Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący z południa Chin ludzie, którzy w większości pochodzili z ludu Lao (z tąd też nazwa Laos).

Laos | Pomnik Patuxai w VientianeLaos | Pomnik Patuxai w Vientiane

 

Pierwsi Laotańczycy zajmowali się zbieractwem i myślistwem, z czasem jednak rozwinęło się rolnictwo, które przyczyniło się do powstania księstw Sikhottabong i Candapuri na lewym wybrzeżu Mekongu. Historia Laosu to w dużej mierze liczne wpływy sąsiednich państw. Bardzo szybko lud Laotańczyków dostał się pod władzę królestwa Ayutthaya. W 1353 roku mieszkańcy z terenów obecnego Laosu utworzyli państwo Lan Xang

Po śmierci króla Setthathirath II w 1707 roku Lan Xang zostało podzielone na: Vientiane, Champasak i Luang Prabang. Królestwa te były od siebie niezależne, jednak już w 1828 roku Tajlandia podbiła Vientiane. Pozostałe dwa królestwa w 1893 roku znalazły się pod protektoratem francuskim. Podczas II wojny światowej tereny te znalazły się we władaniu Japończyków.

Laosowi udało się odzyskać niepodległość w 1954 roku i powołać rząd dzięki utworzonemu ruchowi wyzwoleńczemu Lao Issara. Laos niedługo cieszył się niepodległością , gdyż już rok później Francja zaczęła odnawiać swe wpływy w dawnych koloniach. Francuzi zwalczali Lao Issara i zaczęli okupować kraj.

Laos | flaga narodowa LaosuLaos | flaga narodowa Laosu

Gdy w 1946 roku w Champasak wygasła linia królewska, Sisavang Vong – król Luang Prabang, zjednoczył oba kraje tworząc w ten sposób królestwo Laosu. Francja tylko formalnie zaakceptowała niepodległość nowo utworzonego państwa. Powstał przy pomocy Việt Minh kolejny antyfrancuski i antykolonialny ruch - Pathet Lao. W 1953 roku 30 proc. Terytorium Laosu znajdowało się pod jego kontrolą.

W 1954 roku doszło do ważnej bitwy pod Điện Bien Phủ, po której Francuski okupant musiał uznać całkowitą niezależni niepodległość Laosu. Nadal jednak trwała wojna, która wyniszczała kraj. Pod kierownictwem księcia Souphanouvonga w 1955 roku laotańscy komuniści utworzyli „Laotańską Partie Ludową”. Tereny Laosu będące pod kontrolą Pathet Lao zaopatrywały Wietkong. Aby więc zniszczyć Szlak Ho Chi Minha lotnictwo USA regularnie bombardowało północno-wschodnie terytoria Laosu.

Podczas wyborów do parlamentu w 1960 roku do władzy doszedł Pathet Lao – kandydat prawicowy. Komuniści wspierani przez Demokratyczną Republikę Wietnamu i strona prawicowa - popierana przez USA zapoczątkowała wojnę domową i działania zbrojne na terenie kraju. Po zakończeniu walk w 1973 roku utworzono III rząd koalicyjny premiera Souvannaphoumy i ogłoszono pokój w Laosie.

Jednak nic nie trwa wiecznie, partyzanci komunistyczni po upadku Wietnamu Południowego opanowali Wientian i deportowali funkcjonariuszy poprzedniego ustroju, oraz ich rodziny do „obozów reedukacji”. Wielu z tych ludzi było torturowanych i zabijanych, szczególną uwagę poświęcano pojmanym oficerom, dla których utworzono oddzielny obóz na wyspie Nam Ngum.

Król Savang Vatthana w 1975 roku abdykował (został do tego zmuszony) i wraz z rodziną został wysłany na północ kraju do „obozu reedukacji” . W 1989 roku ogłoszono, ze cała rodzina królewska zmarła w obozie.

Po internowaniu króla Savang Vatthana ogłoszono republikę na czele której stanął książę Souphanouvong – przywódca komunistów.


Laos | pola uprawne w LaosieLaos | pola uprawne w Laosie

Zawarto sojusz pomiędzy Laosem a Wietnamem oraz podpisano porozumienie o współpracy gospodarczej i przyjaźni tych krajów. Laotańczycy popierający poprzedniego króla zaczęli przedzierać się przez granice z Tajlandią, jednak policja i wojsko komunistyczne zatrzymało ich na granicy. Szacuje się, że zginęło wtedy około 45 tys. uchodźców. Podczas konfliktów wewnętrznych w państwie laotańskim, w latach 1962-1973 zginęło 300 tys. cywilów oraz wojskowych

W 1986 roku prezydent Souphauvong zrezygnował a jego funkcje przejął premier Kaisone Phomvihane – były dowódca wojska Pathet Lao. Rozpoczęto odbudowę kraju i znormalizowano stosunki z krajami sąsiadującymi . Po śmierci Phomvihane, rządy objął Khamtai Siphandon. Nowy prezydent zliberalizował gospodarkę i otworzył granice z Tajlandią, które do tego czasu były zamknięte. Do Laosu powrócili uchodźcy, jednak w stosunkowo niewielkiej liczbie kilku tysięcy.

Zainteresują Cię również

Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Laos – kraj egzotycznej przyrody Laos – kraj egzotycznej przyrody
Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede...
Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to bez wątpienia byłoby to Luang Prabang. Miasto...
Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet
Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności