Wulkaniczne jezioro Yeak Laom jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Królestwa Kambodży. Jest to też prawdopodobnie najpiękniejszy zakątek w całej prowincji Ratanakiri.

Kambodża | Historia świętego jeziora sięga wielu tysięcy latKambodża | Historia świętego jeziora sięga wielu tysięcy lat (by lukas )

 

Tampuen

Prowincja Ratanakiri leży na północnym wschodzie kraju i graniczy z Laosem i Wietnamem. Gminę Yeak Laom wokół jeziora zamieszkują przedstawiciele jednej z ośmiu mniejszości narodowych Kambodży – Tampuen (wszystkie nazwy tutaj wymieniane stanowią jedynie transkrypcję fonetyczną alfabetu khmerskiego i mogą się różnić zapisem w różnych źródłach). Żyją oni w pięciu wioskach. Najstarsi mieszkańcy wiosek pamiętają jeszcze czasy, kiedy na terenie dzisiejszego miasta Banlung panowały tygrysy i inne niebezpieczne zwierzęta. Tampuen posiadają własną kulturę i język, całkowicie różne od stanowiących większość Khmerów. Tradycyjne domy narodu Tampuen są budowane z czterech rodzajów materiału: drewna na konstrukcję, bambusa na ściany i podłogę, liści na ściany albo dach, rattanu na liny. Plecione z bambusa ściany mają zwykle skomplikowane wzory.

Tampuen wierzą, że są otoczeni przez duchy o wielkiej mocy, które żyją w starych drzewach, skałach, jeziorach i rzekach. Zarówno jezioro Yeak Laom, jak i otaczające je lasy, są takim szczególnym obszarem duchów. Szacunkiem otaczany jest wspaniały las wokół jeziora z wysokimi drzewami i bujnym podszytem z bambusa, dzikiego imbiru i paproci.

Historia jeziora Yeak Laom

Historia świętego jeziora sięga wielu tysięcy lat. Wtedy to wybuch wulkanu doprowadził do powstania tego wspaniałego jeziora w górzystym regionie Ratanakiri. Na wierzchołku wulkanu, w kraterze, pojawiło się przepiękne jezioro o głębokości ok. 50 m i średnicy ok. 800 m. Wygląda jak idealne koło. Przejrzysta i ciepła nawet w porze deszczowej woda, zachęca do kąpieli. Drewniane pomosty stanowią dobry dostęp do wody. Wokół jeziora, przez tropikalny las, prowadzi ścieżka, którą w ciągu ok. 40 minut można obejść jezioro dookoła.

Dodatkową atrakcją może być wizyta w górskiej wiosce. Można się tam zetknąć z codziennym życiem Tampuen, ich lokalnymi zwyczajami i wierzeniami, a także kupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Są oni mistrzami w wyrobie koszy, instrumentów muzycznych i tkanin.

Legenda o wielkiej miłości

Kambodżańskie określenie „Yeak Laom” oznacza mniej więcej tyle, co „miejsce gigantów”, a liczne legendy związane z jeziorem, objaśniają tę nazwę na rożne sposoby. Jedna z legend tłumaczy powstanie „Yeak Laom” następująco:

«W dawnych czasach żył na tych ziemiach bardzo potężny król olbrzymów, który miał córkę niezwykłej urody. Kiedy dorosła, zakochał się w niej z wzajemnością pewien przystojny młodzieniec. Ich miłość szybko rozkwitała, jednak piękna para bała się, że król odkryje ich tajemne uczucie i postanowiła uciec w głąb lasu.

Kiedy król dowiedział się o ucieczce, wstrząśnięty zebrał żołnierzy i wyruszył na poszukiwanie córki. Jego armia bez rezultatu przeszukała całe królestwo, aż dotarła do gęstego lasu, gdzie dzisiaj istnieje jezioro. Król podejrzewając, że zbiegowie mogą kryć się w tym lesie, kazał powyrywać drzewa i przekopać ziemię głęboko. Żołnierze z zapałem wykonywali rozkaz króla, ale ostatecznie wyczerpali swoje siły i król niechętnie musiał powrócić do zamku. W lesie, w miejscu bezskutecznych poszukiwań królewskiej córki z jej ukochanym, pozostało głębokie jezioro. Okoliczni mieszkańcy nazwali je „miejscem gigantów”, czyli właśnie „yeak laom”».

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor
W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności