Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede wszystkim dziewiczą dżunglą, której nieprzebrane bogactwo pokrywa niemal całą krainę.

Laotańczycy żyjący w tym skromnym państwie, w liczbie sześciu milionów, zamieszkują głównie wioski i trudnią się w nich uprawą ryżu. Malownicze położenie osad i życzliwość regionalnych mieszkańców również pozostają na długo w pamięci zagranicznych turystów.

Laos | Malownicze okolice Luang PrabangLaos | Malownicze okolice Luang Prabang (by saipal )

 

Geografia i położenie

Państwo to sąsiaduje z Wietnamem, Chinami, Kambodżą i Tajlandią. Laos był kiedyś częścią wielkiego Imperium Khmerów.

Na północy kraju rozciąga się łańcuch malowniczych gór, a na południu płaskowyż Bolovens, słynący z kolonialnych plantacji kawy oraz licznych kurortów.

W Laosie dominuje klimat typu monsunowego, co oznacza ulewne deszcze od maja do października i gorące, suche temperatury od grudnia do kwietnia. Najwięcej turystów przybywa tutaj w okresie od listopada do marca.

Kultura

Laos jest krajem zamieszkanym przez liczne grupy etniczne, które żyją według własnych zasad, pielęgnując odrębność swojej kultury i zwyczajów. Ważnym elementem kultury jest religijność mieszkańców Laosu, która z kolei jest silnie związana z tradycyjną muzyką. Muzycy grają na narodowym instrumencie zwanym Khaen, który jest  typem bambusowego fletu o prehistorycznych korzeniach. Khaen tradycyjnie towarzyszy wokaliście w klasycznym typie laotańskiej muzyki lam.

Laos | Pha That Luang w VientianeLaos | Pha That Luang w Vientiane (by yeowatzup )

W kulturze mieszkańców bardzo ważna jest uprawa ryżu (także z powodów religijnych). Laotańczykom najbardziej smakuje ryż sklejony i uprawiają go często w przydomowych ogródkach ku czci swoich zmarłych rodziców lub na skraju pola, co oznacza, że rodzice wciąż żyją. Warzywa w dużych ilościach są podstawą laotańskiej kuchni.

Religia

Większość mieszkańców Laosu wyznaje buddyzm, który na co dzień przypomina o sobie w sylwetkach mnichów odzianych w szafranowe szaty. Turystom trzeba często przypominać, że mnich to świętość i nie wolno ich dotykać! Popularną religią jest także animizm – wiara w stale obecne duchy przodków, zwane Phi. Religie chrześcijańskie są słabo rozpowszechnione w Laosie. Katolicyzm wyznaje mniej niż jeden procent mieszkańców.

Laos | Laos zamieszkany jest przez liczne grupy etniczne, które pielęgnują swoje tradycjeLaos | Laos zamieszkany jest przez liczne grupy etniczne, które pielęgnują swoje tradycje (by adam_jones )

Co zwiedzić w Laosie?

Koniecznie trzeba zwiedzić najsłynniejsze i najpiękniejsze miasto laotańskie – Luang Prabang. To dawna stolica Laosu, w której można zobaczyć pałac królewski. Ponadto warto przyjrzeć się tamtejszej specyficznej architekturze kolonialnej – mieszance lokalnych stylów połączonych z nutką wpływów francuskich osadników. W miasteczku istnieją zachwycające jaskinie ze świątynnymi wnętrzami oraz zachwycające wodospady. Atrakcją turystyczną jest również nocny bazar, pełen świeżych owoców i innych rozkoszy dla podniebienia, a także pamiątek dla turystów.

Warto zauważyć, że w Laosie bez trudu można porozumieć się po angielsku. Turyści nie powinni mieć kłopotu z komunikacją z przesympatycznymi mieszkańcami tego azjatyckiego państwa.

Laos | Wodospad Kouang SiLaos | Wodospad Kouang Si (by Lars abroad )

Warto pokusić się o zwiedzanie laotańskich lasów czy spływ największą rzeką regionu czyli – Mekongiem. Spragnieni ciszy turyści mogą odwiedzić nadrzeczną wioskę Muang Ngoi, w malowniczych górzystych rejonach. Jest ona niemal odcięta od świata i pozbawiona prądu w dzień – prawdziwy odpoczynek od cywilizacji.

Egzotyczna przyroda Laosu

Piękne, dziewicze rejony lasu laotańskiego obfitują też w niezwykłe gatunki zwierząt. Przykładem są obecne tu słonie, gibbony, małpki oraz niezwykle rzadkie zwierzę laotańskie zwane – saola czyli „jednorożec”. Miłośników przyrody intryguje także odkryty w 1996 roku laotański szczur skalny z puszystym ogonem, co upodabnia go często do wiewiórki.

Laos | Xieng Khuan – park Buddów w okolicach VientianeLaos | Xieng Khuan – park Buddów w okolicach Vientiane (by yeowatzup )

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku? Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku?
Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności