Na  jedynym w Polsce tak kompleksowym przeglądzie kina azjatyckiego, jakim jest Festiwal Filmowy Pięć Smaków, nie mogło zabraknąć  także przedstawicieli kinematografii Kambodży.

Kambodża | Thet Sambath rozmawia z Nuonem Chea zwanym Kambodża | Thet Sambath rozmawia z Nuonem Chea zwanym "Bratem nr 2" (by www.piecsmakow.pl)

 

IV edycja festiwalu

Czwarta edycja festiwalu odbyła się w dniach 26 października – 1 listopada 2010 r. w Warszawie. Wówczas własnie swoją polska premierę miał film Wrogowie publiczni (reż. Rob Lemkin, Thet Sambath, Kambodża, UK 2010).

Obok wspaniałych obrazów z Korei, Singapuru i Tajlandii, zaprezentowano dzieła reżyserów także z innych części Indochin.

W 2010 roku kino Kambodży reprezentował międzynarodowy duet w osobach Roba Lemkina i Theta Sambatha – reżyserów filmu:  Wrogowie publiczni (Enemies of the People); Wielka Brytania, Kambodża 2009, 94 min. Dokument opowiada o dramatycznym czasie w historii Kambodży i terrorze Czerwonych Khmerów.

Rob Lemkin jest brytyjskim reżyserem, producentem, dziennikarzem muzycznym i śledczym, a także założycielem firmy producenckiej Old Street Films.

Kambodża | Kambodża | "Wrogowie publiczni" (Enemies of the People) (by www.piecsmakow.pl)

O czym jest film „Wrogowie publiczni”?

Thet Sambath to znany na całym świecie reporter śledczy Phnom Penh Post - czołowego anglojęzycznego pisma w Kambodży. Praca nad filmem nierozerwalnie wiąże się z jego osobistą historią - na Polach Śmierci stracił bowiem swoją rodzinę. W dokumecie, który jest uwieńczeniem wieloletniej pracy, polegającej m.in. na próbach dotarcia, a następnie budowania zaufania czołowych przestawicieli reżimu (m.in. Nuona Chea), próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: "Dlaczego?".

Współtwórca i bohater przejmującego dokumentu Wrogowie publiczni - Thet Sambeth był dzieckiem średniozamożnych chłopów, kiedy Czerwoni Khmerzy wymordowali jego najbliższych. Po latach, już jako dziennikarz i filmowiec, postanowił odnaleźć tych, którzy mają na rękach krew miliona ludzi. W Kambodży żyją dziś tysiące odpowiedzialnych za „Pola Śmierci”. Sambeth od wielu lat poszukuje dawnych oprawców, by namówić ich na szczerą rozmowę przed kamerą. Dziecko ofiar dyktatury Pol Pota nie szuka zemsty – pragnie tylko zrozumieć, co zdarzyło się w jego kraju w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy Kambodżą zawładnął jeden z najbardziej brutalnych reżimów minionych czasów.

Kobiety i mężczyźni, którzy dokonywali masakry – począwszy od zwykłych piechurów w armii na ideologicznym przywódcy partii Nuon Chea zwanym Bratem Numer Dwa kończąc – przerywają trwające 30 lat milczenie i składają świadectwo, jakiego nikt wcześniej nie słyszał. (Agnieszka Szeffel, www.piecsmakow.pl)

Kambodża | Thet SambathKambodża | Thet Sambath (by www.piecsmakow.pl)

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Estoński hotel w Kambodży Estoński hotel w Kambodży
Szukając noclegu w kambodżańskim kurorcie Sihanoukville, możemy trafić na interesujący hotel Beach Road, któremu warto poświęcić...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności