Należąca do kompleksu Angor świątynia Prasat Kravan została zbudowana ok. 921 roku przez dworskich urzędników króla Harshavara I. Jej największym skarbem są zachwycające płaskorzeźby Wisznu i Lakszmi.
Kambodża | Prasat Kravan (by C. Karras)
Odświeżona świątynia
Pięć wież świątynnych Prasat Kravan zostało pieczołowicie odrestaurowanych. W latach 30. oczyszczono mury świątyni z roślinności, zaś w latach 60. podjęto się rekonstrukcji wież. Do dziś na niektórych cegłach dostrzec możemy sygnaturę „CA”, co oznacza: Conservation Angkor.
Symetria i prostota
Świątynia jest zorientowana na wschód i otoczona małą fosą. Jej wieże wzniesione z cegły o rudawym odcieniu, położone są na wspólnej podstawie. Budowla zachwyca swą symetrią i prostotą.
Kambodża | Wisznu na grzbiecie swojego wierzchowca (by C. Karras)
Mitologiczne małżeństwo zaklęte w kamieniu
W środkowej wieży znajdują się wspaniałe płaskorzeźby przedstawiające różne wyobrażenia boga Wisznu – stróża opatrzności. Zobaczymy tu m.in. czterorękiego Wisznu dosiadającego mitycznego ptaka – Garudę, Wisznu kroczącego i dzierżącego swoje atrybuty (konchę, dysk, maczugę i lotos) oraz dumnie stojącego ośmiorękiego Wisznu.
Wieża północna kryje reliefy ukazujące Lakszmi – jego żonę. Na jednym z przedstwień bogini dzierży trójząb Śiwy i dysk Wisznu, na innym ukazana jest z kwiatami lotosu.
Kambodża | Wieże świątynne (by C. Karras)
Zainteresują Cię również



