Aby nie czuć się zagubionym w obcym, egzotycznym kraju, jakim z pewnością jest Kambodża, warto poznać kilka zasad rządzących tutejszą codziennością.

Kambodża | Podczas pierwszej wizyty w Kambodży możemy czuć się trochę zagubieniKambodża | Podczas pierwszej wizyty w Kambodży możemy czuć się trochę zagubieni (by wisekwai )

 

Czas w Kambodży

GMT + 7 godzin

Poczta/banki

Urzędy pocztowe i banki znajdują się w każdym większym mieście, np.: Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville.

Godziny Pracy

Większość kambodżańskich urzędów powinna być czynna od godziny 7.30 do 17.30, z przerwą od 11.30 do 14.00. Jednak rzadko zdarza się, aby po południu wszyscy byli już w biurach.

Urzędnicy są grupą bardzo uprzywilejowaną i niestety w znacznej mierze skorumpowaną, co często prowadzi do dosyć swobodnego traktowania pracowniczego grafiku. Z kolei godziny pracy banków, szczególnie tych zagranicznych, są zawsze ściśle przestrzegane. Między 8.30 a 15.00, możemy więc liczyć na rzetelną, niezawodną obsługę.

Ważne numery telefonów:

117 policja
118€“ straż pożarna
119 pomoc medyczna

Elektryczność

230 V; wtyczki typu A, C; 50 Hz; poza miastem elektryczność dostępna w godz. 18.30 - 21.30

Internet

Łączność ze światem jest sprawna, w większych miastach znajduje się dużo kafejek internetowych. Szybkość łącza pozostawia jednak czasem wiele do życzenia.

Ubranie

Najlepiej zaopatrzyć się w lekką bawełnianą odzież, mało krzykliwą i możliwie jak najwięcej przykrywającą ciało. Nie ma też problemu z zakupem ubrań na miejscu, są one również zdecydowanie tańsze niż w Polsce. Koszulki znanych marek to koszt ok. 3 dolarów, buty to już 10 dolarów, tyle samo trzeba zapłacić za plecak. Ceny obowiązujące na bazarach są oczywiście niższe niż te sklepowe.

Ostrzeżenia

Niedopuszczalne jest picie nieprzegotowanej wody. Warzywa i owoce należy dokładnie umyć i obrać przed spożyciem. Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami, Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (także dziecka), gdyż jest to uznawane za obraźliwe i uwłaczające godności człowieka.

Kambodża | Odwiedzając tropikalne kraje, warto zadbać o ochronę przed upałemKambodża | Odwiedzając tropikalne kraje, warto zadbać o ochronę przed upałem (by alex-photos )

Autor: Darek Kozicki

Zainteresują Cię również

Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności