Wdzięczne tancerki, posłuszne żony, nietykalne królowe... – już od dawien dawna kobieta odgrywała znaczącą rolę w kulturze Kambodży. Mniej więcej od I do XIV wieku w potężnym wówczas Królestwie dominował matriarchat.

Kambodża | Współczesne apsaryKambodża | Współczesne apsary (by dalbera)

 

Tancerki zaklęte w murach Angkoru

Wizerunek kobiety jest często spotykanym motywem w sztuce khmerskiej. Przykładem mogą być tutaj postaci pięknych, tańczących kobiet, które wyrzeźbione zostały na ścianach świątyń należących do kompleksu świątynnego Angkor. Są to czarujące boginki, boże tancerki, zwane apsarami, których zadaniem było wprawianie króla w dobry nastrój.

Esencja piękna

Piękno khmerskich kobiet kultywowane jest nie tylko za pomocą rzeźb – obecnie wiele tancerek z krwi i kości zachwyca odwiedzających Kambodżę turystów, napełniając ich serca magią. Współczesne apsary odziane są w bogato zdobione, złoto-srebrne stroje oraz wspaniałą biżuterię z pięknie ornamentowaną koroną, przy której zawieszony jest biały, egzotyczny kwiat o równie egzotycznej nazwie ផ្កាចំប៉ា /pkaa ćiompaa/.

Khmerskie tancerki podkreślają swój wdzięk płynnymi, kokieteryjnymi ruchami dłoni oraz powolnym stąpaniem z nogi na nogę. Taniec wykonany przez apsary, przy akompaniamencie cudnej muzyki w miejscu tak niesamowitym jak Angkor, wydaje się być połączeniem sfery sacrum ze sferą profanum, gdzie niebo łączy się z ziemią.

Kambodża | Tancerki zaklęte w murach AngkoruKambodża | Tancerki zaklęte w murach Angkoru (by Wilfried Maehlmann)

Żona idealna

Jednak kobiety w Kambodży to nie tylko boskie tancerki. Khmerka to też wymarzona, idealna żona, zarówno w małżeństwie tradycyjnym dla Kambodży, czyli aranżowanym przez rodziców, jak i tym „w stylu zachodnim”. W kulturze khmerskiej u kobiet głęboko zakorzeniona jest ogromna dbałość o męża. Według khmerskich obyczajów kobieta powinna wstać wcześniej niż mąż, przygotować dla niego śniadanie w postaci kleistego ryżu, sałatki ze świeżych owoców, uprasować koszulę i pokazać swoją wielką, szczerą miłość i przywiązanie. Następnie z uśmiechem żegna się z mężem i zajmuje się domem oraz dziećmi.

Kiedy mąż wraca z pracy, obiad jest już w końcowej fazie przygotowań podczas której mąż ma czas na wzięcie prysznica, a kobieta na spróbowanie i ocenę potraw, które przyrządziła. Robi to praktycznie zawsze, zanim poda je ukochanemu, jako że występkiem byłby zbyt słony ryż czy niedostatecznie ostra zupa curry. Następnie wspólnie spożywają wielodaniowy obiad. Nawet w przypadku, gdy żona zjadła prędzej, siedzi z mężem przy stole, by dotrzymać mu towarzystwa.

Po obiedzie kobieta nie pozwala wręcz, by mąż pomógł jej w porządkach i zmywaniu, gdyż jego jedynym obowiązkiem jest wówczas odpoczynek. Uśmiech nie znika jej z twarzy, nie da się słyszeć narzekania, emanuje z niej radość i miłość. Nigdy nie zdradzi, gdyż oznaczałoby to dla niej niezmazalny wstyd i hańbę, za to ewentualną zdradę ze strony męża potrafi wybaczyć, gdyż tak właśnie postępuje żona od zarania dziejów.

Współcześnie bardzo często zarówno mąż, jak i żona pracują w firmach i dzielą obowiązki między siebie, toteż – „stety” dla kobiet i niestety dla panów – odchodzi się powoli od tych małżeńskich tradycji.

Kambodża | Kobieta odgrywa niebagatelną rolę w khmerskiej kulturzeKambodża | Kobieta odgrywa niebagatelną rolę w khmerskiej kulturze (by Jayson Vega)

Nietykalna królowa

Warto również poznać pewien fakt dotyczący kobiety-królowej. W dawnych czasach była ona nietykalnym bóstwem. Za dotknięcie monarchini, choćby przypadkowe, groziła śmierć. Jedna z kambodżańskich legend głosi, że pewna królowa pływając po rzece łódką straciła równowagę i wypadła z niej. Mając na uwadze surowy zakaz i groźbę śmierci, zupełnie nikt nie odważył się wyciągnąć ręki na pomoc królowej, która utonęła na oczach całej świty. Kto wie, może gdyby jednak ktoś odważył się pomóc królowej, losy Kambodży potoczyłyby się zupełnie innym torem?

Kambodża | Khmerskie dziewczętaKambodża | Khmerskie dziewczęta (by meilyn)

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

Copyright © 2011 Paweł Niepla

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności