Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy zadeklarować wszelkie kwoty większe niż 2000 USD.

Laos | Jak podaje Ambasada RP w Bangkoku, wywóz z terenu Laosu dzieł sztuki (a w szczególności starych figurek Buddy) jest zabronionyLaos | Jak podaje Ambasada RP w Bangkoku, wywóz z terenu Laosu dzieł sztuki (a w szczególności starych figurek Buddy) jest zabroniony (by iamagenious )

 

Wywóz figurek Buddy jest zakazany; odkryte podczas kontroli celnej figurki zostaną skonfiskowane.

Na wywóz przedmiotów zabytkowych potrzebne jest zezwolenie Department of Heritage Vientiane (Antique Management Office).

Przepisy wjazdowe i celne dla cudzoziemców mogą się czasowo zmieniać bez uprzedniego powiadomienia MSZ. Wiążące informacje i wskazówki na ten temat należy każdorazowo uzyskiwać bezpośrednio w najbliższej ambasadzie albo konsulacie generalnym. W przypadku polskich turystów sprawę komplikuje brak laotańskiej placówki dyplomatycznej w Polsce (Polskę obsługuje Ambasada Laosu w Berlinie) i polskiej placówki dyplomatycznej w Laosie (Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku). Tu znajdziesz adresy placówek.

Szczególne przepisy karne

Zakup, posiadanie, dystrybucja, zażywanie, przywóz i wywóz narkotyków należy stanowczo odradzić. Także współudział (transport przesyłki dla osób trzecich bez wiedzy o jej zawartości) może mieć fatalne następstwa.

Laotańskie prawo karne za posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków przewiduje wieloletnie pozbawienie wolności.

Postępowanie karne w Laosie nie odpowiada naszym wyobrażeniom o państwie prawa (wieloletnie areszty, droga i niewystarczająca pomoc prawna, surowe warunki odbywania kary). Władze laotańskie nadal zaostrzają kary za przestępstwa narkotykowe. Już zapalenie jednego jointa może doprowadzić do zatrzymania i konieczności zapłacenia grzywny w wysokości ok. 500 euro.

Laos | Robiąc zakupy w Azji zawsze musimy uważać na towary, które mogą być wykonane z zagrożonych gatunków roślin i zwierzątLaos | Robiąc zakupy w Azji zawsze musimy uważać na towary, które mogą być wykonane z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt (by fukagawa )

Za poważne przestępstwa narkotykowe grozi dożywocie albo nawet kara śmierci (posiadanie albo handel powyżej 500 g heroiny, 3 g amfetaminy i/albo 10 kg chemikaliów do produkcji narkotyków). Rosnąca liczba śmiertelnych przypadków wśród zagranicznych konsumentów narkotyków w Laosie wynika głównie ze złej oceny ich jakości.

W Laosie tradycyjnie niedopuszczalne są kontakty pozamałżeńskie. Dotyczy to zwłaszcza kontaktów między cudzoziemcami i Laotańczykami. W przeszłości takie naruszenie zasad kończyło się często więcej niż symboliczną grzywną (od 500 do 5000 USD) albo nawet karą pozbawienia wolności.

Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych. Podczas fotografowania ludzi oraz obiektów religijnych należy zachować – jak wszędzie – odpowiednią powściągliwość.     

Zainteresują Cię również

Tajlandzkie „nie“ dla wizy wspólnej z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej Tajlandzkie „nie“ dla wizy wspólnej z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej
Wprowadzona w lipcu przez Kambodżę, Laos, Birmę i Wietnam wspólna wiza CLMV Single Visum została odrzucona przez Tajlandię....
Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności