Phnom Penh jest stolicą Kambodży od 1866 roku. W XV i XVI wieku miasto to pełniło rolę stolicy Imperium Khmerów – jednego z największych mocarstw Azji, zajmującego obszary dzisiejszej Kambodży, Tajlandii, Laosu oraz Wietnamu. Phnom Penh leży u ujścia rzeki Tonle Sap do Mekongu.

Kambodża | Ogrodnik pielęgnujący Królewskie Ogrody w stolicy TajlandiiKambodża | Ogrodnik pielęgnujący Królewskie Ogrody w stolicy Kambodży (by Darek Kozicki)

 

Urokliwa stolica Kambodży

Ciasne uliczki miasta tętnią życiem i tworzą swego rodzaju klimatyczny chaos. Swoisty urok i czar stolicy Kambodży przyciąga turystów spragnionych prawdziwych, egzotycznych wrażeń.

Coraz lepsze rozwiązania urbanistyczne i wciąż udoskonalana komunikacja, ułatwiają gościom pobyt na terenie miasta i zwiedzanie nietkniętych przez cywilizację zabytków, ukrytych w gąszczu rozległej i wszechobecnej dżungli.

Tak malowniczych miejsc iunikatowych zabytków architektury nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Turyści w Phnom Penh

Ze względu na niewielkie rozmiary stolicy, już po kilku dniach poczujemy się tu jak w domu. W latach 50. i 60. Phnom Penh uważane było za jedno z piękniejszych miast w całych Indochinach. Było to miejsce, w którym spotykali się korespondencji wojenni i dyplomaci działający w tych niezwykle burzliwych rejonach świata.

Po okresie chaosu i dyktatury Czerwonych Khmerów miasto przeżyło swoje odrodzenie. Dziś turyści przyjeżdżają tu zobaczyć jedno z najpiękniejszych nabrzeży rzecznych i wspaniałe zabytki ilustrujące historię kambodżańskich ziem. Nie brak i tych, których głównym celem podróży jest po prostu dobra zabawa, np. w miejskich nocnych klubach. Największe skupisko turystów skupia się na nadbrzeżu.

Sala Tronowa Pałacu Królweskiego w Phnom PenhKambodża | Sala Tronowa Pałacu Królewskiego w Phnom Penh (by Darek Kozicki)

Ulice Phnom Penh

Główne bulwary Phnom Penh prowadzą z północy na południe, do najważniejszych z nich należą: Monvong Blvd. (główna ulica handlowa), Norodom Blvd. (ulica flankowana budynkami administracyjnymi), Samdech Sotheros Blvd. (Pałac Królewski) oraz Sisowath Quay (nadrzeczna ulica z restauracjami oraz lokalami).

Co ciekawe, tylko najważniejsze ulice mają tu swoje nazwy, reszta jest ponumerowana z północy na południe (rosnąco), dzięki czemu łatwo jest znaleźć interesujące nas miejsce.

Kambodża | Pomnik zdobiący bulwary Phnom PenhKambodża | Pomnik zdobiący bulwary Phnom Penh (by Darek Kozicki)

Zwiedzanie Phnom Penh

Największe atrakcje turystyczne Phnom Penh znajdują się wzdłuż nadbrzeża. Obiektami, które koniecznie trzeba zobaczyć są: Srebrna Pagoda, Muzeum Narodowe i Wat Phnom oraz miejsca związane z reżimem Pol Pota. Co do tych ostatnich – warto umówić się z kierowcą rikszy, który zawiezie nas na miejsce, gdyż słynne Muzeum Toul Sleng i Pola Śmierci są nieco oddalone od centrum. Koszt podróży tam i z powrotem do tych dwóch miejsc nie powinien przekroczyć 5 USD.

Kambodża | Stare budynki kolonialne to częsty widok w stolicy KambodżyKambodża | Stare budynki kolonialne to częsty widok w stolicy Kambodży (by Darek Kozicki)

Zainteresują Cię również

Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona
Jako protest przeciwko przymusowym wysiedleniom mieszkańców jednej z dzielnic Phnom Penh, wobec której władze miasta mają swoje...
Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek
W swoich dążeniach, zmierzających do postawienia przed sądem przywódcy Czerwonych Koszul, Tajlandia szuka porozumienia z Kambodżą...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Dlaczego na terenie Angkoru znajdują się same świątynie? Dlaczego na terenie Angkoru znajdują się same świątynie?
Podczas zwiedzania zabytków Angkoru może nasunąć się nam pytanie: dlaczego tu jest tyle świątyń? Czyżby w królestwie Khmerów...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności