Na spornym odcinku granicy między Tajlandią i Kambodżą doszło w nocy z piątku na sobotę (04.02.2011 / 05.02.2011) do kolejnego konfliktu zbrojnego.

Kambodża | Wymiana ognia nastąpiła w pobliżu świątyni Preah Vihear, do której oba kraje roszczą sobie pretensjeKambodża | Wymiana ognia nastąpiła w pobliżu świątyni Preah Vihear, do której oba kraje roszczą sobie pretensje (by C. Karras)

 

Podczas wymiany ognia między oddziałami wojskowymi obu krajów zginął jeden tajlandzki żołnierz - potwierdza rzecznik tajlandzkiej armii. Co najmniej czterech innych żołnierzy zostało rannych.

Wymiana ognia rozpoczęła się 4 lutego po południu. Armia kambodżańska potwierdza ten incydent. Według niej walki trwały równo pół godziny.

Wymiana ognia nastąpiła już po raz kolejny w pobliżu świątyni Preah Vihear, do której oba kraje roszczą sobie pretensje.

Według wersji wydarzeń przedstawionej przez kambodżańskiego ministra Khieu Kanharith walki wybuchły, kiedy tajlandzcy żołnierze przekroczyli granicę i zignorowali strzały ostrzegawcze. Kambodżańscy żołnierze mieli strzelać w powietrze, a tajskie oddziały odpowiedziały ogniem.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze przyznał w 1962 roku prawo do obszaru ruin Preah Vihear Kambodży, jednak główne wejście do świątyni leży na obszarze Tajlandii.

W ostatnich dniach tajscy nacjonaliści ponownie zaczęli się domagać od rządu w Bangkoku odzyskania spornego skrawka terenu na granicy.

Kambodża | Żołnierze przy Preah VihearKambodża | Żołnierze przy Preah Vihear (by C. Karras)

Wg www.stern.de

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
Nowe połączenia lotnicze z Kambodżą Nowe połączenia lotnicze z Kambodżą
Od 27 marca 2011 roku turyści będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenie lotnicze do Kambodży: w tym dniu Air France rozpoczyna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności