Król Kambodży, Norodom Sihanouk umieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie poruszające kwestię małżeństw homoseksualnych i lesbijskich w Kambodży. Zapowiedział w nim, że tzw. liberalna demokracja, będąca ustrojem jego kraju od roku 1993, powinna umożliwiać zawarcie związku małżeńskiego osób tej samej płci.

Kambodża | Król Sihanouk poruszył kwestię homoseksualnych związków małżeńskichKambodża | Król Sihanouk poruszył kwestię homoseksualnych związków małżeńskich (by emilio labrador )

 

Akceptacja osób homoseksualnych

Król dodał także, że osobom homoseksualnym oraz transwestytom należy się akceptacja i szacunek wspólnoty narodowej, gdyż „homoseksualiści zostali przecież stworzeni przez Boga, który najwyraźniej aprobuje różnorodność swego stworzenia także w kwestii życia seksualnego”*.

Możliwe, że Kambodża będzie drugim po Tajwanie krajem azjatyckim, akceptującym małżeństwa jednej płci. Dotychczas kambodżańskie prawo nie zezwalało na legalne zawarcie związku małżeńskiego tego typu. Pozarządowe organizacje do spraw mniejszości seksualnych apelują o godne traktowanie osób homoseksualnych, gdyż spotykają się one z dużą nieprzychylnością ludzi, zwłaszcza na wsi i w małych miasteczkach.

Król Sihanouk jest darzony przez mieszkańców ogromnym respektem i wiele osób bardzo liczy się z jego zdaniem. Jego silny autorytet może sprawić, że sugestie dotyczące problemu wprowadzenia homoseksualnych małżeństw mogą znaleźć pozytywne zakończenie.

Buddyzm a homoseksualizm

Religia Kambodży, buddyzm, nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w kwestiach związanych z seksualnością człowieka czy homoseksualizmem. Potępia jedynie stosunki seksualne na tle oszustwa, przemocy lub zamroczenia alkoholem czy narkotykami. Buddyjska delikatność i tolerancja oraz stopniowy wzrost poziomu edukacji seksualnej społeczeństwa mogą przynieść przychylne efekty przemyśleń króla Sihanouka.

cyt. za: www.kosciol.pl

Zainteresują Cię również

Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Kalendarium dziejów Kambodży Kalendarium dziejów Kambodży
Naukowcy nie mają pewności, co do początków ludzkiego osadnictwa na terenach dzisiejszej Kambodży. Badania z terenu jednej z...
Buddyzm przez internet Buddyzm przez internet
Chociaż większość mieszkańców Kambodży wyznaje buddyzm i wiele buddyjskich tradycji jest głęboko zakorzenionych w życiu Khmerów,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności