Wprowadzona w lipcu przez Kambodżę, Laos, Birmę i Wietnam wspólna wiza CLMV Single Visum została odrzucona przez Tajlandię. Przedsięwzięcie znane było pod hasłem: „Pięć krajów, jeden cel” (Five Countries One Destination).

Tajlandia | Wiza do Tajlandii Tajlandia | Wiza do Tajlandii (by zhaffsky )

 

Tajlandia nie zgadza się na wspólną wizę z Laosem, Kambodżą, Wietnamem i Birmą    

Rzecznik tajlandzkiej rady turystyki 25 września 2012 oświadczył, że prowadzone od miesięcy rozmowy z sąsiednimi krajami o wspólnej wizie nie przyniosą wymiernych rezultatów.

Sąsiednie kraje doszły w lipcu do porozumienia, że w przyszłości turyści będą musieli starać się tylko o jedną wspólną wizę dla krajów uczestniczących w umowie. CLMV Single Visum ma być ważna dla wszystkich wymienionych krajów i na podstawie jednego wniosku umożliwić turystom podróż do kilku państw Azji Południowo-Wschodniej.

Pięć krajów, jeden cel

Kampania była pierwotnie znana pod hasłem „Pięć krajów, jeden cel”. Kiedy Tajlandia zdecydowała się wystąpić ze wspólnej akcji, pozostałe cztery kraje zakceptowały porozumienie w lipcu 2012 r.

Nowa CLMV Single Visum ma być przedstawiona na początku listopada na targach podroży w Londynie. Nowe zasady zostaną podane do powszechnej wiadomości w przyszłym roku na światowych targach podroży w Berlinie, na Internationale Tourismus Börse.

Najwięcej turystów przyjeżdża do Tajlandii

Rzecznik rady turystyki uzasadnił decyzję Tajlandii tym, że już teraz turyści z 45 krajów mogą podróżować do Tajlandii bez wizy. Ponieważ turyści dokonują opłat w kraju, o którego wizę się starają, Tajlandia obawia się znacznych strat z tytułu utraconych opłat wizowych.

Bądź co bądź, to właśnie Tajlandia przyjmuje najwięcej turystów. Szacuje się, że w 2011 roku tylko do Tajlandii przyjechało ok. 11 milionów gości, podczas gdy wszystkie cztery pozostałe kraje odwiedziło łącznie 12,3 mln turystów. W związku z powyższym umowa byłaby wprawdzie korzystna dla sąsiadów, ale dla Tajlandii oznaczałaby znaczną utratę dochodów.

Tylko z samych Chin przewiduje się w przyszłym roku wpływy rzędu jednego miliarda baht z opłat wizowych. Mając to na uwadze, Tajlandia nie może i nie chce z tych pieniędzy zrezygnować.

Tajlandia | Rzeźby na lotnisku SuvarnabhumiTajlandia | Rzeźby na lotnisku Suvarnabhumi (by victoriapeckham )

wg „Zeitung für Thailand“ 28.09.2012

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności