Park Narodowy Virachey jest jednym z ważniejszych obszarów chronionych w Azji Południowo-Wschodniej. Położony na terenie północno-wschodnich prowincji Kambodży Ratanakiri i Stung Treng, zajmuje powierzchnię 3 325 km2 i jest tym samym największym parkiem narodowym tego kraju.

Kambodża | Wioska plemienna w granicach parkuKambodża | Wioska plemienna w granicach parku (by Florent Lanquetin © All Rights Reserved)

 

Park Narodowy Virachey – ojczyzna mniejszości narodowych

Wraz z przyległymi obszarami chronionymi w Laosie i Wietnamie, Park Narodowy Virachey stanowi jeden z największych kompleksów lasów chronionych w Azji.

Poza licznymi gatunkami flory i fauny teren Parku Narodowego Virachey jest też ojczyzną wielu mniejszości narodowych Kambodży. Żyją tu m.in. przedstawiciele narodów Kreung, Kavet, Brao, Lao i Lun, a w niewielkiej liczbie także Tampuen, Kachok, Chińczycy, Khmerowie i etniczni Wietnamczycy. Zamieszkują oni kilkadziesiąt niewielkich wiosek, których część znalazła się w obrębie parku narodowego. Kluczowe znaczenie dla przetrwania tych lokalnych społeczności ma korzystanie z zasobów naturalnych w obrębie obszaru chronionego. Pozyskują oni głównie rattan, bambus i orzechy.  

Prawdziwą zmorą przepięknych lasów chronionych są kłusownicy. Nielegalnym odstrzałem zwierząt zdobywają oni źródło pożywienia, jak również „towar” wykorzystywany w celach handlowych.

Populacja dzikich zwierząt na terenie parku Virachey nieustannie maleje. Giną, będące pod ochroną tygrysy, czarne niedźwiedzie himalajskie, niedźwiedzie malajskie, jelenie i wiwery. Na króliki, leśne szczury i inne mniejsze zwierzęta poluje się zwykle w pobliżu wsi. Żółwie, jaszczurki i łuskowce są najczęstszym obiektem handlu.

Kambodża | Park Narodowy ViracheyKambodża | Park Narodowy Virachey (by Sitha Som © All Rights Reserved)

Wycieczka do Parku Narodowego Virachey

Wycieczki do parku i do strefy buforowej, gdzie znajdują się wioski mniejszości etnicznych, są atrakcją wartą zachodu, choć wymagającą nieco wysiłku i zdolności organizacyjnych.

Turystyka w tym regionie wciąż jeszcze jest nowością. Wielkość grup wycieczkowych ogranicza się tu zwykle do 8 osób, aby w miarę możliwości zminimalizować negatywny wpływ tłumów na środowisko, a jednocześnie utrzymać wysoką jakość ekoturystyki. Wędrując w mniejszej grupie łatwiej jest też zobaczyć dzikie zwierzęta.

Kambodża | Wyprawa trekkingowa po dżungliKambodża | Wyprawa trekkingowa po dżungli (by Florent Lanquetin © All Rights Reserved)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Park Narodowy Virachey – ojczyzna mniejszości narodowych

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton...
Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty....
Światowe dziedzictwo kultury Sambor Prei Kuk Światowe dziedzictwo kultury Sambor Prei Kuk
W bieżącym roku rząd Kambodży pragnie wystąpić do UNESCO z wnioskiem o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności