Król Yasovarman I panujący w latach 889-915 przeniósł stolicę swego państwa z Roluos do niezbyt odległego miejsca, zwanego dzisiaj Angkor.

Władca na wszystkich czterech wzgórzach otaczających równinę kazał zbudować świątynie: Phnom Dei na północy, Phnom Bok na wschodzie, Phnom Krom na południu i Phnom Bakheng na zachodzie.

Kambodża | Jedna z wież Phnom BakhengKambodża | Jedna z wież Phnom Bakheng (by daverugby83)

 

Główna świątynia nowej stolicy

Tę ostatnią – Phnom Bakheng wybrał król na główną świątynię państwową. Dookoła niej wzniesiono nową stolicę – Yashodharapura (co znaczy w przybliżeniu: „miasto, które jest dowodem chwały”).

Budowa świątyni

Do wzniesienia monumentalnej świątyni w kształcie piramidy – Phnom Bakheng, budowniczowie wykorzystali skalny materiał wzgórza. Na jego wierzchołku została wykuta platforma o wymiarach ok. 200 na 100 m, na której postawiono pięciopiętrową piramidę.

Miała ona kwadratową podstawę o boku długości 76 m i wysokość 13 m. Interesująca jest tutaj próba optycznego powiększenia piramidy: wysokość jej pięter zmniejszała się stopniowo ku górze, również lwy strzegące schodów stawały się coraz mniejsze.

Kompleks otaczały mury czterokilometrowej długości i szeroka na 200 m fosa. Phnom Bakheng ze swoimi czterema bramami był jednym z największych kompleksów sakralnych ówczesnego świata.

Dla zaopatrzenia swojej nowej stolicy w wodę kazał król wykopać Wschodni Baray – zbiornik wody o wymiarach 7000 m na 1800 m.

Quincunx po raz pierwszy

Wieże świątyni wzniesiono w układzie quincunx (jak 5 oczek na kostce do gry). Po raz pierwszy zastosowano tu tę technikę, którą powielono potem w wielu khmerskich budowlach (Wschodni Mebon, Pre Rup, Ta Keo i Angkor Wat).

Kambodża | Turyści wśród ruin Phnom BakhengKambodża | Turyści wśród ruin Phnom Bakheng (by chleong)

Z widokiem na Angkor Wat

Phnom Bakheng jest doskonałym miejscem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać wschody i zachody słońca. Poza tym rozciąga się stąd przepiękny widok na Angkor Wat, a także na fosę i mury Angkor Thom, Phnom Bok, Phnom Kulen, Siem Reap, jezioro Tonle Sap i Zachodni Baray.

Phnom Bakheng w liczbach

Phnom Bakheng reprezentuje podobną architekturę, co jej starsza siostra – Bakong:

  • Na górnej platformie stoi 5 wież z piaskowca,
  • Na 5 stopniach piramidy stoi po 12 wież, co daje wspólną liczbę 60 wież z piaskowca,
  • Wokół piramidy stoją 44 wieże z cegły,
  • Centralna wieża jest obstawiona łącznie 108 wieżami.
  • Z każdej strony świata widać 33 wieże tej świątyni.

Liczba 108 (2 x 54) i 33 to liczby magiczne w kulturze khmerskiej.

Kambodża | Widok na Phnom BakhengKambodża | Widok na Phnom Bakheng (by taylorandayumi)

(wg C. Karras)

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności