Przed wyjazdem do Kambodży należy udać się z wizytą do lekarza specjalizującego się w chorobach tropikalnych. Miesiąc powinien wystarczyć nam na odpowiednie przygotowanie się do podróży pod kątem zdrowotnym.

Kambodża | Największym zagrożeniem zdrowotnym na terenie Kambodży jest malaria ronoszona przez komaryKambodża | Największym zagrożeniem na terenie Kambodży jest malaria roznoszona przez komary (by jamesjordan)

 

Malaria

Niemalże cały obszar Kambodży (wyłączając większe ośrodki miejskie) objęty jest zagrożeniem malarycznym. W popularnych ośrodkach turystycznych ryzyko jest znacznie mniejsze.

Podstawowym zabezpieczeniem przed tą chorobą jest po prostu unikanie ukąszeń komarów, poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych i moskitier. Warto zabrać ze sobą także środki antyseptyczne, czyli odkażające miejsca po ukąszeniach owadów oraz odpowiednie leki zapobiegające malarii, zalecone przez lekarza medycyny tropikalnej.

Higienia żywności

Każdy turysta powinien także pamiętać o podstawowych zasadach higieny, takich jak:

  • picie tylko butelkowanej wody
  • spożywanie owoców tylko po uprzednim obraniu ich ze skórki lub dokładnym umyciu
  • unikanie spożywania surowych warzyw

W każdej turystycznej apteczce powinny znaleźć się także środki na biegunkę (czasem zmiana zwyczajów żywieniowych bywa powodem przykrych dolegliwości).

Kambodża | Tylko butelkowana woda jest zdatna do piciaKambodża | Tylko butelkowana woda jest zdatna do picia (by freshheadfilms)

Upały

Konieczna jest ochrona przed palącym słońcem: kremy z filtrem, osłona na głowę, picie dużej ilości płynów (butelkowanych oczywiście) i noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych włókien.

Inne zagrożenia zdrowotne

Choć przy wjeździe do Kambodży oficjalnie nie obowiązują żadne szczepienia, warto - poza malarią - pomyśleć o zabezpieczeniu się przed schorzeniami takimi jak:

  • dur brzuszny
  • tężec
  • zapalenie wątroby typu A i B

Wykup ubezpieczenia medycznego jest oczywiście absolutną podstawą.

Kambodża | Ochrona przed palącym słońcem jest perwszym krokiem do zachowania zdrowia i dobrej kondycji w podróżyKambodża | Ochrona przed palącym słońcem jest perwszym krokiem do zachowania zdrowia i dobrej kondycji w podróży (by acidcookie)

Zainteresują Cię również

15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności