Nowy Rok kojarzy nam się nierozłącznie z zimową aurą, fajerwerkami rozbłyskującymi na tle pokrytych śniegiem miast i z pitym naprędce szampanem, który przy temperaturze minus kilkunastu stopni smakuje absolutnie wyjątkowo.

A jednak ten nowo nastały czas w różnych częściach świata świętuje się inaczej, ot, chociażby w połowie kwietnia, jak ma to miejsce w Kambodży.

Khmerska społeczność w Atlancie | Noworoczna parada w tradycyjnych strojachKhmerska społeczność w Atlancie | Noworoczna parada w tradycyjnych strojach (by samsith )

 

Khmerski Nowy Rok, czyli Chaul Chnam Thmey, świętowany jest zwykle przez trzy dni.

Według naszego kalendarza przypada on co roku 13 albo 14 kwietnia, czyli w samym środku naszej pięknej polskiej wiosny. W Kambodży tę noworoczną datę wyznacza się według kalendarza księżycowego.

Noworoczne tradycje w Kambodży

W czasie noworocznych obchodów mieszkańcy Kambodzy codziennie odwiedzają świątynie, w celu otrzymania błogosławieństwa mnichów.

Khmerzy kultywują także tradycje skrapiania się nawzajem wodą. O poranku zrasza się twarze, po południu – klatkę piersiową, zaś wieczorem – nogi.

Poza tym popularne jest oblewanie się wodą barwioną na różne kolory (symbolizuje to różnorodność barw i odcieni życia), a także – co musi być znacznie mniej przyjemne – posypywanie się talkiem lub mąką.

3 dni nowego roku

Obchody nowego roku niepozbawione są pewnego, utrwalonego tradycją porządku:

Dzień pierwszy – Moha Sangkran

Legenda głosi, że w tym dniu przychodzą na ziemię opiekuńcze duchy, by zatroszczyć się o wszelkie ziemskie stworzenie. Aby godnie przyjąć niebiańskich przybyszów, mieszkańcy Kambodży sprzątają i odświeżają swoje domy i obejścia.

Każda khmerska rodzina składa także różnego rodzaju ofiary przed wizerunkiem Buddy: świeże kwiaty, świece, kadzidełka, misę z pachnąca wodą, żywność, napoje i ozdoby wykonane z liści bananowca.

Przygotowane w tym dniu jedzenie ofiarowane jest mnichom w świątyniach.

Dzień drugi – Vanabot

Drugiego dnia obchodów Nowego Roku przyjął się zwyczaj obdarzania miłosierdziem, zainteresowaniem i jałmużną ubogich. W tym dniu członkowie rodziny wręczają sobie także drobne upominki.

Dzień trzeci – Leung Sakk

W tym dniu Khmerzy “kąpią” wszystkie wizerunki Buddy w świętej, pachnącej wodzie. Symboliczne obmywanie postaci wielkiego mędrca wodą ma na celu zapewnianie deszczu i urodzaju przez cały rok. Rytuał ten nosi nazwę: Pithi Srang Preah.

Tego dnia dzieci w symboliczny sposób okazują szacunek swoim rodzicom, poprzez obmycie ich stóp w wodzie. W zamian otrzymują rodzicielskie błogosławieństwo.

Zwykle po wypełnieniu codziennych nakazów świątecznej tradycji przychodzi czas na noworoczne szaleństwa i zabawy. Młodzież i dzieci spędzają czas grając w różnego rodzaju gry zespołowe i zręcznościowe (są to zwykle azjatyckie odmiany naszego „Palanta”, „Zbijaka” czy „Gąski, gąski do domu”).

Źródło:
Tourism of Cambodia
http://tourismcambodia.com/

Zainteresują Cię również

Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona
Jako protest przeciwko przymusowym wysiedleniom mieszkańców jednej z dzielnic Phnom Penh, wobec której władze miasta mają swoje...
Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek
W swoich dążeniach, zmierzających do postawienia przed sądem przywódcy Czerwonych Koszul, Tajlandia szuka porozumienia z Kambodżą...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności