Chenla (chin. 真腊, Zhēnlà) to nazwa wczesnego królestwa w Azji Południowo-Wschodniej, mieszczącego się na terenach dzisiejszej Kambodży. Najstarsze wzmianki o Chenla pochodzą z chińskich kronik. Dzisiejsze badania świadczą jednak o tym, że nie chodzi tu o zjednoczone pod jedną koroną państwo, ale  o wiele księstw, o różnej potędze i różnym zasięgu terytorialnym.

Kambodża | Potężne Imperium Khmerskie było kontynuacją Królestwa Funan (I w. p.n.e. - VI w. n.e.) i Chenla (VII-VIII w. n.e.)Kambodża | Potężne Imperium Khmerskie było kontynuacją Królestwa Funan (I w. p.n.e. - VI w. n.e.) i Chenla (VII-VIII w. n.e.) (by edwinylee )

Królestwo Chenla

 

Państwa Chenla powstawały od VI w. częściowo przez jednoczenie się, a częściowo na skutek rozpadu królestwa Funan.

Najważniejsze księstwa leżały na północ i południe od gór Dongrek. Tak jak wiele odrębnych księstw, istniało także wiele ośrodków politycznych. Jednym z nich był Sambor Prei Kuk - centrum władzy króla Isanavaram, w dzisiejszej prowincji Kampong Thom.

Społeczeństwo

Obok chińskich kronik istnieją też zachowane z czasów Chenla zapisy dotyczące ówczesnego społeczeństwa. Te zapisy istnieją głównie w sanskrycie, którym posługiwano się w tekstach pisanych ku czci władców i wysokich dostojników oraz częściowo w języku khmerskim, który służył odnotowywaniu list fundacji i darowizn.

Społeczeństwo Chenla miało kilka warstw, m.in.: personel świątynny, rzemieślników i robotników rolnych (ci ostatni tworzyli najniższą warstwę i mieli status zbliżony do niewolników).

Świat bez pieniądza

Państwo Chenla nie posiadało żadnej gospodarki pieniężnej, nie znało podatków i osobistej własności ziemi. Ośrodkami gospodarczymi były świątynie. W przeciwieństwie do Funan nie prowadzono tu prawie żadnego handlu zagranicznego. Gospodarka była oparta prawie całkowicie na uprawie ryżu i mobilizacji siły roboczej.

Religia

Mieszkańcy Chenla czcili bóstwa indyjskie, a wśród nich bogów śiwaizmu, wisznizmu i buddyzmu, jak również bóstwa khmerskie. Bogów indyjskich przejęli częściowo od braminów, częściowo zaś od ludu Cham. Mimo wszystko, życie religijne nie zostało całkowicie zhinduizowane - zwyczaje khmerskie, często stojące w sprzeczności z normami hinduskimi, były nadal kultywowane.

Dzieje królestwa

W VI w. Chenla podbiła wcześniejszą potęgę kambodżańskich ziem – Królestwo Funan. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia nie są dokładnie wyjaśnione. Na początku VIII w. podzieliło się państwo Chenla na dwie części: północne – określane w chińskich kronikach jako „Chenla Lądu” (真腊) i południowe – „Chenla Morza” (水真腊). Wymianę towarową z Chinami prowadziła tylko Chenla Lądu.

Prowincja Champasak dzisiejszego Laosu była centrum części północnej, podczas gdy rejon wybrzeża oraz Delty Mekongu tworzyły część południową.

Z czasem obszary wczesnego Chenla dostały się pod wpływy morskiego państwa dynastii Sailendra, którego centrum tworzyła wyspa Jawa. W 790 r. powrócił z Jawy na stały ląd, pochodzący z Chenla król Jayavarman II, który przebywał na wyspie albo jako zakładnik, albo jako uczeń – co nie jest dotąd wyjaśnione. Po licznych bitwach zjednoczył on wszystkie części państwa i został w 802 r. pierwszym władcą państwa Angkor.

Źródło:
de.wikipedia „kambodschanische geschichte”

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności