Ta Keo (lub Prasat Keo) jest liczącą prawie tysiąc lat monumentalną świątynią w centralnej części Angkoru. Dzisiaj Ta Keo znajduje się na trasie między Bramą Zwycięstwa historycznej stolicy Angkor Thom a Wschodnim Baray – częściowo wyschniętym sztucznym zbiornikiem wodnym, dwieście lat starszym od miasta.

Kambodża | Ta Keo znajduje się między Bramą Zwycięstwa historycznej stolicy Angkor Thom a Wschodnim Baray Kambodża | Ta Keo znajduje się między Bramą Zwycięstwa historycznej stolicy Angkor Thom a Wschodnim Baray (by hurtubia )

 

"Kryształowy" monument

Nazwa tej monumentalnej budowli „Ta Keo” oznacza „Stary Kryształ”, zaś funkcjonująca równolegle „Prasat Keo” – „Kryształową Świątynię”.

Pierwotnie świątynia nosiła nazwę Hemasringagiri, co tłumaczy się jako „Góra o złotych wierzchołkach”.

Kambodża | Prasat Keo – „Kryształowa Świątynia”Kambodża | Prasat Keo – „Kryształowa Świątynia” (by C. Karras )

Znak z nieba

Budowę rozpoczął król Jayavarman V (968-1001), a kontynuował jego następca Suryavarman I (1002-1050). Miała to być nowa świątynia państwowa. W roku 1007 budowla została poświęcona bogu Śiwie, ale prace nad jej ukończeniem zostały niespodziewanie przerwane. Prawdopodobnie w jeszcze nie ukończony monument uderzył piorun, co wzięto za zły znak i nie kontynuowano budowy.

Niektóre prace rzeźbiarskie przy wschodnim wejściu Ta Keo były już gotowe, reszta ścian pozostała jednak niewykończona. Paradoksalnie, przez ten nieplanowany brak ozdób, przejrzystość budowli została jeszcze bardziej podkreślona – gładkie powierzchnie rzeczywiście przypominają kryształ.

Kambodża | Jedne z nielicznych, ale jakże piękne, zdobienia Ta KeoKambodża | Jedne z nielicznych, ale jakże piękne, zdobienia Ta Keo (by adam_jones )

Ruiny Ta Keo

Prostokątny w zarysie teren świątyni jest otoczony wyschniętą dzisiaj fosą i mierzy 195 na 255 m. Na dwustopniowym tarasie, znajduje się nieco wysunięta na zachód trzystopniowa piramida. Dolny taras ma 106 na 122 m, górny wznosi się na 5,5 m i mierzy 75 na 80 m. Sama piramida ma wysokość 14 m i wymiary: 60x60 m na dole i 47x47 m na górze. Najwyższa platforma piramidy jest zwieńczona pięcioma wieżami ustawionymi w quincunx. Pierwotnie cała budowla wznosiła się ponad 50 m nad poziom gruntu.

Kambodża | Wspinaczka na Ta KeoKambodża | Wspinaczka na Ta Keo (by genelin1211)

Zainteresują Cię również

Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży
Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Wszystko, co musisz wiedzieć o Kambodży Wszystko, co musisz wiedzieć o Kambodży
Kambodża – wciąż tak mało znana, jest miejscem niezwykłym. Odnajdziemy tu ruiny świątyń, mogące śmiało konkurować ze spuścizną...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności