Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać energię elektryczną mieszkańcom tych regionów, które nie są podłączone do sieci krajowej.

Kambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radiaKambodża | Mały panel solarny wystarczy np. do zasilenia radia (by L. Michael Roberts)

 

Panele słoneczne na raty

Bank Światowy podjął się wspierania idei dostarczenia energii  elektrycznej każdemu gospodarstwu domowemu do 2020 roku. Fundusz planuje sprzedaż paneli słonecznych na raty.

Zagraniczni i krajowi producenci zostaną zaproszeni do składania ofert na dostawę 12 000 kolektorów słonecznych wraz z bateriami i okablowaniem, które następnie będą sprzedawane pojedynczym użytkownikom na wsi.

Aby uzyskać nowy sprzęt, każde gospodarstwo wiejskie zobowiązane będzie do wpłacenia zaliczki, a potem uiszczania miesięcznych opłat w wysokości ok. 3-4 USD w zależności od wielkości systemu.

Wiele gospodarstw wiejskich już dzisiaj wydaje podobną kwotę na baterię albo generatory diesla. Projekt jest finansowany w wysokości 67 920 000 dolarów przez Bank Światowy w ramach pożyczki na elektryfikację wsi.

Kambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarnyKambodża | Dwaj mieszkańcy prowincji Ratanakiri montują panel solarny (by Julie A Green)

Czy panele słoneczne sprzedadzą się?

Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży eksperymentował już wcześniej z bezpośrednim dotowaniem eksploatacji kolektorów słonecznych dla gospodarstw wiejskich, ale – jak powiedział dyrektor Loeung Keosela – z ograniczonym skutkiem: sprzedano tylko niespełna 100 systemów.

Kambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznejKambodża | Katolicki kościół na Tonle Sap także korzysta z energii słonecznej (by jurvetson)

wg The Phnom Penh Post

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Hindusi chcą skopiować Angkor Wat Hindusi chcą skopiować Angkor Wat
Angkor Wat znaczy wiele: jest kambodżańskim symbolem narodowym, arcydziełem architektonicznym, kamiennym świadectwem minionej...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
Urodziny Króla Ojca (31 października) Urodziny Króla Ojca (31 października)
31 października Król Ojciec Norodom Sihanouk obchodzi swój jubileusz (w tym roku kończy 89 lat). Norodom Sihanouk znalazł się w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności