Kiedyś w Kambodży tatuażom przypisywało się magiczną moc, jak chociażby zapewnienie posiadającej go osobie odporności na zranienia. Dzisiaj w miejscowych studiach o magiczne tatuaże mało kto pyta.

A szkoda, bo tradycja ich wykonywania jest niezwykle ciekawa i oryginalna.

Kambodża | Tradycja wykonywania magicznych tatuaży powoli zanikaKambodża | Tradycja wykonywania magicznych tatuaży powoli zanika (by ignasigc)

 

„Pyton – to moda, a nie magia”

Potężny pyton na ramieniu 30-letniego Chey Cham wygląda groźnie, ale mężczyzna nie przypisuje wytatuowanemu wężowi żadnej niezwykłej mocy, mimo że żyje w kraju, gdzie tradycja wykonywania magicznych tatuaży była bardzo powszechna. „Pyton – to moda, a nie magia”, mówi młody mężczyzna. „Prawie niemożliwe jest już znalezienie tradycyjnego wykonawcy magicznych motywów”. 

Postępująca modernizacja Kambodży prowadzi do zaniku starych tradycji tatuażu, a przynajmniej do braku wiary w ich magiczne siły.

Khmerowie przez całe stulecia poddawali się trwającej godzinami bolesnej ceremonii wykłuwania na skórze mistycznych symboli. Zajmowali się tym tradycyjni uzdrowiciele i buddyjscy mnisi. Dzisiaj studia tatuażu odwiedzają ci, którzy chcą po prostu ozdobić swoje ciało.

 

Tatuaż na szczęście

Kiedyś prawie każdy kambodżański mężczyzna był wytatuowany. Magiczne symbole miały przynieść szczęście albo poważanie. Szczególnie chętnie dawali się tatuować żołnierze. Dzięki odpowiednio dobranym motywom mieli być odporni na rany. Dzisiaj podobne zabobony przetrwały jeszcze tylko na wsiach.

Smoki, węże i tygrysy

Policjanci, żołnierze, bokserzy i inni zawodnicy sportów walki nie szukają już magicznych wizerunków bogów i baśniowych stworów. Magia straciła na znaczeniu, a współcześni „wojownicy” każą sobie tatuować budzące grozę smoki, węże i tygrysy.

Tradycyjni artyści wykłuwali magiczne motywy przy pomocy dwóch albo trzech igieł, używając czarnego, niebieskiego i czerwonego tuszu. Niewielu jeszcze pamięta, jak posługiwać się klasycznymi igłami i jakie przy tym wypowiada się zaklęcia. Odpowiednie igły i magiczne formuły to jednak nie wszystko - aby magiczne tatuaże przynosiły efekty, należało postępować w określony sposób. Kto na przykład pił alkohol, kradł, albo źle się prowadził, jego tatuaże traciły magiczną moc.

A może zwątpienie w niezwykłą moc magicznych symboli na skórze jest jednak przedwczesne? Pewien żołnierz z oddziału stacjonującego na granicy z Tajlandią twierdzi, że w czasie kwietniowej wymiany ognia dostał się pod deszcz kul i wyszedł bez jednego draśnięcia. Na piersi i na plecach miał wytatuowane sanskryckie napisy…   

Kambodża | Magiczny tatuaż khmerskiego zawodnika sztuk walkiKambodża | Magiczny tatuaż khmerskiego zawodnika sztuk walki (by Marti Brown © All Rights Reserved )

wg www.n-tv.de

Zainteresują Cię również

„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011 Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011
Po raz pierwszy w historii, na liście TOP 10 cities w rankingu organizowanym przez wpływowy magazyn podróżniczy "Travel + Leisure...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności