Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to jakie mamy szczęście. W Laosie szkoła jest towarem luksusowym, dostępnym tylko dla wybranych.

Laos | szkoła podstawowa w wiosceLaos | szkoła podstawowa w wiosce

 

Problemy związane z edukacją, z którymi zmaga się Laos nie maja jednej przyczyny. Często składa się na nie wiele czynników.

Koszty

Edukacja w Laosie jest płatna i nie każdego obywatela tego państwa na nią stać. Wszechobecna bieda skutkuję tym, że aż  23% Laotańczyków w ogóle nie uczęszcza i nie uczęszczało do szkoły. Najbardziej odsunięte od edukacji są dziewczynki. Spośród chodzących do szkoły dzieci tylko jedna czwarta to dziewczynki. Koszt semestru nauki w szkole podstawowej w Laosie kosztuje około 230zł. Jest to znacząca kwota dla wielu laotańskich rodzin, które często decydują się na posłanie do szkoły tylko jednego dziecka.

Laos | lekcja w szkole podstawowejLaos | lekcja w szkole podstawowej

Dostępność

Problemem w edukacji jest również dostępność placówek oświatowych. Najczęściej ulokowane są w miastach lub przy głównych drogach państwa. Wiele osób mieszka na terenach oddalonych od szkół i nie jest w stanie do nich uczęszczać.

Dzieci, a dokładnie chłopcy, którzy pomimo przeciwności chcą się uczyć, bardzo często decydują się zostać mnichami. Dzięki wyborowi takiego życia, mają zapewnione szkolnictwo, ubranie, miejsce do spania i 2 posiłki dziennie, czyli zdecydowanie więcej niż większość ubogich dzieci w Laosie.

Odwiedzając Laos możemy zaobserwować, że część dzieci z dużym zainteresowaniem przysłuchuje się obcokrajowcom. Kontakt z turystami daje im możliwość nauki języka angielskiego i poznania kultur innych państw.

Laos | mnisi - częsty widok w LaosieLaos | mnisi - częsty widok w Laosie

Bariera językowa

Kolejnym problemem edukacyjnym Laosu jest duża ilość grup etnicznych, które w większości mają swoje dialekty i inne języki. Brak znajomości języka narodowego Laosu uniemożliwia dzieciom zrozumienie, a co za tym idzie naukę w szkole.

Edukacja w Laosie bardzo często uzależniona jest od pomocy z zewnątrz. Dotacje z różnych organizacji pomagają zwiększyć liczbę drukowanych książek, jest to jednak nadal za mało.

Zła dystrybucja i niski poziom pisania i czytania wśród Laotańczyków nie ułatwiają zadania.
Wybierając się do Laosu i innych krajów, które zmagają się z ubóstwem, musimy pamiętać, że podarunek dla dziecka w postaci przyborów szkolnych, zeszytu, kredek czy długopisu sprawi mu największa radość.

Laos | dziewczynki podczas lekcji w szkoleLaos | dziewczynki podczas lekcji w szkole

Laos | chłopcy podczas lekcji w szkoleLaos | chłopcy podczas lekcji w szkole

Zainteresują Cię również

Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Laos – kraj egzotycznej przyrody Laos – kraj egzotycznej przyrody
Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede...
Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet
Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak...
Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to bez wątpienia byłoby to Luang Prabang. Miasto...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności