Rzeki przepływające przez tereny Kambodży mają swe źródła w Górach Kardamonowych i Słoniowych lub w paśmie Dangrek i górach Annamskich. Wpadają one odpowiednio do Zatoki Tajlandzkiej lub do Mekongu.

Kambodża | Mnisi kąpiący się nad rzekąKambodża | Mnisi kąpiący się nad rzeką (by mckaysavage )

 

Mekong

 

Największą rzeką kraju a zarazem całego Półwyspy Indochińskiego jest Mekong, który posiada swe źródła na Wyżynie Tybetańskiej. Na terenie Kambodży rzeka ta ciągnie się przez ok. 500 km, tocząc swe wody w kierunku południowym.

Mekong na terenie Kambodży osiąga szerokość od 2 do nawet 18 m. W północno-wschodniej części kraju, przy granicy z Laosem, rzeka pokonuje liczne progi skalne, tworząc tym samym malowniczy krajobraz pełen wodnych kaskad.

Rzeka Tonle Sap

Rzeka Tonle Sap łączy największe jezioro Półwyspu Indochińskiego (również noszące nazwę Tonle Sap) z Mekongiem. Za jej pośrednictwem te dwa najważniejsze elementy hydrograficzne kraju doskonale ze sobą „współpracują”.

Gdy wiosną na Wyżynie Tybetańskiej rozpoczynają się roztopy, Mekong zasilany zostaje ogromną masą wód. Silny prąd Mekongu odwraca wówczas bieg wypływającej z jeziora rzeki Tonle Sap i tłoczy do niego wody. Jezioro zwiększa wówczas swoją powierzchnię, by z czasem znów pokierować swe wody w dół rzeki.

Rzeka Tonle Sap, mierząca 100 km długości, łączy się z Mekongiem na wysokości stolicy kraju - Phnom Penh. W swym dalszym biegu, już jako dopływ Mekongu noszący nazwę Tonle Bassac, dociera do granicy z Wietnamem, a następnie wpada do Morza Południowochińskiego.

Kambodża | Krajobrazy doliny MekonguKambodża | Krajobrazy doliny Mekongu (by thebonbongirl )

Kambodża | Jezioro Tonle Sap zmienia głębokość swych wód w zależności od pory roku Kambodża | Jezioro Tonle Sap zmienia głębokość swych wód w zależności od pory roku (by Wilfried Maehlmann)

 

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury...

Źródło:
Państwa świata. Encyklopedia PWN, red. Kaczorowski B., Warszawa 2009.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności