Pomnik Niepodległości to monument upamiętniający wyzwolenie Kambodży z rąk kolonistów. Znajduje się naturalnie w stolicy, na rogu ulic Norodom i Sihanouk Blvd. Z pewnością w kilku innych miastach kraju spotkamy jego mniejsze kopie.

Kambodża | Pomnik Niepodległości w Phnom PenhKambodża | Pomnik Niepodległości w Phnom Penh (by paulmannix )

 

Odsłonięcie pomnika

Jego odsłonięcie nastąpiło w 9 listopada 1958 roku – cztery lata po zakończeniu budowy i dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości. Okazały monument w kształcie wieży w typowo khmerskim stylu architektonicznym jest symbolem niepodległości Królestwa Kambodży.

Dzień Niepodległości i Dzień Konstytucji

Pomnik, zaprojektowany w stylu stupy-lotosu, przypominający architektonicznie wieże w Angkor Wat, jest dziełem Vann’a Molyvann’a, najsławniejszego współczesnego architekta Kambodży. Podczas oficjalnych uroczystości i świąt, jak na przykład Dzień Niepodległości (9 listopada), albo Dzień Konstytucji (24 września), pomnik staje się centralnym punktem obchodów i ceremonii.

Dwudziestometrowa budowla z czerwonawo-brązowego kamienia wygląda szczególnie efektownie nocą, podświetlona reflektorami w kolorach niebieskim, czerwonym i białym – barwach flagi narodowej.

Niepodległość Kambodży

Istnieją krytycy (o poglądach nacjonalistycznych) kwestionujący niepodległość kraju, według których Kambodża jest co najmniej od 1979 r. ponownie pod wpływami Wietnamu, inni zaś wskazują na uzależnienie od ciągłego strumienia międzynarodowych funduszy, bez których państwo nie byłoby w stanie przeżyć. Ponieważ jednak pomnik poświęcony jest jednocześnie niezliczonym ofiarom wojny, jego sens pozostaje poza dyskusją: ucieleśnia on dumę i honor Khmerów i przypomina rządzącym o wielkiej odpowiedzialności, jaka ciąży na nich za ich kraj i ludzi.

Na wschód od pomnika znajduje siępark, idealne miejsce na spacer, jogging, albo po prostu na odpoczynek w chłodnych powiewach wiatru. 

Losy kraju

Jak potoczyły się losy Królestwa Kambodży, kraju niepodległego już od niemal 60 lat?

Dziś podstawę Kambodżańskiej gospodarki stanowią: rolnictwo, przemysł tekstylny i turystyka.

Głównymi przedmiotami krajowego eksportu są: ryby, drewno, odzież, guma i ryż.

Od 2001 do 2010 roku Kambodża odnotowała średni roczny wzrost produktu krajowego brutto (PKB) na poziomie około 7,7%, co według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) czyni ją jednym z lepiej rozwijających się gospodarczo krajów azjatyckich.

wg. www.tourismcambodia.com

Kambodża | Monument ma kształt wieży w typowo khmerskim stylu architektonicznymKambodża | Monument ma kształt wieży w typowo khmerskim stylu architektonicznym (by ozmark17 )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor
W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności