Okolice miasteczka Roluos w północno-wschodniej Kambodży słyną ze wspaniałych ruin khmerskiej architektury. Ten niezwykły i zdecydowanie warty uwagi kompleks najstarszych świątyń Imperium Khmerskiego, nosi nazwę: „Grupa Roluos”.

Charaktrystykę najciekawszych budowli tej grupy znajdziecie na naszej stronie i z pewnoscią dacie się przekonać, że Kambodża nie kończy się na Angkor Wat.

Kambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobieńKambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobień (by migikata)

 

Świątynie Grupy Roluos

  • Bakong
  • Lolei
  • Preah Ko
  • Prei Monti
  • Prasat OKaek
  • Prasat Prei Prasat
  • Prasat OLock

Jak je znaleźć?

Kompleks zabytków znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap. Świątynie należące do tej grupy znajdują się blisko siebie, na obszarze ok 3 km.

Starsze siostry Angkor Wat

Świątynie Grupy Roluos datuje się na wiek IX, są one zatem starsze o ok. 300 lat od Angkor Wat. Trzy główne świątynie grupy Roluos charakteryzują się zbliżonymi cechami rozwiązań architektonicznych i zdobień oraz wzniesione zostały przy użyciu podobnych materiałów.

Wędrująca stolica imperium

Okolice miejscowości Roluos to teren dawnego centrum cywilizacji Khmerów, znanego jako Hariharalaya (siedziba Hari-hara).

Około 70 lat po tym jak król Jayavarman II założył stolicę swego państwa na górze Kulen w 802, inaugurując tym samym okres zwany później w historii jako „Angkor Period”, przeniesiono centrum państwa właśnie do Hariharalaya – być może ze względu na lepsze uwarunkowania obronne i ekonomiczne tego miejsca. Król zmarł w 850 r. już na terenie nowej stolicy. Powszechnie uważa się, że jego następcy pozostali tam aż do 905 r., kiedy to stolicę imperium przeniesiono do Bakheng.

Kambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem ReapKambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap (by azwegers )

Zainteresują Cię również

„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności