Mimo, że niewiele się mówi o laotańskiej kawie to wśród baristów i smakoszy kawy uchodzi ona za jedną z najznamienitszych na świecie.

Laos | dojrzałe owoce kawy gotowe do zbiorówLaos | dojrzałe owoce kawy gotowe do zbiorów

 

Na południu Bolavens Platea znajdują się plantacje jednaj z najlepszych kaw na świecie. Jest to jedna z nielicznych, pozytywnych pozostałości po koloniach Francuskich w Laosie.

Na plantacjach możemy rozróżnić dwa rodzaje kawy: arabice i robuste. Po zaparzeniu kawa laotańska ma mocny, aromatyczny smak i charakteryzuje się czarnym jak smoła kolorem. Zwiedzając plantacje lepiej wynająć przewodnika (kosztuje około 5 USD) który pokaże nam gdzie się ona zaczyna i kończy. Nie zdziwcie się, gdy przewodnik zwróci waszą uwagę na gęste krzaki. Te właśnie chaszcze to drzewka kawowe, z których pozyskuje się jedną z najlepszych kaw. Zwiedzanie plantacji, można połączyć z oglądaniem wodospadów Tat Fan i Tat Yuang.

Laos | zielone owoce kawyLaos | zielone owoce kawy

Dla ludzi, którzy zadają sobie odwieczne pytanie: kawa czy herbata? Na laotańskich plantacjach znajduje się rozwiązanie. Dla oszczędności miejsca, drzewka kawowe rosną zaraz przy drzewkach herbacianych.

Laos | palone ziarna kawyLaos | palone ziarna kawy

W ciągu roku w Laosie zbiera się od 15 do 20 tysięcy ton kawy, w 80 procent jest to robusta, która rośnie zdecydowanie szybciej niż arabica i nie są jej straszne zmiany klimatu. Niestety, ale to arabica jest lepsza gatunkowo, bardziej szlachetna i co za tym idzie, zdecydowanie droższa. Robusta najczęściej używana jest w tańszych kawach, przykładem mogą być popularne kawy instant 3 w 1.

Będąc w Laosie spróbowanie tamtejszej kawy jest wręcz obowiązkiem. Prosząc w restauracji o kawę, prawie zawsze otrzymamy klasyczną małą czarną. Jednak nie jest to kawa jaką piją Laotańczycy. Jeśli chcemy spróbować niebiańskiego nektaru jaki raczą się miejscowi, musimy wybrać się na tamtejszy targ. Kawa którą tam dostaniemy, podawana jest z gęstym, słodzonym mlekiem skondensowanym. Warto się więc skusić, nawet jeśli w całym naszym życiu nie przypadła nam do gustu żadna, gorzka kawa – bo ten napój smakuje jak słodycze.

Laos | palone ziarna kawyLaos | palone ziarna kawy

Ciekawostka : sami Laotańczycy bardzo często, zaraz po kawie piją szklankę zielonej herbaty.

Zainteresują Cię również

Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Laos – kraj egzotycznej przyrody Laos – kraj egzotycznej przyrody
Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede...
Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet
Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak...
Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to bez wątpienia byłoby to Luang Prabang. Miasto...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności