W Kambodży wyznaje się odmianę buddyzmu -€“ therawada. Większość Chamów (mniejszość etniczna Kambodży) praktykuje uproszczoną formę braminizmu (jedna z religii indyjskich), zaś pozostali mieszkańcy kraju to muzułmanie (w tym także Malajowie).

Kambodża | Kambodżańscy mnisi przy Angkor WatKambodża | Kambodżańscy mnisi przy Angkor Wat (by tylerdurden )

 

Mnisi w Kambodży

Kambodża jest krajem, w którym aż do przewrotu w 1970 roku, buddyzm był religią państwową. Jego elementy obecne są w tradycji oraz w życiu codziennym.

Prawie każdy kambodżański mężczyzna, choć na krótki okres życia, staje się mnichem. Buddyzm zakorzenił się głęboko w życiu mieszkańców.

Tuż przed dojściem do władzy Pol Pota, w Kambodży było około 2,5 tys. klasztorów i 20 tys. mnichów. W Phnom Penh działał Uniwersytet Palijski i Instytut Buddyjski. Mnisi kambodżańscy brali czynny udział w życiu kraju. W 1940 roku Hem Hieu -€“ wykładowca języka palijskiego w Instytucie Buddyjskim, stanął nawet na czele powstania narodowościowego skierowanego przeciw kolonizatorom francuskim oraz japońskim okupantom.

Kambodża | Prawie każdy kambodżański mężczyzna, choć na krótki okres życia, staje się mnichemKambodża | Prawie każdy kambodżański mężczyzna, choć na krótki okres życia, staje się mnichem (by heyitschili )

Od 1975 r. komuniści zaczęli eliminować wszystkie wyznania, mordując większość mnichów. Ogromną liczbę świątyń zniszczono lub zamieniono w chlewnie oraz inne budynki gospodarcze.

Buddyzm dominującą religią

W ostatnich latach nastąpił wyrażany wzrost wyznawców i -€“ jak wynika z oficjalnych danych -€“ buddyzm wyznaje aż 88% społeczeństwa.

Kambodża | Buddyzm wyznaje aż 88% społeczeństwaKambodża | Buddyzm wyznaje aż 88% społeczeństwa (by livunni )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554....
Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei) Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei)
Znajdziemy tu prawdziwe bogactwo wszelakich towarów, do naszych uszu dobiegał będzie nieustanny gwar negocjatorów cen, zaś...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności