Dzięki nowym formom turystyki wspierającym społeczności lokalne i dbającym o środowisko naturalne turyści mają okazję poznać kulturę i piękno kambodżańskiej przyrody niejako „od podszewki”, uczestnicząc w codziennym życiu mieszkańców kraju.
Kambodża | Żyjąc wśród lokalnej ludności i uczestnicząc w jej codzienności, poznajemy autentyczną Kambodżę (by ciat)
CBT i CBET to formy turystyki autentycznej, pozwalającej poznać prawdziwą Kambodżę.
Czym jest turystyka oparta na społeczności lokalnej (CBT)?
Turystyka oparta na społeczności lokalnej (ang. community-based tourism - CBT) to forma odpowiedzialnej turystyki, która wspiera społeczności lokalne i zapewnia im dodatkowe źródła utrzymania. W praktyce wyglądać to może tak, że zarządzaniem danym obiektem lub całą miejscowością turystyczną zajmują się sami członkowie danej wspólnoty.
W przypadku turystyki konwencjonalnej organizacją i marketingiem ruchu turystycznego zajmują się zwykle prywatne firmy, co wiąże się z tym, że jedynie znikoma część zysków trafia do społeczności lokalnej, a raczej tylko do niektórych jej przedstawicieli.
CBT oznacza, że członkowie wspólnoty sami odpowiadają za organizację i zarządzanie turystyką i to przez nich (lub przynajmniej z ich udziałem) podejmowane są decyzje, a wszystkie zyski bezpośrednio wspierają lokalną społeczność.
Najważniejsze zalety CBT to aktywizacja, upodmiotowienie i wspieranie samorządności społeczności lokalnej oraz zapewnienie jej udziału w korzyściach płynących z turystyki, jak również ochrona przyrody.
Możliwość oddziaływania na wzajemne relacje gospodarzy i gości pozwala zminimalizować negatywny wpływ ruchu turystycznego na życie społeczności i środowisko naturalne.
Kambodża | Nowe formy turystyki dbają o interesy społeczności lokalnych (by ciat)
Czym jest ekoturystyka oparta na społeczności lokalnej (CBET)?
Ekoturystyka oparta na społeczności lokalnej (ang. community-based ecotourism - CBET) ma na celu zarówno dobro mieszkańców jak i środowiska w którym żyją. Działania w ramach CBET wspierają lokalną społeczność i zapewniają jej dodatkowe źródła utrzymania, a jednocześnie służą ochronie przyrody i miejscowych zasobów kulturalnych.
Turyści ekologiczni poznają oraz doceniają uroki kultury i bogactwo przyrody w miejscach, które odwiedzają. Ta forma zrównoważonej turystyki sprzyja minimalizacji negatywnego wpływu ruchu turystycznego na dany obszar, a jednocześnie stanowi zachętę do ochrony jego walorów kulturalnych i przyrodniczych.
CBET pomaga chronić przyrodę, zapewniając lokalnym społecznościom alternatywne źródła dochodów, które zachęcają do ochrony zasobów naturalnych w miejsce ich niezrównoważonej eksploatacji i degradacji.
Kambodża | Społeczność mogąca czerpać dochody z turystyki bardziej dba o walory przyrodnicze swojego regionu, chroniąc go przed nadmierną i chaotyczną eksploatacją (by ciat)
Źródło:
Copyright of CCBEN - Cambodia Community Based Ecotourism Network
Przeczytaj także inne artykuły z serii: "Ekoturystyka":
Ekoturystyka w Kambodży
Turysta odpowiedzialny
Poznaj prawdziwą Kambodżę
Zainteresują Cię również



