Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać energię elektryczną mieszkańcom tych regionów, które nie są podłączone do sieci krajowej.

Kambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radiaKambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radia (by L. Michael Roberts)

 

Panele słoneczne na raty

Bank Światowy podjął się wspierania idei dostarczenia energii  elektrycznej każdemu gospodarstwu domowemu do 2020 roku. Fundusz planuje sprzedaż paneli słonecznych na raty.

Zagraniczni i krajowi producenci zostaną zaproszeni do składania ofert na dostawę 12 000 kolektorów słonecznych wraz z bateriami i okablowaniem, które następnie będą sprzedawane pojedynczym użytkownikom na wsi.

Aby uzyskać nowy sprzęt, każde gospodarstwo wiejskie zobowiązane będzie do wpłacenia zaliczki, a potem uiszczania miesięcznych opłat w wysokości ok. 3-4 USD w zależności od wielkości systemu.

Wiele gospodarstw wiejskich już dzisiaj wydaje podobną kwotę na baterię albo generatory diesla. Projekt jest finansowany w wysokości 67 920 000 dolarów przez Bank Światowy w ramach pożyczki na elektryfikację wsi.

Kambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarnyKambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarny (by Julie A Green)

Czy panele słoneczne sprzedadzą się?

Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży eksperymentował już wcześniej z bezpośrednim dotowaniem eksploatacji kolektorów słonecznych dla gospodarstw wiejskich, ale – jak powiedział dyrektor Loeung Keosela – z ograniczonym skutkiem: sprzedano tylko niespełna 100 systemów.

Kambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznejKambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznej (by jurvetson)

wg The Phnom Penh Post

Zainteresują Cię również

Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii Kambodża, spokojna alternatywa dla Tajlandii
Nowe hotele, nowa samoświadomość - Kambodża chce grać w pierwszej lidze azjatyckich celów podróży i odkrywa mocne karty. Podróż...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności