Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać energię elektryczną mieszkańcom tych regionów, które nie są podłączone do sieci krajowej.

Kambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radiaKambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radia (by L. Michael Roberts)

 

Panele słoneczne na raty

Bank Światowy podjął się wspierania idei dostarczenia energii  elektrycznej każdemu gospodarstwu domowemu do 2020 roku. Fundusz planuje sprzedaż paneli słonecznych na raty.

Zagraniczni i krajowi producenci zostaną zaproszeni do składania ofert na dostawę 12 000 kolektorów słonecznych wraz z bateriami i okablowaniem, które następnie będą sprzedawane pojedynczym użytkownikom na wsi.

Aby uzyskać nowy sprzęt, każde gospodarstwo wiejskie zobowiązane będzie do wpłacenia zaliczki, a potem uiszczania miesięcznych opłat w wysokości ok. 3-4 USD w zależności od wielkości systemu.

Wiele gospodarstw wiejskich już dzisiaj wydaje podobną kwotę na baterię albo generatory diesla. Projekt jest finansowany w wysokości 67 920 000 dolarów przez Bank Światowy w ramach pożyczki na elektryfikację wsi.

Kambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarnyKambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarny (by Julie A Green)

Czy panele słoneczne sprzedadzą się?

Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży eksperymentował już wcześniej z bezpośrednim dotowaniem eksploatacji kolektorów słonecznych dla gospodarstw wiejskich, ale – jak powiedział dyrektor Loeung Keosela – z ograniczonym skutkiem: sprzedano tylko niespełna 100 systemów.

Kambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznejKambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznej (by jurvetson)

wg The Phnom Penh Post

Zainteresują Cię również

Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...
Buddyzm przez internet Buddyzm przez internet
Chociaż większość mieszkańców Kambodży wyznaje buddyzm i wiele buddyjskich tradycji jest głęboko zakorzenionych w życiu Khmerów,...
Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...
Spędzić wymarzone, egzotyczne wakacje  Kambodży Spędzić wymarzone, egzotyczne wakacje Kambodży
Magiczna Kambodża z roku na rok uwodzi coraz więcej turystów. Kto raz dał się jej oczarować, zwykle odwiedza ją ponownie....

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności