W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat.

Warto jednak pamiętać, że z dala od wydeptanych ścieżek istnieje wiele ukrytych skarbów, jak chociażby ruiny miasta Sambor Prei Kuk, które było centrum państwa Khmerów na długo przed Angkorem.

Kambodża | W czasach świetności na terenie miasta znajdowały się trzy duże zespoły świątynnetitle=Kambodża | W czasach świetności na terenie miasta znajdowały się trzy duże zespoły świątynne (by panpal )

 

Mało jeszcze poznana perła Kambodży

Oferty turystyczne w Kambodży były dotychczas skierowane całkowicie na Angkor. Teraz zaczyna się to powoli zmieniać. Ekoturystyka wzdłuż Mekongu albo wypoczynek na plażach Kambodży stają się coraz bardziej popularne, zaś w głębinach kambodżańskiej dżungli stopniowo otwierają się długo zapomniane pomniki kultury, jak właśnie Sambor Prei Kuk (Sambo Prey Kuk).

Niegdyś miasto to nosiło nazwę Isanapura. Ruiny zajmujące powierzchnię niemal 300 ha składają się z ponad 150 bogato zdobionych rzeźbami świątyń i wież. W czasach swojej świetności na terenie miasta znajdowały się trzy główne zespoły świątynne otoczone potężnymi murami, z których dziś zostały tylko ruiny.

Isanapura ze swymi świątyniami, poświęconymi hinduskim bogom: Wisznu, Brahmie i Śiwie, była politycznym, gospodarczym, kulturalnym i religijnym centrum potężnego królestwa Chenla. Jego granice sięgały na wschodzie do dzisiejszego Wietnamu, a na zachodzie do Tajlandii.

Między VII i IX wiekiem naszej ery przybywali do Isanapura politycy i kupcy z Chin. Pokonywali statkami Mekong, a potem przez Tonle Sap i bocznymi dopływami docierali aż do stolicy. Królestwo Chenla miało kontakty z całą Azją, aż po Sumatrę, Jawę i Indie.

Dzisiaj z dawnej potęgi i wspaniałości pozostały tylko mury świątyń, z których wiele wygląda zadziwiająco dobrze jak na swoje 1200.

Nielicznych docierających tu dzisiaj turystów oblegają zwykle tłumy zaciekawionych miejscowych dzieci.

Kambodża | Mieszkańcy okolic Sambor Prei KukKambodża | Mieszkańcy okolic Sambor Prei Kuk (by gusjer )

Lokalizacja Sambor Prei Kuk:

Zespół świątynny Sambor Prei Kuk znajduje się w środkowej Kambodży, po wschodniej stronie Jeziora Tonle Sap, w prowincji Kampong Thom, ok. 25 km na północny wschód od miasta stołecznego, również noszącego nazwę Kampong Thom.

Kambodża | Ruiny miasta Sambor Prei Kuk (Isanapura)Kambodża | Ruiny miasta Sambor Prei Kuk (Isanapura) (by Llamaalex )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei) Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei)
Znajdziemy tu prawdziwe bogactwo wszelakich towarów, do naszych uszu dobiegał będzie nieustanny gwar negocjatorów cen, zaś kuszące...
Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności