Wybierając się do Laosu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to kraj dla tych, którzy lubią poleżeć sobie na piasku i poodwiedzać salony spa w luksusowych kurortach. Jest to miejsce do rozmyślań i ucieczki od stresu współczesnego, miejskiego życia.

Jeśli tego właśnie potrzebujecie – Laos będzie Kambodża.

Laos | W listopadzie odbywa się trzydniowy festiwal That Luang, podczas którego mieszkańcy Laosu ubierają tradycyjne stroje, a w miastach można zobaczyć setki mnichówLaos | W listopadzie odbywa się trzydniowy festiwal That Luang, podczas którego mieszkańcy Laosu ubierają tradycyjne stroje, a w miastach można zobaczyć setki mnichów (by teti034 )

 

Kambodża 20 lat temu...

Niewielka liczba ludności i miast czyni Laos krajem pełnym ciszy i relaksu. Niektórzy porównują Laos do Kambodży sprzed dwudziestu lat.

Tropikalne wakacje

Planując podróż do Azji Południowo-Wschodniej trzeba się liczyć z tropikalnymi warunkami pogodowymi.

Laos, podobnie jak jego sąsiedzi – przede wszystkim: Wietnam, Kambodża i Tajlandia – charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza, tropikalnymi temperaturami oraz – w   porze deszczowej – gwałtownymi opadami.

Gdzie chłodniej, gdzie goręcej?

Południe kraju z Si-Phan-Don albo Champasak jest bardziej gorące, północ z wyżyną i miastami Luang Prabang i Luang Namtha – nieco chłodniejsze. Ogólnie rzec biorąc, im wyżej się znajdujemy, tym jest chłodniej. Poza tym, na północy przypływa nieco chłodniejsze powietrza z Chin.

Laos | Szczyt sezonu turystycznego w Laosie trwa od grudnia do lutegoLaos | Szczyt sezonu turystycznego w Laosie trwa od grudnia do lutego (by tjans )

Pora deszczowa w Laosie

Klimat Laosu można podzielić w przybliżeniu na dwie pory roku: suchą i deszczową.

W miesiącach od maja do października przychodzi monsun południowo-zachodni, który może powodować silne opady deszczu. Jednak nie należy rezygnować z podróży do Laosu w tych właśnie miesiącach. Możliwości i wrażenia, jakie oferuje ten kraj podczas podróży są niezwykle różnorodne i niepowtarzalne także w porze deszczowej.

Trzeba tylko wykazać się pewną elastycznością w planowaniu pobytu i przede wszystkim – nie obawiać się przemoczenia w tropikalnym deszczu. Z reguły opady są gwałtowne, ale krótkotrwałe i często znów pojawia się słońce. Bujna wegetacja w porze deszczowej robi niezwykłe wrażenie.

W tym czasie również są organizowane wycieczki po Mekongu i innych rzekach.

Pora sucha w Laosie

Panujący od listopada do lutego monsun północno-wschodni przynosi do Laosu klimat suchy. Miesiące marzec i kwiecień leżą w fazie przejściowej między porą suchą i deszczową. Dokładne przewidzenie pogody na ten okres jest trudne.

Podczas podróży w marcu lub kwietniu trzeba się liczyć ze zróżnicowaną pogodą i przygotować się na każdą ewentualność.

Temperatury w Laosie zmieniają się równie mocno jak ilość opadów. W wilgotnej, nisko położonej dolinie Mekongu temperatury, w zależności od pory roku, wahają się od 14°C do 37°C. W regionach górskich wokół Xieng Kuhang temperatury mogą spaść nocą nawet w pobliże 0°C.

Laos | Mekong o zmierzchu (Luang Prabang)Laos | Mekong o zmierzchu (Luang Prabang) (by themiz )

Kiedy jechać do  Vientiane?

Najlepszy czas na zwiedzanie stolicy Laosu Vientiane, to miesiące od listopada do lutego. W tym okresie jest najmniej opadów deszczu a temperatury – zwłaszcza dla Europejczyków – w miarę przyjemne.

Vientiane leży na równinie Mekongu – najgorętszym obszarze kraju. Jeśli wybierzemy się tam między listopadem i lutym, to możemy liczyć na znośne temperatury rzędu 28°C. I jeszcze jedna zaleta: właśnie w tym czasie odbywa się większość regionalnych i narodowych świąt. Dla interesujących się kulturą Laosu turystów stanowi to niezwykłą okazję. W Vientiane w listopadzie odbywa się np. słynny trzydniowy festiwal That Luang. Wielu mieszkańców Laosu ubiera się w tradycyjne stroje, a w mieście można zobaczyć setki mnichów.  

Sezon w Laosie

Według opinii większości turystów optymalny czas podróży do Laosu przypada na okres od października do marca, a szczyt sezonu trwa od grudnia do lutego. Nie jest wtedy ani zbyt upalnie, ani zbyt deszczowo.

Nic nie jest jednak bez wad: przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych wszystkie popularne atrakcje i kulturalne imprezy są przepełnione tłumami turystów. Także z miejscami hotelowymi może być wówczas problem.

Wyjazd do Laosu może być niezapomnianym przeżyciem o każdej porze roku, ale termin podróży każdy powinien zaplanować indywidualnie, biorąc pod uwagę własne oczekiwania, możliwości i upodobania. 

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Historia Laosu Historia Laosu
Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności