicznych z Wietnamu do Kambodży (by oprior)

Zainteresują Cię również

15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności