Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak naprawdę wszystko zależy od naszych urlopowych oczekiwań. Laos często oceniany jest jako kraj droższy niż np. Tajlandia.

Laos | A może coś słodkiego?Laos | A może coś słodkiego? (by pedroalonso )

 

Niektóre towary mają w Laosie wyższe ceny niż w sąsiednich krajach, ponieważ są importowane np. z Wietnamu albo z Tajlandii. Należy do nich m.in. benzyna, co z kolei zwiększa koszty przejazdu taksówką albo tuk-tukiem. Niemniej jednak poziom cen w Laosie, w porównaniu z Europą, jest oczywiście bardzo korzystny.

Jak wszędzie, również w Laosie, ceny zależą także od miejsca pobytu. W najczęściej odwiedzanych miastach będą wielokrotnie wyższe niż na prowincji.

Kip, dolar czy euro?

Chociaż narodową walutą Laosu jest laotański kip (LAK), to w powszechnym użyciu są też amerykańskie dolary. Zwykle stosuje się przelicznik 1:10 000, bez względu na oficjalny kurs. W dużych ośrodkach turystycznych akceptowane jest też euro, a w Vientian i  w innych miejscowościach w pobliżu granicy z Tajlandią powszechnym środkiem płatniczym jest również tajski baht.

Dzienny budżet w Laosie

Będąc w Laosie już za ok. 15-20 dolarów dziennie na osobę można zapewnić sobie stosunkowo niezłe wyżywienie i zakwaterowanie. Aby zaś korzystać z klimatyzacji, gorącej wody i europejskiej żywności, trzeba wydać co najmniej 25-30 dolarów na dzień. Za 75-100 dolarów można zatrzymywać się w najlepszych hotelach i z niczym się nie ograniczać.   

Podane niżej zestawienie przedstawia średnie ceny z kilku ostatnich miesięcy i należy je traktować wyłącznie orientacyjnie. Ceny w ośrodkach turystycznych będą znacznie wyższe od przeciętnych. Ceny w tabeli podane są w dolarach amerykańskich (USD), laotańskich kipach (LAK) i polskich złotych (PLN).

Laos | Typowe laotańskie śniadanie, miskę zupy zwanej „kao biak”, dostaniemy już za 1,5 dolara (około 12 tysięcy kip)Laos | Typowe laotańskie śniadanie, miskę zupy zwanej „kao biak”, dostaniemy już za 1,5 dolara (około 12 tysięcy kip) (by princeroy )

Laos - ceny na różne artykuły w 2013 roku

 

Zainteresują Cię również

Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku? Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku?
Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności