W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej - „Przestrzeń Umysłu”. Każdy z uczestników imprezy będzie mógł doświadczyć tego, jak kultura buddyzmu tybetańskiego z powodzeniem zakorzeniła się na Zachodzie, dając z siebie to co najcenniejsze.

Logo Festiwalu

 

„Przestrzeń Umysłu” w Trójmieście

Trójmiejski Festiwal Kultury Buddyjskiej - „Przestrzeń Umysłu” powstał pod wpływem zachodniego zafascynowania buddyzmem tybetańskim. Zawitał on na Stary Kontynent stosunkowo niedawno, od razu zyskując dużą popularność.

Fenomen Buddyzmu Tybetańskiego zawiera się w jego filozofii, kulturze oraz praktykach medytacji. Spójna buddyjska wizja świata wewnętrznego i zewnętrznego zaczęła rozwijać się we wszystkich demokratycznych i wolnych częściach świata, w tym również w Polsce.

Festiwal Kultury Buddyjskiej jest częścią ogólnopolskiego projektu wydarzeń kulturalnych związanych z buddyzmem tybetańskim. Swoje edycję miał on już w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu oraz Poznaniu. Całość koordynowana i organizowana jest przez Fundację Stupa House oraz wspierana przez Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu.

Program Festiwalu

Poniedziałek (22.11.2010)
Promocja książki „O naturze rzeczy” Lama Ole Nydahl; komentarz do książki oraz wykład nauczyciela Buddyzmu Karola Ślęczka: „Ile Buddyzmu w Buddyzmie?”

Godzina: 18:00
Miejsce: Empik Galeria Bałtycka Al. Grunwaldzka 141

Wtorek (23.11.2010)
Wystawa fotograficzna „Posążki Buddyjskie-Formy Pełne Znaczenia”  autorstwa Sebastiana Jezierskiego – wernisaż; wykład nauczyciela Buddyzmu Diamentowej Drogi Linii Karma Kagu - Juliusza Humiennego pt: „Symbolika i znaczenie posążków w Buddyzmie”.

Ponad dwadzieścia zdjęć przedstawia piękno posążków Buddyjskich. Taka forma prezentacji umożliwia dostrzeżenie wielu drobiazgów oraz precyzji z jaką zostały wykonane. W interesujący sposób ilustruje ręcznie tworzone posągi, które stanowią przepiękny efekt rzemiosła nepalskiego jak i tybetańskiego. Oprócz wartości artystycznej stanowią również istotny element  w praktykach buddyjskich.

Godzina 18:00
Wystawa będzie trwać od 23.11.2010 do  15.12.2010.
Miejsce:  Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Opata J. Rybińskiego 9 Gdańsk- Oliwa

Środa (24.11.2010)

Projekcja filmu pt: „Tybetańska Księga Umarłych”. Film ukazuje w jaki sposób interpretowana jest śmierć w buddyzmie. Tybetańska Księga Umarłych to starożytny, buddyjski tekst przedstawiający doświadczenia człowieka w chwili śmierci i zaraz po niej. Obejmuje pisemne przekazy autorstwa wielkiego buddyjskiego mistrza Padmasambhawy (Guru Rinpocze).

Guru Rinpocze, urodzony na terenie obecnego Pakistanu (730-810), przeniósł pełen przekaz buddyzmu, a zwłaszcza nauki Diamentowej Drogi do Tybetu i Bhutanu. Ukrył wiele "duchowych skarbów " – tzw. term czyli zaawansowanych nauk, które w odpowiednich czasach i okolicznościach odnajdowane są przez joginów zdolnych pojąć ich głębię.

Godzina:  18:00
Miejsce: Klub Buffet - Klub znajduje się w budynku ISW na terenach Stoczni Gdańskiej (wejście od strony Bramy Historycznej nr1, przy placu Trzech Krzyży)

Czwartek (25.11.2010)
Wykład otwarty nauczyciela Buddyzmu Diamentowej Drogi Rafała Olecha: „Wolność- radość- nieustraszoność czyli Buddyzm dziś”.

Godzina:  18:00
Miejsce: Pomorski Park Naukowo Technologiczny  w Gdyni, sala Koralowa

Piątek (26.11.2010)
Projekt muzyczny: „Digital Himalaya”; zagrają: Romero, SwingFellaz,  Elf,  Kiewicz,  Hypno, Michai

godzina:  21:00
miejsce:  Klub Buffet - Klub znajduje się w budynku ISW na terenach Stoczni Gdańskiej (wejście od strony Bramy Historycznej nr1, przy placu Trzech Krzyży)
wjazd: 5zł

Niedziela (28.11.2010)
Dzień Otwarty Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego Diamentowej Drogi w Gdańsku.
Dzień otwarty ośrodka  to doskonała okazja na spróbowania buddyjskich technik pracy z umysłem. W dobrych warunkach, z niezbędnymi wyjaśnieniami, będziecie Państwo mogli spróbować metod, których od 2500 lat używają buddyści.

W programie festiwalu przewidziane są wykłady, wystawy oraz projekcje filmów, a w wszystko to w przyjaznej, pełnej radości atmosferze.

Godzina: 18:00
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny ul. Pomorska 41 Gdańsk 80-343

Magia buddyzmuMagia buddyzmu (by h.koppdelaney)

Więcej informacji na stronie: www.gdansk.buddyzm.pl

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554....
Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei) Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei)
Znajdziemy tu prawdziwe bogactwo wszelakich towarów, do naszych uszu dobiegał będzie nieustanny gwar negocjatorów cen, zaś...
Ile razy mieszkańcy Kambodży świętują Nowy Rok? Ile razy mieszkańcy Kambodży świętują Nowy Rok?
Mieszkańcy Kambodży po raz pierwszy witają Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia, po raz drugi – wed...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności