Buddyjskich mnichów w Laosie trudno nie zauważyć, dzięki charakterystycznym pomarańczowym szatom wyróżniają się nawet w tłumie. Wszechobecne pomniki i świątynie określają przynależność do religii.

Laos | złoty Leżący Budda w WientianLaos | złoty Leżący Budda w Wientian

 

Buddyzm pomimo iż zaliczany jest do religii, nie wyznaje wiary w żadnego boga. Jest on filozofią życia i głosi, że wszystko co nas otacza, oraz my sami należymy do zamkniętego koła, które nie ma swego początku. Wyznawcy buddyzmu wierzą, że gdy umrą odrodzą się ponownie w innej postaci. W zależności od postępowania podczas swojego jednego życia w drugim, będzie im się powodziło lepiej lub gorzej. Osoby, które zachowują się źle, najprawdopodobniej odrodzą się w postaci zwierzęcej i nie będą mogli być tak blisko buddy jak człowiek.

W Laosie buddyzm jest główną religią, a mnisi, spotykani prawie na każdym kroku stają się atrakcją tego kraju. Tysiące świątyń i bogate, złote posągi Buddy cieszą wzrok coraz większej grupie turystów.

Laos | młodzi mnisiLaos | Pobierający naukę w świątyni chłopcy potrafią czytać i pisać. 

Dlaczego w Laosie jest tak dużo mnichów?

Laotańczycy posyłają swoje 6-7 letnie dzieci (oczywiście tylko chłopców) do świątyni aby odbyły naukę. Powszechnie uważa się w Laosie, że chłopak, który od małego kształci się w buddyjskiej świątyni będzie lepszym człowiekiem. Chłopcy kończąc 15 lat mają wybór: dalej iść śladem Buddy, założyć rodzinę czy rozpocząć naukę pod innym kierunkiem.

Drugim powodem dla którego tak wielu chłopców decyduje się na zostanie mnichem jest ucieczka przed biedą. Dziecko przyjęte na naukę do świątyni ma zapewnione miejsce do spania i dwa posiłki dziennie co często przechyla szalę.

Jakie zasady obowiązują mnichów?

Każdy mnich powinien przestrzegać około 270 zasad. Mnichowi nie wolno pić alkoholu i palić papierosów, gdyż w ten sposób niszczy swoje ciało i ducha. Nie spotkamy również mnicha, który śpiesząc się gdzieś biegnie, obowiązuje ich bowiem zakaz biegania. Również spożywanie pokarmów jest określone pewnymi ograniczeniami np. mnich może jeść tylko do godziny 11 rano.

Codziennie koło godziny 6 rano, ubrani na pomarańczowo mnisi z Luang Prabang wychodzą ze świątyni i podążają ścieżkami miasta. Mnisi z różnych świątyń mają ustalone trasy, których nie wolo im zmieniać. Każdy z nich niesie ze sobą pustą miskę, w którą zbiera podarowane jako jałmużnę jedzenie. Już o 5:30 rano mieszkańcy i turyści w Luang Prabang zbierają się na ulicach aby złożyć ofiarę. Mnisi nadmiar zebranego pożywienia dzielą między potrzebujących.

Laos | Mnisi z Luang Prabang zbierają jałmużnęLaos | Mnisi z Luang Prabang zbierają jałmużnę

Należy pamiętać, aby ofiarowane mnichom jedzenie było świeże, często bowiem zdarza się, że sprzedawane przez ulicznych sprzedawców, gotowe jedzenie jest stare.

Buddyzm w Laosie był początkowo zwalczany przez komunistyczne władzę, jednak ze względów praktycznych i gospodarczych. Liczne świątynie buddyjskie (w Wientian jest ich ponad pięćset) przyciągają rzesze turystów co sprzyja szybkiemu rozwojowi tych terenów.

Laos | złoty pomnik BuddyLaos | złoty pomnik Buddy

Uwagę turystów często przyciągają małe ołtarzyki przed domami, nie mają one jednak żadnego związku z buddyzmem a jedynie z religią animistyczną. Ludzie wierzą w duchy i właśnie dla mich stawiają małe domki. Często można zauważyć, że przed nimi stoją kwiaty, napoje i jedzenie, które jest ofiarą dla duchów. W zamian mają one czuwać nad domostwem.

Laos | złoty pomnik Buddy w Luang PrabangLaos | złoty pomnik Buddy w Luang Prabang

Zainteresują Cię również

Laos – kraj egzotycznej przyrody Laos – kraj egzotycznej przyrody
Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede...
Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet
Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak...
Pamiątki z Laosu Pamiątki z Laosu
Laos to przepiękny, niezwykle atrakcyjny kraj, który na dobre skradł serca turystów. Zachwyca przepięknymi krajobrazami,...
Kip – waluta Laosu. Jaką walutę zabrać do Laosu? Kip – waluta Laosu. Jaką walutę zabrać do Laosu?
Jednostką monetarną używaną na terenie Laosu jest Kip. Jego symbol to ₭, a międzynarodowy kod ISO – LAK. Laotański kip dzieli się...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności