Tę wspaniałą, położoną na wzgórzu świątynię wzniesiono najprawdopodobniej w 1372 roku. Na cześć fundatorki nadano jej nazwę Wat Phnom Don Penh, co znaczy: „Klasztor na górze Pani Penh”. Do dzisiaj Wat Phnom, od którego pochodzi nazwa stolicy Phnom Penh (Góra Penh), jest najważniejszym sanktuarium regionu.
Kambodża | Wat Phnom (by C. Karras)
Na początek pozwólmy przemówić legendzie:
„Na brzegu rzeki Tonle Sap żyła sobie zamożna wdowa o imieniu Penh. Kiedy pewnego dnia podeszła do rzeki, dostrzegła wyrzucony przez wodę pień drzewa. W jego dziuplastym wnętrzu odkryła cztery figurki Buddy. Pełna radości kazała usypać z ziemi pagórek a na nim zbudować pagodę, aby zapewnić świętym posągom godne pomieszczenie”.
Monumentalne schody
Aby dotrzeć do świątyni należy wspiąć się na górę wspaniałymi schodami, których strzegą dwa siedmiogłowe węże Naga, figury mitycznych strażników i kamienne lwy.
Każdego dnia spotkać można tłumy pielgrzymów, wróżbitów, żebraków i turystów odwiedzających to święte miejsce.
Kambodża | Monumentalna stupa kryje w swych wnętrzach szczątki króla Ponheo Yat (by christophrooms)
Główna świątynia
Na wzgórzu Penh znajduje się kilka budowli. Główna świątynia była pierwotnie zbudowana z drewna. Na początku XIX wieku po raz pierwszy przebudowano ją w kamieniu, a przez kolejne lata poddawano licznym zabiegom konserwacyjnym.
Dzisiejsza forma świątyni datowana jest na 1926 r. We wnętrzu znajdują się przepiękne malowidła ścienne, przedstawiające sceny z życia Buddy, m.in. ostatnie wcielenie Buddy jako księcia Vessantara. Kapitele kolumn podtrzymujących ceglany dach świątyni ozdobione zostały wizerunkami kinares (mitologicznych istot, pół-kobiet pół-ptaków).
Kambodża | Płaskorzeźba trzech kobiet symbolizuje odzyskane prowincje Kambodży (by )
Królewski relikwiarz
Za głównym sanktuarium wznosi się okazała stupa, w której znajduje się urna ze szczątkami założyciela miasta – króla Ponheo Yat (1393-1463). Pomiędzy budowlami dostrzec można posąg, uśmiechającej się tajemniczo, legendarnej damy Penh. Chińscy i wietnamscy wierni odwiedzają zwłaszcza położoną na północnej stronie wzgórza świątynię Preah Chau. Oddaje się tam cześć wielu bóstwom, m.in. ośmioramiennemu Vishnu.
Trzy kobiety – trzy prowincje
Na południowej stronie przybytku, powyżej dużego zegara kwiatowego, znajduje się pomnik upamiętniający zwrot zajętych przez Tajlandię prowincji: Battambang, Siem Reap i Sisophon w marcu 1907 roku. Odzyskane prowincje symbolizują trzy kobiety niosące ofiary.
Kambodża | Wspaniałe schody prowadzące do świątyni (by C. Karras)
Recepta na szczęście
W małym parku dookoła góry świątynnej rozbudowali swoje stanowiska astrologowie, geomanci i wróżący z rąk. Zajmują się oni wyznaczaniem odpowiednich dat na ślub, podjęcie ważnej decyzji w interesach albo rozpoczęcie podróży. Niektórzy kupują tutaj od chłopców noszących olbrzymie klatki parę ptaków i puszczają je wolno. Zwierzęta, które odzyskały wolność, spełniają życzenia wierzących. Za przynoszące szczęście uważa się też karmienie hałasujących na wysokich drzewach małp albo przejażdżkę na jednym ze słoni, czekających u stóp wzgórza.
Zwiedzanie Wat Phnom
Wat Phnom można zwiedzać codziennie w godzinach od 6.00 do 19.00. Koszt biletu to ok. bilet 1USD.
Kambodża | Wat Phnom - Kambodżanie modlą się tu o szczęście i pomyslność losu (by aseiff)
Zainteresują Cię również



