13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego 2554.

Kambodza | Noworoczne życzeniaKambodża | Nowy Rok 2010 ma wiele oblicz: według kalendarza buddyjskiego jest rokiem 2554, według chińskiego - rokiem tygrysa (by C. Karras)

 

Obchody święta Visakha Bucha

Tradycyjnie, w pierwszy dzień pełni księżyca w nowym roku rozpoczyna się święto Visakha Bucha. W buddyjskiej Kambodży jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

To święto, znane na świecie jako Vesak (Wesak), jest upamiętnieniem dnia narodzin i śmierci, jak również osiągnięcia oświecenia i nirwany przez Buddę.

Uroczyste obchody święta zaczynają się zwykle już przed wschodem słońca. Wierni buddyści  tłumnie gromadzą się wówczas w świątyniach w oczekiwaniu na ceremonię.

Po wywieszeniu buddyjskich flag, rozbrzmiewają wokół pieśni i hymny głoszące chwałę Buddy, mądrość jego nauk i nadzieję pokładaną w jego uczniach.

Kambodza | Obchody najważniejszego święta buddystów w BayonieKambodża | Obchody najważniejszego święta buddystów w Bayonie (by C. Karras)

Wyznawcy Buddy składają symboliczne ofiary w postaci kwiatów, świec i kadzidełek u stóp swego mistrza. Te ofiary mają przypominać, że całe życie jest przejściowe, mija jak piękno kwiatów, spala się jak świece i kadzidełka.

Mnisi recytują słowa wypowiedziane przez Buddę przed 2500 laty, aby przypomnieć wiernym, że należy żyć w harmonii z ludźmi innych wyznań i respektować ich przekonania.

Najbardziej uroczyste z tych ceremonii, połączone z modlitwami o pokój i szczęście dla wszystkich ludzi, odbywają się na terenie najważniejszych świątyń Angkoru.

Kambodza | Vesak jest najważniejszym świętem w rokuKambodża | Vesak jest najważniejszym świętem w roku (by C. Karras)

wg C. Karras

Zainteresują Cię również

Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona
Jako protest przeciwko przymusowym wysiedleniom mieszkańców jednej z dzielnic Phnom Penh, wobec której władze miasta mają swoje...
Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek
W swoich dążeniach, zmierzających do postawienia przed sądem przywódcy Czerwonych Koszul, Tajlandia szuka porozumienia z Kambodżą...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności