Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji, dedykowanej filmom zaangażowanym społecznie. Ta tematyka jest jedną z nowości szóstej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który ruszył 24 października.

Obok projekcji, ważnym punktem programu będą debaty.

Kambodża, Francja 2011 | Dokument „Duch” jest spowiedzią Kainga Gueka Eava – jednego z przywódców Czerwonych KhmerówKambodża, Francja 2011 | Dokument Duch jest spowiedzią Kainga Gueka Eava – jednego z przywódców Czerwonych Khmerów (by www.piecsmakow.pl )

 

Azja oczami jej mieszkańców

Kluczową sprawą dla organizatorów było, aby filmy prezentowane w sekcji naprawdę pokazywały Azję oczami jej mieszkańców. „Powstało i cały czas powstaje, wiele filmów o Azji zrobionych przez Europejczyków czy Amerykanów.” - mówi dyrektor festiwalu Jakub Królikowski.

„Większość z nich, ponieważ robione są z perspektywy Zachodniej, niestety, naszym zdaniem, nieco wypacza obraz Azji. Często można odczuć w nich nuty postkolonialne albo przesadne wartościowanie i ocenianie czyli postawy, które w świecie Dalekiego Wschodu są znacznie mniej obecne niż w cywilizacjach Zachodnich. Na szczęście powstają też filmy o tematyce społecznej, dotyczące praw człowieka, zrealizowane przez samych Azjatów. I to są inne filmy, płynie z nich inny obraz, inny przekaz. Uznaliśmy, że warto poświęcić im osobną sekcję w programie festiwalu i porozmawiać o Azji przez ich pryzmat.”

Wywiad z „Duchem”

W programie sekcji Wolność w Azji znalazł się m.in. dokumentalny wywiad-rzeka z jedynym do tej pory przywódcą Czerwonych Khmerów, który został skazany przez międzynarodowy trybunał ONZ na karę dożywocia.

Duch, pan piekielnej kaźni (Duch, le maître des forges de l'enfer / Duch, Master of the Forges of Hell, Kambodża, Francja 2011) w reżyserii Rithy Panha to spowiedź Kainga Gueka Eava alias "Duch", który, jako szef więzienia – katowni, odpowiedzialny jest za śmierć ponad 13 tys. ludzi.

Migawki z Malezji

Kolejną pozycją jest nowelowy 15Malezja (15Malaysia, Malezja 2009) – 15 kilkuminutowych filmów, w których młode pokolenie malezyjskich reżyserów komentuje nie zawsze łatwą rzeczywistość swojego kraju. Producentem filmu jest znany piosenkarz, producent muzyczny, a także aktor dobrze znany widowni obrazów malezyjskiej Nowej Fali – Pete Teo.

Chiny 2009 | Tybet w pieśniChiny 2009 | Tybet w pieśni (by www.piecsmakow.pl )

Ai Weiwei demaskuje...

Wyjątkowym punktem programu Wolności w Azji są dwa filmy represjonowanego w Chinach, uwięzionego w areszcie domowym, artysty, kuratora sztuki i architekta – Ai Weiweia.

Bardzo nam przykro (So Sorry / Fei chang yi han, Chiny, 2012) jest dokumentacją utrudnianego przez rząd śledztwa prowadzonego przez Weiweia w związku z trzęsieniem ziemi w Syczuanie, podczas którego zginęła ogromna ilość dzieci przebywających w czasie katastrofy w szkołach. Artysta zadedykował tragedii wystawę w monachijskim Haus der Kunst.

Natomiast Ordos 100 (Ordos 100 / Eerduosi 100, Chiny, 2012) jest przewrotną relacją z karkołomnego przedsięwzięcia, w którym 100 architektów z całego świata zdecydowało się zaprojektować domy o powierzchni 1000 m kw. każdy, dla ekskluzywnego osiedla umiejscowionego na pustyni w Mongolii.

Właśnie Ai Weiweiowi poświęcona będzie jedna z debat. Jej gośćmi będą m.in.: Maria Kruczkowska – dziennikarka pisząca o Chinach, która w 2010 roku znalazła się na czarnej liście władz chińskich i Magdalena Czechońska – sinolożka, autorka i współautorka artykułów o Chinach i chińskiej sztuce współczesnej, tłumaczka języka chińskiego i francuskiego, stażystka na Jiaotong University w Shanghaiu oraz praktykantka w Duolun Museum of Modern Art w Shanghaiu. Dyskusję poprowadzi sinolog, wykładowca Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW, pracownik Instytutu Adama Mickiewicza – dr Marcin Jakoby.

Powrót do Birmy

Nominowany do Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie Powrót do Birmy (Gui lái dí rén / Return to Burma, Tajwan 2011) autorstwa Midiego Z., jest pierwszym filmem, który został oficjalnie zrealizowany w Birmie. To na wpół autobiograficzna, paradokumentalna historia robotnika wracającego do rodzinnego kraju z emigracji. Odtwórca głównej roli, Wang Xing-hong, użyczający bohaterowi własnego nazwiska, będzie gościem Pięciu Smaków.

Chiny 2012 | Ai Weiwei w Bardzo nam przykroChiny 2012 | Ai Weiwei w Bardzo nam przykro (by www.piecsmakow.pl )

Tybet w pieśni

Ostatnim tytułem sekcji jest, znany już polskiej widowni dokument, Tybet w pieśni (Tibet in Song, Chiny 2009) Ngawanga Choephela – z jednej strony opowieść o zmaganiach Tybetańczyków z okupacją chińską, pokazana przez muzykę, z drugiej: historia uwięzienia reżysera, który przez chińskie władze niesłusznie został oskarżony w szpiegostwo w czasie kiedy zbierał materiały na temat rdzennej muzyki swojego kraju. Dzięki matce Choephela o jego uwolnienie apelowali artyści i politycy całego świata.

Po seansie o problemach Tybetu debatować będą: mongolistka i tybetolożka, kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego – dr Agata Bareja-Starzyńska, Włodzimierz Cieciura – adiunkt w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się przede wszystkim najnowszą historią Chin, dziejami i kulturą chińskich muzułmanów oraz polityką etniczną Chin w okresie Republiki oraz po 1949 r., Ewa Paśnik – sinolożka, badaczka chińskiej mitologii oraz pierwotnych religii Chin i koordynator programu „Prawa człowieka w Tybecie” w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Adam Kozieł.

Informacje:

Partnerem sekcji Wolność w Azji jest Instytut Lecha Wałęsy. Debaty towarzyszące sekcji przygotowywane są we współpracy z Wydziałem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi 80 rocznicę działalności.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 24-30 października 2012 w kinach Muranów i Praha. Wrocławska odsłona wydarzenia będzie miała miejsce od 27 do 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Kambodża, Francja 2011) | Duch, pan piekielnej kaźniKambodża, Francja 2011 | Duch, pan piekielnej kaźni (by www.piecsmakow.pl )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Estoński hotel w Kambodży Estoński hotel w Kambodży
Szukając noclegu w kambodżańskim kurorcie Sihanoukville, możemy trafić na interesujący hotel Beach Road, któremu warto poświęcić...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności