Kambodża – wciąż tak mało znana, jest miejscem niezwykłym. Odnajdziemy tu ruiny świątyń, mogące śmiało konkurować ze spuścizną Greków i Rzymian, a zaklęte w kamieniu duchy przodków wyszepczą nam dawne dzieje rozkwitu i upadku potężnego Imperium Khmerów...

Kambodża | Kambodżańscy mnisi zagubieni wśród ruin AngkoruKambodża | Kambodżańscy mnisi zagubieni wśród ruin Angkoru (by beggs )

 

Geografia Kambodży

Kambodża jest państwem azjatyckim położonym w południowo-wschodniej części kontynentu, na Półwyspie Indochińskim. Kraj ten graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, zaś od południowego zachodu oblewają go wody Zatoki Tajlandzkiej. Kambodża zajmuje powierzchnię 181 tys. km², a zamieszkuje ją ponad 14 milionów osób.

Większą część kraju zajmują tereny równinne otoczone nielicznymi pasmami górskimi. Na południowym zachodzie znajdują się Góry Kardamonowe z najwyższym szczytem kraju – Aural (1831 m n.p.m.), które następnie przechodzą w pasmo Gór Słoniowych. Naturalną granicę z Tajlandią tworzą, położone na północy kraju, piaskowcowe góry Dangrek. Na północno-wschodnim krańcu Kambodży znajdują się Góry Annamskie. Tereny nad zatoką są głównie nizinne.

Klimat Kambodży

Klimat kraju w dużej mierze zależy od cyrkulacji monsunów, dlatego też pogoda w Kambodży jest trudna do przewidzenia. Na najlepsze warunki pogodowe liczyć można w okresie od października do lutego.

Kambodża | Przedstwiciel świata zwierzęcego Kambodży wędrujący ulicami stolicyKambodża | Przedstwiciel świata zwierzęcego Kambodży wędrujący ulicami stolicy (by argenberg )

Ludzie i historia

Większość mieszkańców Kambodży to potomkowie walecznego ludu Khmerów, który 1200 lat temu panował na ziemiach dzisiejszej Tajlandii, Laosu i Wietnamu.

Potężne Imperium Khmerskie w wyniku najazdów i niepokojów wewnętrznych utraciło swoją pozycję w Azji Południowo-Wschodniej – załamała się jego gospodarka, a najpiękniejsze obiekty kultury uległy zniszczeniu.

Dziś jest to jeden z uboższych krajów kontynentu, pozostałości jego starożytnej kultury wciąż jednak zapierają dech w piersiach podróżnikom z całego świata.

Przyroda Kambodży

Dominującą szatą roślinną Kambodży są lasy. Na północy kraju rosną lasy monsunowe, na południu – wilgotne równikowe, zaś na wybrzeżu – namorzynowe o splątanych korzeniach zanurzonych w wodzie.

Fauna kraju jest niezwykle egzotyczna. Tutejsze lasy i sawanny zamieszkują m.in.: słonie azjatyckie, tygrysy, tapiry i zagrożone wyginięciem nosorożce. Tereny o najcenniejszej wartości przyrodniczej znajdują się w obrębie kambodżańskich parków narodowych i rezerwatów przyrody np. Virachey.

Kambodża | Widok na najcenniejszy z zabytków kraju - Angkor WatKambodża | Widok na najcenniejszy z zabytków kraju - Angkor Wat (by aimee_m )

Najwięsza atrakcja Kambodży – Angkor

Kambodża znana jest na całym świecie dzięki swym imponującym zabytkom, zachowanym w kompleksie Angkor – dawnej stolicy Państwa Khmerów. To niezwykłe miasto kamiennych świątyń jest dziś prawdziwym rajem dla miłośników historii.

Główną budowlą tego zespołu zabytków jest Angkor Wat – świątynia o pięciu wieżach przypominających kamienne pąki lotosu, wzniesiona ku czci hinduskiego boga Wisznu. Jest ona głównym symbolem Kambodży widniejącym nawet na fladze państwa. Nigdzie indziej nie spotkamy tak wspaniałej harmonii surowych brył kamienia i subtelnych ornamentów, a także równie imponującej walki architektury z naturą – w szczeliny murów uparcie wdzierają się rośliny, oplatając je swymi potężnymi korzeniami.

Stolica kraju – Phnom Penh

Z archeologicznego raju Angkoru warto udać się w kilkugodzinny rejs rzeką Tonle Sap do stolicy Kambodży – Phnom Penh. Miasto to ma niepowtarzalny klimat. Wśród jego wąskich uliczek zakupić możemy surowy jedwab, barwne khmerskie szale, a także smakołyki z lokalnej kuchni. Znajdziemy tu także XVII-wieczny Pałac Królewski, Narodowe Muzeum Sztuki, a także pamiątkę krwawych wydarzeń lat 70. w tzw. Muzeum Ludobójstwa.

Kambodża | Krajobrazy KambodżyKambodża | Krajobrazy Kambodży (by jenniferphoon )

Inne atrakcje Kambodży

Kambodża to jednak nie tylko wspomnienie przeszłości ukrytej pośród monumentalnych murów. Ten przepiękny kraj zapewni nam także całkiem prozaiczną rozrywkę, jaką jest spędzanie czasu w tutejszych kurortach nad zatoką.

O naturalnym uroku miasteczek, takich jak np.: Sihanoukville, Kep i Battambang, stanowi ich malownicze położenie i wspaniałe okolice, których zakamarki badać możemy na własną rękę. Skromna baza turystyczna jest w tym wypadku zaletą, gdyż doskonale wpisuje się w klimat tych miejsc.

Kambodża | Sihanoukville - jeden z popularniejszych kurortów w KambodżyKambodża | Sihanoukville - jeden z popularniejszych kurortów w Kambodży (by bengarrison )

Zainteresują Cię również

Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor Siem Reap wyróżnione przez TripAdvisor
Rok rocznie, od 2008 r. począwszy, popularny portal podróżniczy TripAdvisor dzięki głosom i opiniom swoich licznych użytkowników...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności