Wybierając się w podróż do obcego kraju, a zwłaszcza kraju tak egzotycznego jak Kambodża, warto wcześniej dowiedzieć sie jak wygląda kwestia bezpieczeństwa oraz jakie niebezpieczeństwa mogą na nas czychać w czasie podróży po Kambodży.

Kambodża | O bezpieczeństwo podróznych dba policja turystycznaKambodża | O bezpieczeństwo podróznych dba policja turystyczna (by chrissy575)

Policja w Kambodży

Na ulicach Kambodży wszędzie zobaczyć można mnóstwo policji obywatelskiej i wojskowej. W większości przypadków funkcjonariusze policji obywatelskiej (mundury niebieskie albo khaki) odnoszą się do turystów uprzejmie i starają się pomóc. Z policją wojskową (czarno-białe opaski) bywa trudniej, a jej przedstawiciele mogą być mniej wrażliwi na problemy i potrzeby turystów. Zawsze warto jest mieć przy sobie ksero paszportu albo kartę gościa hotelowego.

Bezpieczeństwo w Kambodży

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Kambodży, to sprawa nie jest jednoznaczna. W rękach ludności znajduje się ogromna ilość broni, a w lasach wciąż kryją się niedobitki oddziałów „czerwonych Khmerów” i zwykłych bandytów. Z czasów wojny pozostała ogromna ilość min (każdego roku ginie na nich ok. 2000 ludzi).

Z drugiej strony – sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, rejony pozostające kiedyś pod kontrolą „czerwonych Khmerów” zostały przez wojska rządowe oczyszczone, a pola minowe są stopniowo, przy współudziale zagranicznych specjalistów,  likwidowane. Najbardziej uczęszczane przez turystów rejony Kambodży zostały już rozbrojone.

Napady z bronią w ręku zdarzają się najczęściej w Phnom Penh w okresie festiwali czy innych uroczystości. Również w tym wypadku zagrożenie dla życia praktycznie nie istnieje, ponieważ napastnikom chodzi o pieniądze, a nie życie turysty.

Kambodża | Policjanci na motorzeKambodża | Policjanci na motorze (by jamehealy)

Jak zachować bezpieczeństwo?

Ryzyko niebezpieczeństwa można znacząco zmniejszyć stosując kilka prostych zasad:

  • Nie wychodzić na ulicę po zmierzchu w pojedynkę.
  • Nie nosić przy sobie paszportu, dużej sumy pieniędzy ani cennych przedmiotów (zaleca się mieć przy sobie nie więcej niż 10 dolarów).
  • Poruszać się po mieście motorikszą albo taksówką, przy czym zamawiać je według rady pracowników hotelu.
  • W razie napadu rabunkowego zaleca się nie stawiać oporu, nie uciekać i najlepiej oddać żądane pieniądze – życie z pewnością jest dla nas cenniejsze.

Kambodża | Kambodżańska Tourist Police Kambodża | Kambodżańska Tourist Police (by chrissy575)

(wg www.allasia.com.ua, www.desinations.ru)

Zainteresują Cię również

Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty. Podróż...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności