Król Yasovarman I panujący w latach 889-915 przeniósł stolicę swego państwa z Roluos do niezbyt odległego miejsca, zwanego dzisiaj Angkor.

Władca na wszystkich czterech wzgórzach otaczających równinę kazał zbudować świątynie: Phnom Dei na północy, Phnom Bok na wschodzie, Phnom Krom na południu i Phnom Bakheng na zachodzie.

Kambodża | Jedna z wież Phnom BakhengKambodża | Jedna z wież Phnom Bakheng (by daverugby83)

 

Główna świątynia nowej stolicy

Tę ostatnią – Phnom Bakheng wybrał król na główną świątynię państwową. Dookoła niej wzniesiono nową stolicę – Yashodharapura (co znaczy w przybliżeniu: „miasto, które jest dowodem chwały”).

Budowa świątyni

Do wzniesienia monumentalnej świątyni w kształcie piramidy – Phnom Bakheng, budowniczowie wykorzystali skalny materiał wzgórza. Na jego wierzchołku została wykuta platforma o wymiarach ok. 200 na 100 m, na której postawiono pięciopiętrową piramidę.

Miała ona kwadratową podstawę o boku długości 76 m i wysokość 13 m. Interesująca jest tutaj próba optycznego powiększenia piramidy: wysokość jej pięter zmniejszała się stopniowo ku górze, również lwy strzegące schodów stawały się coraz mniejsze.

Kompleks otaczały mury czterokilometrowej długości i szeroka na 200 m fosa. Phnom Bakheng ze swoimi czterema bramami był jednym z największych kompleksów sakralnych ówczesnego świata.

Dla zaopatrzenia swojej nowej stolicy w wodę kazał król wykopać Wschodni Baray – zbiornik wody o wymiarach 7000 m na 1800 m.

Quincunx po raz pierwszy

Wieże świątyni wzniesiono w układzie quincunx (jak 5 oczek na kostce do gry). Po raz pierwszy zastosowano tu tę technikę, którą powielono potem w wielu khmerskich budowlach (Wschodni Mebon, Pre Rup, Ta Keo i Angkor Wat).

Kambodża | Turyści wśród ruin Phnom BakhengKambodża | Turyści wśród ruin Phnom Bakheng (by chleong)

Z widokiem na Angkor Wat

Phnom Bakheng jest doskonałym miejscem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać wschody i zachody słońca. Poza tym rozciąga się stąd przepiękny widok na Angkor Wat, a także na fosę i mury Angkor Thom, Phnom Bok, Phnom Kulen, Siem Reap, jezioro Tonle Sap i Zachodni Baray.

Phnom Bakheng w liczbach

Phnom Bakheng reprezentuje podobną architekturę, co jej starsza siostra – Bakong:

  • Na górnej platformie stoi 5 wież z piaskowca,
  • Na 5 stopniach piramidy stoi po 12 wież, co daje wspólną liczbę 60 wież z piaskowca,
  • Wokół piramidy stoją 44 wieże z cegły,
  • Centralna wieża jest obstawiona łącznie 108 wieżami.
  • Z każdej strony świata widać 33 wieże tej świątyni.

Liczba 108 (2 x 54) i 33 to liczby magiczne w kulturze khmerskiej.

Kambodża | Widok na Phnom BakhengKambodża | Widok na Phnom Bakheng (by taylorandayumi)

(wg C. Karras)

Zainteresują Cię również

Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży
Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Urodziny Króla Ojca (31 października) Urodziny Króla Ojca (31 października)
31 października Król Ojciec Norodom Sihanouk obchodzi swój jubileusz (w tym roku kończy 89 lat). Norodom Sihanouk znalazł się w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności