Ponieważ ilość turystów odwiedzających Kambodżę na przestrzeni kilku lat wzrosła z dwustu tysięcy do dwóch milionów osób, coraz częściej usłyszeć można głosy dotyczące zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych stron wzmożonego ruchu turystycznego.

Kambodża | Turystyka odpowiedzialna łączy zwiedzanie ze świadomością silnego wpływu ruchu turystycznego na odwiedzane miejca i żyjące w nich społecznościKambodża | Turystyka odpowiedzialna łączy zwiedzanie ze świadomością silnego wpływu ruchu turystycznego na odwiedzane miejsca i żyjące w nich społeczności (by gusjer)

Zyski z turystyki

Mimo, iż prężnie rozwijająca się turystyka sprzyja ogólnemu rozwojowi kraju, znaczna część zysków trafia do kieszeni zagranicznych właścicieli sieci hotelowych, restauracji oraz linii lotniczych, nie wpływając bezpośrednio na poprawę losu społeczności lokalnej.

Społeczności lokalne

Podróżowanie po krajach Azji Południowo-Wschodniej to nie tylko poznawanie piękna egzotycznych zakątków świata i barwnej kultury mieszkańców, to także styczność z lokalną ludnością i problemami ich codziennego życia.

Nie możemy także zapominać o tym, iż rozbudowana infrastruktura turystyczna zmienia w nieodwracalny sposób krajobraz danych miejsc. Negatywną stroną turystyki jest to, iż ingerencja człowieka w przyrodę i lokalną kulturę bywa nadmierna, a jej skutki są nieodwracalne.

Podróżuj, nie szkodząc

Ostatnimi czasy świadomość i odpowiedzialność turystów coraz bardziej wzrasta, w związku z czym pojawiły się nowe formy turystyki, których podstawowe hasła brzmią: „Podróżuj i Pomagaj” (a przynajmniej staraj się nie przynosić szkody). Opierają się one na idei pełnego poznawania zarówno materialnego, jak i kulturowego dziedzictwa danego miejsca na ziemi, przy jak największym ograniczeniu negatywnych skutków wzmożonego ruchu turystycznego i próbie przyniesienia korzyści lokalnej ludności.

Kilka zasad turystyki odpowiedzialnej

  • Turysta odpowiedzialny poznaje świat aktywnie i zarazem mądrze, starając się ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz kulturę i tradycję danego regionu.
  • Turysta odpowiedzialny zachwyca się zastanym pięknem zabytków i przyrody, pamiętając jednocześnie o ich kruchości i globalnych problemach przyrodniczych.
  • Turysta odpowiedzialny myśli o racjonalnym zużywaniu wody, segregacji odpadów i nie skusi się na ofertę nielegalnych handlarzy egzotycznymi zwierzętami czy dziełami sztuki.
  • Turysta odpowiedzialny uznaje zasady Sprawiedliwego Handlu i stara się tak korzystać z atrakcji danego miejsca, by jego przyjazd przyniósł dochód przede wszystkim lokalnym drobnym przedsiębiorcom i rzemieślnikom.
  • Turysta odpowiedzialny działa proekologicznie i prospołecznie.

Kambodża | Jest wiele sposobów na to, by połączyć turystykę ze wspieraniem lokalnych społecznościKambodża | Jest wiele sposobów na to, by połączyć turystykę ze wspieraniem lokalnych społeczności (by mckaysavage)

Jak to wygląda w praktyce?

Istnieje kilka sposobów na to, aby podróżować odpowiedzialnie, a swym przyjazdem wesprzeć społeczności lokalne i żyć w zgodzie z naturą:

  • podróżowanie w niewielkich grupach,
  • zwiedzanie parków narodowych z opłatą za wstęp,
  • zakupy u lokalnych sprzedawców, korzystanie z miejscowej kuchni,
  • korzystanie z usług lokalnych przedsiębiorców: wynajmowanie miejscowych przewodników, środków transportu i miejsc zakwaterowania (wspieramy wówczas lokalną ludność, a nie międzynarodowe sieci hotelowe i restauracyjne).

Racjonalnie zaplanowany urlop pozwala na dogłębne poznanie codziennego życia i kultury lokalnych społeczności, a jednocześnie wspiera ich gospodarkę. Dołączając do tego podstawowe zachowania proekologiczne kreujemy nowy wizerunek turystyki, która zamiast szkodzić – pomaga.

Kambodża | Wzmożony ruch turystyczny posiada swoje plusy i minusy. Turysta odpowiedzialny zna oba jego oblicza i stara się podróżować nie szkodzącKambodża | Wzmożony ruch turystyczny posiada swoje plusy i minusy. Turysta odpowiedzialny zna oba jego oblicza i stara się podróżować nie szkodząc (by jurvetson)

Źródła:
Tourism of Cambodia

MK Tramping Travel Agency

Ngo.pl - portal organizacji pozarządowych

Zainteresują Cię również

Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży
Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Urodziny Króla Ojca (31 października) Urodziny Króla Ojca (31 października)
31 października Król Ojciec Norodom Sihanouk obchodzi swój jubileusz (w tym roku kończy 89 lat). Norodom Sihanouk znalazł się w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności