Jaki jest król Kambodży? Widok miłego, uśmiechniętego mężczyzny w średnim wieku, pozbawionego iście królewskiej wyniosłości, może wydawać się nieco zaskakujący. Co więcej, Król Sihamoni świetnie włada językiem czeskim i posiada prawdziwie artystyczną duszę...

Kambodża | Król Kambodży Norodom Sihamoni (po lewej)Kambodża | Król Kambodży Norodom Sihamoni (po lewej) (by yayasphoto)

 

Ustrój polityczny w Kambodży

Od 1993 r. Kambodża jest monarchią konstytucyjną. Obecnie rolę głowy państwa pełni Jego Wysokość król Norodom Sihamoni, syn króla Norodoma Sihanouk i królowej matki Norodom Monineath Sihanouk.

Rodzina królewska

Obecny król Kambodży przyszedł na świat 14 maja 1953 r., jako pierworodny syn ówczesnej pary królewskiej. Został koronowany 29 października 2004 r. w stolicy kraju Phnom Penh.

Król Sihamoni wciąż pozostaje kawalerem i nie ma dzieci, co oznacza, że nie posiada również bezpośredniego następcy tronu (brak potomka nie jest jednak w Kambodży problemem, gdyż nowy król wybierany jest przez Radę Tronową).

Młodszy o rok brat króla zmarł w 2003 r. Władca Kambodży posiada jednak aż czternaście przyrodnich braci i sióstr.

Norodom Sihamoni, który wiele lat spędził zagranicą, włada kilkoma językami: khmerskim, francuskim, czeskim, angielskim i rosyjski.

Wykształcenie

Król Kambodży na przestrzeni lat spędzonych w Europie i Korei Północnej odebrał świetne wykształcenie artystyczne.

Już jako mały chłopiec w latach 1962-1967 r. pobierał nauki w szkole podstawowej i średniej w Pradze.

W latach 1967-1971 studiował kierunki artystyczne (taniec, muzyka, teatr) w Narodowym Konserwatorium w Pradze.

Od 1971 r. studiował na Akademii Muzycznej w tym samym mieście, którą ukończył 1975 r. Jego praca magisterska podejmowała temat koncepcji i administracji szkół artystycznych w Kambodży.

W latach 1975-1976 Norodom Sihamoni studiował reżyserię w Korei Północnej.

Kambodża | Portrety obecnego króla Kambodży i jego rodzicówKambodża | Portrety obecnego króla Kambodży i jego rodziców (by Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Koleje losu

Lata 1976-1979 obecny król Kambodży spędził w khmerskim więzieniu wraz ze swoimi rodzicami i młodszym bratem.

Po ustabilizowaniu się sytuacji wewnętrznej kraju Norodom Sihamoni zajął się pracą na uniwersytecie. Był profesorem tańca klasycznego i pedagogiki artystycznej na paryskich uczelniach.

W latach 1984-1988 pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia miłośników khmerskiego tańca we Francji i dyrektora artystycznego grupy baletowej „Deva”.

Król Sihamoni był także członkiem stowarzyszeń filmowych. W czasach kiedy był jeszcze księciem wyreżyserował dwa filmy ściśle związane z jego pasją, jaką był balet: „Dream” i „4 Elements”.

Król został również jednogłośnie wybrany przez członków Najwyższej Rady Narodowej Kambodży na stałego przedstawiciela Kambodży przy ONZ.

W latach 1993-2004 pełnił funkcję Ambasadora Królestwa Kambodży UNESCO.

Kambodża | Król Norodom Sihamoni ma wiele pasji, spośród których na plan pierwszy wysuwa się balet i kinematografiaKambodża | Król Norodom Sihamoni ma wiele pasji, spośród których na plan pierwszy wysuwa się balet i kinematografia (by Albeiro Rodas - donboscokhmer.org)

 

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei) Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei)
Znajdziemy tu prawdziwe bogactwo wszelakich towarów, do naszych uszu dobiegał będzie nieustanny gwar negocjatorów cen, zaś kuszące...
Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...

Źródło:
Tourism of Cambodia
http://tourismcambodia.com/

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności