W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej - „Przestrzeń Umysłu”. Każdy z uczestników imprezy będzie mógł doświadczyć tego, jak kultura buddyzmu tybetańskiego z powodzeniem zakorzeniła się na Zachodzie, dając z siebie to co najcenniejsze.

Logo Festiwalu

 

„Przestrzeń Umysłu” w Trójmieście

Trójmiejski Festiwal Kultury Buddyjskiej - „Przestrzeń Umysłu” powstał pod wpływem zachodniego zafascynowania buddyzmem tybetańskim. Zawitał on na Stary Kontynent stosunkowo niedawno, od razu zyskując dużą popularność.

Fenomen Buddyzmu Tybetańskiego zawiera się w jego filozofii, kulturze oraz praktykach medytacji. Spójna buddyjska wizja świata wewnętrznego i zewnętrznego zaczęła rozwijać się we wszystkich demokratycznych i wolnych częściach świata, w tym również w Polsce.

Festiwal Kultury Buddyjskiej jest częścią ogólnopolskiego projektu wydarzeń kulturalnych związanych z buddyzmem tybetańskim. Swoje edycję miał on już w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu oraz Poznaniu. Całość koordynowana i organizowana jest przez Fundację Stupa House oraz wspierana przez Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu.

Program Festiwalu

Poniedziałek (22.11.2010)
Promocja książki „O naturze rzeczy” Lama Ole Nydahl; komentarz do książki oraz wykład nauczyciela Buddyzmu Karola Ślęczka: „Ile Buddyzmu w Buddyzmie?”

Godzina: 18:00
Miejsce: Empik Galeria Bałtycka Al. Grunwaldzka 141

Wtorek (23.11.2010)
Wystawa fotograficzna „Posążki Buddyjskie-Formy Pełne Znaczenia”  autorstwa Sebastiana Jezierskiego – wernisaż; wykład nauczyciela Buddyzmu Diamentowej Drogi Linii Karma Kagu - Juliusza Humiennego pt: „Symbolika i znaczenie posążków w Buddyzmie”.

Ponad dwadzieścia zdjęć przedstawia piękno posążków Buddyjskich. Taka forma prezentacji umożliwia dostrzeżenie wielu drobiazgów oraz precyzji z jaką zostały wykonane. W interesujący sposób ilustruje ręcznie tworzone posągi, które stanowią przepiękny efekt rzemiosła nepalskiego jak i tybetańskiego. Oprócz wartości artystycznej stanowią również istotny element  w praktykach buddyjskich.

Godzina 18:00
Wystawa będzie trwać od 23.11.2010 do  15.12.2010.
Miejsce:  Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Opata J. Rybińskiego 9 Gdańsk- Oliwa

Środa (24.11.2010)

Projekcja filmu pt: „Tybetańska Księga Umarłych”. Film ukazuje w jaki sposób interpretowana jest śmierć w buddyzmie. Tybetańska Księga Umarłych to starożytny, buddyjski tekst przedstawiający doświadczenia człowieka w chwili śmierci i zaraz po niej. Obejmuje pisemne przekazy autorstwa wielkiego buddyjskiego mistrza Padmasambhawy (Guru Rinpocze).

Guru Rinpocze, urodzony na terenie obecnego Pakistanu (730-810), przeniósł pełen przekaz buddyzmu, a zwłaszcza nauki Diamentowej Drogi do Tybetu i Bhutanu. Ukrył wiele "duchowych skarbów " – tzw. term czyli zaawansowanych nauk, które w odpowiednich czasach i okolicznościach odnajdowane są przez joginów zdolnych pojąć ich głębię.

Godzina:  18:00
Miejsce: Klub Buffet - Klub znajduje się w budynku ISW na terenach Stoczni Gdańskiej (wejście od strony Bramy Historycznej nr1, przy placu Trzech Krzyży)

Czwartek (25.11.2010)
Wykład otwarty nauczyciela Buddyzmu Diamentowej Drogi Rafała Olecha: „Wolność- radość- nieustraszoność czyli Buddyzm dziś”.

Godzina:  18:00
Miejsce: Pomorski Park Naukowo Technologiczny  w Gdyni, sala Koralowa

Piątek (26.11.2010)
Projekt muzyczny: „Digital Himalaya”; zagrają: Romero, SwingFellaz,  Elf,  Kiewicz,  Hypno, Michai

godzina:  21:00
miejsce:  Klub Buffet - Klub znajduje się w budynku ISW na terenach Stoczni Gdańskiej (wejście od strony Bramy Historycznej nr1, przy placu Trzech Krzyży)
wjazd: 5zł

Niedziela (28.11.2010)
Dzień Otwarty Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego Diamentowej Drogi w Gdańsku.
Dzień otwarty ośrodka  to doskonała okazja na spróbowania buddyjskich technik pracy z umysłem. W dobrych warunkach, z niezbędnymi wyjaśnieniami, będziecie Państwo mogli spróbować metod, których od 2500 lat używają buddyści.

W programie festiwalu przewidziane są wykłady, wystawy oraz projekcje filmów, a w wszystko to w przyjaznej, pełnej radości atmosferze.

Godzina: 18:00
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny ul. Pomorska 41 Gdańsk 80-343

Magia buddyzmuMagia buddyzmu (by h.koppdelaney)

Więcej informacji na stronie: www.gdansk.buddyzm.pl

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton...
Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty....
Światowe dziedzictwo kultury Sambor Prei Kuk Światowe dziedzictwo kultury Sambor Prei Kuk
W bieżącym roku rząd Kambodży pragnie wystąpić do UNESCO z wnioskiem o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności