Okolice miasteczka Roluos w północno-wschodniej Kambodży słyną ze wspaniałych ruin khmerskiej architektury. Ten niezwykły i zdecydowanie warty uwagi kompleks najstarszych świątyń Imperium Khmerskiego, nosi nazwę: „Grupa Roluos”.

Charaktrystykę najciekawszych budowli tej grupy znajdziecie na naszej stronie i z pewnoscią dacie się przekonać, że Kambodża nie kończy się na Angkor Wat.

Kambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobieńKambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobień (by migikata)

 

Świątynie Grupy Roluos

  • Bakong
  • Lolei
  • Preah Ko
  • Prei Monti
  • Prasat OKaek
  • Prasat Prei Prasat
  • Prasat OLock

Jak je znaleźć?

Kompleks zabytków znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap. Świątynie należące do tej grupy znajdują się blisko siebie, na obszarze ok 3 km.

Starsze siostry Angkor Wat

Świątynie Grupy Roluos datuje się na wiek IX, są one zatem starsze o ok. 300 lat od Angkor Wat. Trzy główne świątynie grupy Roluos charakteryzują się zbliżonymi cechami rozwiązań architektonicznych i zdobień oraz wzniesione zostały przy użyciu podobnych materiałów.

Wędrująca stolica imperium

Okolice miejscowości Roluos to teren dawnego centrum cywilizacji Khmerów, znanego jako Hariharalaya (siedziba Hari-hara).

Około 70 lat po tym jak król Jayavarman II założył stolicę swego państwa na górze Kulen w 802, inaugurując tym samym okres zwany później w historii jako „Angkor Period”, przeniesiono centrum państwa właśnie do Hariharalaya – być może ze względu na lepsze uwarunkowania obronne i ekonomiczne tego miejsca. Król zmarł w 850 r. już na terenie nowej stolicy. Powszechnie uważa się, że jego następcy pozostali tam aż do 905 r., kiedy to stolicę imperium przeniesiono do Bakheng.

Kambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem ReapKambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap (by azwegers )

Zainteresują Cię również

Kalendarium dziejów Kambodży Kalendarium dziejów Kambodży
Naukowcy nie mają pewności, co do początków ludzkiego osadnictwa na terenach dzisiejszej Kambodży. Badania z terenu jednej z...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności