Sihanoukville to idealne miejsce  dla turystów zmęczonych zwiedzaniem oraz pragnących odetchnąć od gwaru i chaosu dużych miast.

Kambodża | Ulice Sihanoukville mogą nas czasem zaskoczyć Kambodża | Ulice Sihanoukville mogą nas czasem zaskoczyć (by Darek Kozicki)

 

Lokalizacja Sihanoukville

Sihanoukville to prowincja (traktowana też jako miasto wydzielone) leżąca w południowo-wschodniej Kambodży, u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej. Ten znany kambodżański kurort, a zarazem miasto portowe, znajduje się w odległości ok. 185 km od stolicy kraju - Phnom Penh.

Popularny kurort

Sihanoukville (inaczej zwany Kampong Som) jest jednym z najpopularniejszych kurortów Kambodży. Znajdziemy tu wiele pięknych, dziewiczych plaż. Biały piasek, ciepłe morze, zielone palmy oraz restauracje przy samym brzegu to warunki, które zapewnią odpowiedni odpoczynek nawet najbardziej wybrednym turystom. Co więcej, jest to miejsce niezwykle ciche, o niewielkiej liczbie turystów i zorganizowanych grup wycieczkowych.

Kambodża | Weseli mieszkańcy SihanoukvilleKambodża | Weseli mieszkańcy Sihanoukville (by Darek Kozicki)

Poruszanie się po Sihanoukville

Miasto jest sporych rozmiarów, więc najlepiej poruszać się po nim skuterem z kierowcą (taniej niż tuk-tukiem) lub wypożyczonym na własną rękę (ok. 3-5 USD za dzień). Samo centrum jest zbieraniną nowoczesnych budowli, które raczej nie urzekną nas niczym szczególnym, jednakże w zachodniej części miasta znajdują się ciekawe plaże (np. plaża Zwycięstwa - najbardziej popularna wśród indywidualnych turystów) i kąpieliska (np. Ochheuteal i Serendipity).

Kambodża | Po Sihanoukville najtaniej i najwygodniej poruszać się wynajętym skuteremKambodża | Po Sihanoukville najtaniej i najwygodniej poruszać się wynajętym skuterem (by Darek Kozicki)

Rys historyczny

Sama historia miasta wiąże się z protektoratem francuskim. To Francuzi wybudowali pierwszy i jedyny do tej pory port w Kambodży, właśnie na terenie Sihanoukville. Po zerwaniu Unii Indochińskiej w 1950 r. miasto stało się ciche i senne a plaże opustoszały. Na krótko uruchomiony port został niemal całkowicie zniszczony przez Czerwonych Khmerów. Zaczął odzyskiwać swoją świetność dopiero w 2. połowie lat 80.

Kambodża | Sihanoukville to przede wszystkim malownicze plaże
Kambodża | Sihanoukville to przede wszystkim malownicze plaże (by argenberg )

Zwiedzanie i aktywny wypoczynek

Mimo iż miasto dopiero rozwija swoją infrastrukturę, dla każdego znajdzie się tu coś odpowiadającego jego potrzebom. Od momentu kiedy plaża Socha została sprywatyzowana przez nowy ośrodek wypoczynkowy, najlepszym kąpieliskiem jest Ochheuteal w okolicach plaży Sesendipity. Największe skupisko hoteli i pensjonatów znajdziemy z kolei na Plaży Zwycięstwa.

Jeśli mamy ochotę rozkoszować się ciszą i spokojem,  najlepszym wyborem będzie odpoczynek na niezagospodarowanej jeszcze plaży Otres.

U wybrzeży miasta leżą niezliczone, malownicze wyspy, które można zwiedzać i odkrywać. Większość pensjonatów czy hoteli organizuje do nich wycieczki łodzią lub statkiem (koszt około 12 USD).

Niewątpliwą atrakcją jest oczywiście nurkowanie. Warto przemierzyć okoliczne głębiny, by poznać uroki podwodnego świata Kambodży. W Sihanoukville działa kilka biur zajmujących się organizowaniem wypraw na nurkowiska.

Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia może być także wyprawa na ryby, ale ostrzegamy - tych, którzy spodziewają się dużych okazów, czeka raczej zawód.

Kambodża | Lwia para zdobiąca centrum miastaKambodża | Lwia para zdobiąca centrum miasta (by Darek Kozicki)

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności