W sierpniu 1296 roku do Angkoru na dwór króla Srindravarmana przybył chiński wysłannik Chou Ta-Kuan (Zhou Daguan) i przebywał tam do lipca następnego roku. Po powrocie do Chin przedstawił szczegółowy raport na temat życia w Angkorze. Jego notatki są dzisiaj najważniejszym źródłem informacji o ówczesnym państwie Khmerów.

Potwierdzenie słów chińskiego kronikarza w płaskorzeźbie Angkor WatPotwierdzenie słów chińskiego kronikarza w płaskorzeźbie Angkor Wat (by mikecogh )

Oprócz opisów kilku wielkich świątyń (Bayon, Baphuon, Angkor Wat) raport dostarcza cennych wiadomości o życiu codziennym i zwyczajach mieszkańców Angkoru. Oto kilka fragmentów raportu Chou Ta-Kuan’a:

Tubylcy

Obyczaje, które są wspólne wszystkim południowym barbarzyńcom, można znaleźć w całej Kambodży, której ludność jest brzydko i mocno opalona słońcem… Ogólnie biorąc, zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą tylko przepaskę, którą przewiązują na biodrach, pokazując nagie piersi. Włosy upinają wysoko w kok i biegają boso, tak samo żony króla, w liczbie pięciu.

Odzwierciedlenie barwnej przeszłości AngkoruOdzwierciedlenie barwnej przeszłości Angkoru (by mark_lehmkuhler )

Kąpiel

Kambodża jest niezwykle gorącym krajem i niemożliwością jest przetrwać dzień bez kilku kąpieli… Co kilka dni ciągną kobiety z miasta grupkami po trzy po pięć nad rzekę, aby zażyć kąpieli. Na brzegu zostawiają skrawek tkaniny, który je okrywa i udają się do tysięcy innych kobiet w rzece. Także samo kobiety dostojnego pochodzenia mieszają się w tłumie, nie zastanawiając się nad tym, że pokazują się od stóp do głów każdemu, kto obok przechodzi.

Kambodża | Codzienne życie mieszkańców dawnej Kambodży uwiecznione w płaskorzeźbach AngkoruKambodża | Codzienne życie mieszkańców dawnej Kambodży zaklęte w kamieniu
(by taylorandayumi)

Władca Angkoru opuszcza pałac

Kiedy król opuszcza swój pałac, tworzy się uroczysty pochód żołnierzy, którzy idą z flagami, sztandarami i muzyką. Pałacowe dziewczęta, w liczbie 300 albo 500, odświętnie odziane z kwiatami we włosach i świecami w dłoniach, tworzą następny wielki szereg. Świece zapala się nawet w środku jasnego dnia.

Potem idą kolejne dziewczęta ze złotymi i srebrnymi naczyniami i niosą z pałacu całą galaktykę klejnotów przeróżnych form, których przeznaczenie wydaje się cudzoziemcowi całkowicie obce.

Dalej pojawia się jeszcze więcej dziewcząt i straż pałacowa z tarczami i lancami w rękach, następnie wozy tryumfalne zaprzężone w konie i całe ozdobione złotem. Przed ministrami i książętami siedzącymi na słoniach idą niezliczeni tragarze ze szkarłatnymi parasolami. Tuż za nimi podążają królewskie żony i konkubiny w palankinach i rydwanach albo na słoniach i koniach w towarzystwie co najmniej setki złotem wysadzanych parasoli.

Na koniec pojawia się władca stojąc prosto na słoniu i dzierżąc w dłoni święty miecz. Jego słoniowi, o kłach owiniętych złotem, towarzyszy dwudziestu tragarzy z białymi słonecznymi parasolami ze złotymi uchwytami. Cały ten orszak jest otoczony tarczą utworzoną z ciasno ustawionych słoni i jeszcze większej liczby żołnierzy, maszerujących w zwartym szyku dla pełnej ochrony.

Cytaty pochodzą z książki: Chou Ta-Kuan, Sitten in Kambodscha: Über das Leben in Angkor im 13. Jahrhundert, Angkor; Auflage: Neuaufl 2006.

wg Cathrin Karras

A tak życie w murach Angkoru wygląda dziś:

Dziewczynki bawiące się na terenie świątyń AngkoruDziewczynki bawiące się na terenie świątyń (by mayanais )

Angkorski uśmiechAngkorski uśmiech (by cylai )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor
W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności