Coraz więcej turystów zainteresowanych jest niestandardową i wciąż jeszcze mało popularną formą wyjazdu do Azji Południowo-Wschodniej opartą na tzw. ekoturystyce.

Podczas takiej wyprawy nie spędzimy większości czasu w ekskluzywnym hotelu czy kurorcie, ale za to z bliska poznamy przyrodę, kulturę i życie mieszkańców kraju, czyli prawdziwą Kambodżę.

Kambodża | Mali mieszkańcy khmerskiej wioskiKambodża | Mali mieszkańcy khmerskiej wioski (by Atif Gulzar)

 

Wyjazd w ramach CBET

Wyjazd w ramach ekoturystyki opartej na społeczności lokalnej (ang. community-based ecotourism, CBET) to zupełnie inne doświadczenie niż pobyt w miejscach masowego ruchu turystycznego. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed podróżą:

Wymiana kulturowa

Spotykane przez ciebie osoby będą zwykle tak samo zainteresowane tobą, jak ty nimi. Kontakt ze społecznością lokalną to okazja do wymiany kulturowej, okaż zatem szacunek dla wrażliwości mieszkańców i nie pozwól, by poczuli się jak okazy w zoo. Jeżeli jesteś autentycznie zainteresowany kulturą Kambodży, wyprawa daje ci możliwość gruntownego poznania ludzi, środowiska i tutejszej kultury.

Home-stay

Niektóre projekty w ramach CBET oferują opcję home-stay, czyli zakwaterowanie u miejscowej rodziny. Ich dom będzie przygotowany na twoją wizytę i na przykład znajdziesz w nim moskitierę, ale nie należy spodziewać się luksusu.

Jeżeli jednak potrafisz wytrwać bez gorącego prysznica i innych wygód, to na pewno przeżyjesz niezapomniane chwile poznając codzienne życie lokalnej społeczności. Będziesz mile widzianym gościem swoich gospodarzy, którzy roztoczą nad tobą opiekę. Przygotuj się na to, że goszcząca cię rodzina będzie chciała opowiedzieć ci wszystko o swoim życiu!

Kto czerpie korzyści z CBET?

Część opłaty za wizytę w miejscu biorącym udział w programie CBET przekazywana jest na inwestycje ekologiczne i rozwój społeczności lokalnej. Zwiększa to ponoszone przez ciebie koszty, ale przynosi korzyści mieszkańcom i pomaga dbać o środowisko. Gdy uiszczasz opłatę za wstęp, wynajmujesz miejscowego przewodnika, korzystasz z home-stay lub kupujesz lokalne produkty, wspierasz ochronę przyrody i zrównoważone źródła utrzymania miejscowej ludności.

Zasady zachowania się w czasie wyjazdów

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się nieco o odwiedzanej społeczności, aby uniknąć niewłaściwych zachowań. Oto kilka wskazówek:

Ochrona przyrody i szacunek dla lasów

 • Nie jedz dziczyzny i w żaden sposób nie wspieraj handlu i polowania na dziką zwierzynę. Dotyczy to również kupowania zwierząt z litości.
 • Śmieci nie ulegające biodegradacji zabieraj ze sobą – w wioskach nie ma infrastruktury do gospodarowania odpadami.
 • Staraj się oszczędzać wodę.
 • Odchody i papier toaletowy zakopuj w odległości min. 50 m od źródeł wody.
 • Pamiętaj, ze również ty ponosisz odpowiedzialność za to, czy po opuszczeniu obozowiska lub miejsca spożywania posiłku ognisko zostało dogaszone.
 • Nie  zrywaj roślin, a w lasach  nie zbieraj żadnych okazów na pamiątkę. Pamiętaj, że ludzie odgrywają kluczową rolę w ochronie przyrody - należy im się szacunek i poszanowanie ich stylu życia.

Kambodża | Community-based ecotourism to szansa na prawdziwe wakacje z przygodąKambodża | Community-based ecotourism to szansa na prawdziwe wakacje z przygodą (by Atif Gulzar)

Szacunek dla odmiennych wartości kulturowych

 • Zadbaj o skromny ubiór. W czasie pobytu w wiosce zakrywaj nogi i ramiona. Odkryte ciało może gorszyć, dlatego unikaj zbyt skąpego stroju gdy się kąpiesz.
 • Przy wchodzeniu do każdego domostwa należy zdejmować buty.
 • Nie upijaj się i nie zażywaj narkotyków.
 • Unikaj zachowań, które mogą być odebrane jako flirt. Zawsze okazuj szacunek.
 • Spróbuj spotkać się z radą wioski.
 • Nie dawaj pieniędzy ani żadnych upominków dzieciom i żebrakom.
 • Robiąc zdjęcia mieszkańcom zawsze pytaj ich o zgodę.
 • Dawanie napiwków lub udzielanie innego wsparcia może wymagać przekazania pewnej sumy do podziału między kilka osób tak, aby nie stwarzać wrażenia nierównego traktowania i nie prowokować zazdrości.

Kambodża | Nowe formy turystyki skupiaja się na społecznościach lokalnych i ochronie przyrody danego regionuKambodża | Nowe formy turystyki skupiają się na społecznościach lokalnych i ochronie przyrody danego regionu (by xtinamilan)

Źródło:
copyright of CCBEN - Cambodia Community Based Ecotourism Network

Przeczytaj także inne artykuły z serii: "Ekoturystyka":
Ekoturystyka w Kambodży
Turysta odpowiedzialny
Nowe oblicza turystyki

Zainteresują Cię również

Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty. Podróż...
Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011 Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011
Po raz pierwszy w historii, na liście TOP 10 cities w rankingu organizowanym przez wpływowy magazyn podróżniczy "Travel + Leisure...
Odwiedź Kambodżę razem z wczasywazji.pl Odwiedź Kambodżę razem z wczasywazji.pl
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...
Spędzić wymarzone, egzotyczne wakacje Kambodży Spędzić wymarzone, egzotyczne wakacje Kambodży
Magiczna Kambodża z roku na rok uwodzi coraz więcej turystów. Kto raz dał się jej oczarować, zwykle odwiedza ją ponownie....

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności