Domy na palach, ściany szkół i świątyń obmywane przez fale, codzienne życie mieszkańców  wiosek położonych u brzegów Jeziora Tonle Sap toczy się na mostach, drewnianych platformach i gankach, z których można bezpośrednio zanurzyć nogi w wodzie.

Kambodża | Dla tych dzieci to codzienność, dla turysty - widok niezwykły.Kambodża | Dla tych dzieci to codzienność, dla turysty - widok niezwykły (by C. Karras)

Życie nad Tonle Sap

Wokół aż rodzi się od wrzecionowatych łodzi, którymi całe rodziny udają się na połów. W mętnych wodach jeziora kąpią się roześmiane dzieci, czasem za środek transportu służy im plastikowa lub metalowa miska...

 

Brzegi jeziora Tonle Sap otacza pięć kambodżańskich prowincji. U jego brzegów żyją ponad trzy miliony mieszkańców, z których 90% zarabia na życie łowiąc ryby i w miarę możliwości trudniąc się rolnictwem.

Tutejsi mieszkańcy są doskonale zaznajomieni z naturą jeziora, które choć czasem wylewa i zmusza ich do przeprowadzek na wyżej położone tereny, jest przede wszystkim źródłem życia i utrzymania wielu rodzin. Prawdopodobnie na jednym kilometrze kwadratowym jeziora może znajdować się nawet 10 ton ryb. Inne statystyki mówią, że z Tonle Sap pochodzi połowa ryb spożywanych w Kambodży.

Fenomen Jeziora Tonle Sap

Jezioro Tonle Sap jest drugim po Mekongu, najważniejszym elementem hydrograficznym kraju. To także największe jezioro Półwyspu Indochińskiego. Zbiornik wodny Tonle Sap zmienia swą pojemność w zależności od pory roku – podczas pory deszczowej przejmuje on część masy wód z Mekongu, osiągając wówczas powierzchnię nawet 10 tys. km²; w porze suchej wody jeziora wpływają do Mekongu, tym samym jego powierzchnia może zmniejszyć się do 2,5 tys. km². To samo dzieje się z głębokością jeziora, która może wynosić od 3 do 12 m.

Jezioro łączy się z Mekongiem i doskonale „współpracuje” z nim od wieków, za pośrednictwem jednego z dopływów, również noszącego nazwę Tonle Sap.

Jezioro Tonle Sap jest nie tylko pięknym, ale też niezwykle praktycznym elementem kambodżańskiego krajobrazu: usprawnia gospodarkę kraju, dostarczając ogromnej masy ryb przeróżnych gatunków.

Kambodża | Pływająca wioskaKambodża | Pływająca wioska (by C. Karras)

Jeziorna fauna

W wodach Tonle Sap żyje ponad 300 gatunków ryb słodkowodnych, a także węże, krokodyle, żółwie i wydry. Nad taflą wody dostrzec można także ptactwo przeróżnych gatunków, m.in. bociany i pelikany.

Otaczające jezioro lasy bagienne, regularnie zalewane przez wodę, są doskonałym schronieniem dla ryb w okresie tarła i składania ikry.

Kambodża | Zachód słońca nad Tonle SapKambodża | Zachód słońca nad Tonle Sap (by C. Karras)

Wycieczka po Tonle Sap

Jezioro znajduje się w odległości ok. 15 km na południe od Siem Reap. Ciekawym pomysłem na wycieczkę jest wyprawa ekspresową łodzią z Siem Reap do Phnom Penh, prowadząca przez wody jeziora i wypływającą z niego rzekę Tonle Sap. Stacją początkową jest wioska Chong Khneas (Jong Khneas), w której wynajmujemy łódź.

Podróż zajmie nam ok. 6h, jednak najlepiej zdecydować się na nią w porze deszczowej, gdy mamy gwarancję odpowiedniego poziomu wód (brak ryzyka ugrzęźnięcia w błocie).

Kambodża | Rodzinny połów o świcieKambodża | Rodzinny połów o świcie (by C. Karras)

Chong Khneas

Chong Khneas to słynna pływająca wieś położona u brzegów jeziora, będąca bazą wypadową do wycieczek po Tonle Sap. Z Siem Reap dotrzemy tu w ok. 30 min.

Jeśli nie mamy w planach podróży do Phnom Penh, możemy zdecydować się na 2-godzinny rejs po okolicznych wioskach. Będziemy mieli szansę obserwować zza burty mieszkańców różnych wyznań i narodowości (Khmerów, Wietnamczyków, Muzułmanów), żyjących w pływających wioskach u brzegów jeziora, mających tam swoje domy, szkoły, kaplice, gospodarstwa i chlewy.

Chong Khneas, z racji tego, że jest ważnym centrum turystycznym, z roku na rok staje się miejscem coraz bardziej skomercjalizowanym. Podróżując po wodach Tonle Sap niech nie zdziwi nas zatem widok specjalnie zorganizowanych dla turystów wystaw związanych z lokalną przyrodą i kulturą, a także sklepów z pamiątkami.

Kambodża | Pływająca wioskaKambodża | Pływająca wioska (by C. Karras)

Źródła:
Tourism of Cambodia
http://tourismcambodia.com/
Państwa świata. Encyklopedia PWN, red. Kaczorowski B., Warszawa 2009.

Zainteresują Cię również

Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona Pomoc finansowa dla Kambodży zamrożona
Jako protest przeciwko przymusowym wysiedleniom mieszkańców jednej z dzielnic Phnom Penh, wobec której władze miasta mają swoje...
Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek Ekstradycja do Tajlandii z powodu antyrządowych piosenek
W swoich dążeniach, zmierzających do postawienia przed sądem przywódcy Czerwonych Koszul, Tajlandia szuka porozumienia z Kambodżą...
Angkor – bajeczne królestwo Khmerów Angkor – bajeczne królestwo Khmerów
Udajmy się w podróż do magicznej krainy, obdarzonej wspaniałą przyrodą oraz chwalebną i tragiczną w swych skutkach historią. Dajmy...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności