Gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to bez wątpienia byłoby to Luang Prabang. Miasto spaja w idealny sposób historię Laosu.

Tradycyjne świątynie stoją w bezpośrednim sąsiedztwie francuskich budynków kolonialnych i stapiają się w architektoniczną jedność. Co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się dysonansem, w tym laotańskim symbolu doskonale ze sobą harmonizuje.

Laos | Luang Prabang i MekongLaos | Luang Prabang i Mekong (by saipal )

Dawna stolica Laosu

Luang Prabang, dawna stolica Laosu, liczy dzisiaj ponad 48 000 mieszkańców i jest czwartym, co do wielkości miastem tego kraju. W 1995 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bez względu na to, czy obserwuje się laotańskie małomiasteczkowe życie w jednej z licznych kawiarni, zwiedza się świątynie, czy próbuje lokalnych specjałów na wieczornym targu Hmong – Luang Prabang oferuje tak szeroką paletę atrakcji, że opłaca się spędzić w tym miejscu długie dni.

Przyjeżdżając do Luang Prabang szybko się zauważa, że zegarki chodzą tutaj inaczej, niż w innych miejscach Laosu i Azji. Człowiek czuje się przeniesiony w inny czas: na głównej ulicy Th. Kingkitsarat toczy się życie. Tu znajduje się większość restauracji a także organizatorów wycieczek. Widać rybaków, jak bez pośpiechu zarzucają swoje sieci nad brzegiem Mekongu, koguty paradujące po małych, bocznych uliczkach i od czasu do czasu kilku mnichów w szafranowo żółtych okryciach. Luang Prabang uważane jest często za najbardziej eleganckie i fotogeniczne miasto Azji Południowo-Wschodniej. Większość turystów, którzy chcieli spędzić tutaj tyko kilka godzin, zmienia swoje plany i poddaje się urokowi miasta.

Laos | Targ w Lauang PrabangLaos | Targ w Lauang Prabang (by jayarc )

Najlepszy czas na zwiedzanie Luang Prabang

Luang Prabang, podobnie jak reszta kraju, podlega powtarzającym się cyklicznie porom deszczowym i suchym. Pora sucha trwa od listopada do maja, a potem monsun południowo-zachodni przynosi porę deszczową. Najwięcej opadów występuje w Luang Prabang w sierpniu (226,5 mm). Pora deszczowa ma też swoje pozytywne strony. Wielu turystów odstraszają opady deszczu, ale zapominają oni przy tym, że gwałtowne ulewy, które przynosi monsun, są krótkotrwałe, ciężkie chmury szybko przechodzą i słońce ponownie świeci. W okresie od października do marca średnie temperatury powietrza w Luang Prabang wynoszą ok. 25°C, czyli mieszczą się w zakresie tolerancji przeciętnego Europejczyka.

Zabytki i atrakcje

Większość atrakcji Luang Prabang znajduje się w obszarze starego miasta, które leży na półwyspie przy ujściu rzeki Nam Khan do Mekongu. Najlepiej zwiedzać miasto na piechotę. Kto chciałby jednak dokładnie zwiedzić także okolice Luang Prabang i zrobić na przykład wycieczkę do jaskiń Pak-Ou albo do wodospadów Tat Kuang Si, powinien wypożyczyć sobie rower albo wziąć tuk-tuk.

Laos | Jaskinie Pak OuLaos | Jaskinie Pak Ou (by wm_archiv )

  • Królewskie Muzeum Pałacowe

Znajduje się na początku głównej ulicy Th. Kingkitsarat w Luang Prabang i daje pogląd na historię miasta. Pałac zbudowany w roku 1904 jako siedziba króla Sisavangvong’a, został po rewolucji w Laosie w 1975 r. przekształcony w muzeum. Można w nim podziwiać obiekty religijne, jak i posągi buddyjskie. W narożnej sali pałacu znajduje się Pha Bang, licząca 83 cm wysokości złota figurka Buddy. W trzecim dniu laotańskiego Nowego Roku ten posąg jest przenoszony w wielkiej procesji do największej świątyni Luang Prabang, Wat Mai, aby przyjąć rytualne obmycie. Interesujące są także malowidła ścienne w dawnej królewskiej sali przyjęć. Przedstawiają one typowe sceny z życia w Laosie.

  • Zespół świątynny Wat Xieng Thong

Bardzo interesujący obiekt usytuowany na brzegu Mekongu. Wzniesiona w 1560 roku przez króla Setthathirath’a świątynia jest ze swoimi sięgającymi ziemi dachami typowym przykładem laotańskiej architektury (ściśle biorąc: północno laotańskiej). W królewskiej kaplicy w pobliżu bramy wschodniej znajdują się urny z prochami rodziny królewskiej.

Laos | Zespół świątynny Wat Xieng ThongLaos | Zespół świątynny Wat Xieng Thong (by John Pavelka )

  • Poranna procesja mnichów w Luang Prabang

Szczególną atrakcją Luang Prabang jest odbywająca się każdego ranka, o wschodzie słońca, procesja mnichów. To powinien zobaczyć każdy, kto przejeżdża przez Laos. Podczas tego rytuału czekają miejscowi Laotańczycy na około 600 mnichów żyjących w okolicy miasta, aby przekazać im – na kolanach i ze schyloną pokornie głową – ofiary w formie ryżu albo owoców.

  • Phou Si

Nad miastem góruje wzgórze Phou Si (130 m n.p.m.), na którym znajduje się buddyjska świątynia. Kto na krótko przed zachodem słońca wdrapie się na szczyt po stromych schodach (328 stopni), ten zobaczy przepiękną panoramę miasta Luang Prabang przesłoniętego złotym welonem.

  • Jaskinie Pak Ou

Okolice miasta Luang Prabang też posiada swoje atrakcje. Godne uwagi są tutaj oddalone o 25 km jaskinie Pak Ou, w których znajdują się setki posągów Buddy, przynoszonych tutaj, jako ofiara.

Laos | Luang Prabang uważane jest często za najbardziej eleganckie i fotogeniczne miasto Azji Południowo-WschodniejLaos | Luang Prabang uważane jest często za najbardziej eleganckie i fotogeniczne miasto Azji Południowo-Wschodniej (by jmhullot )

  • Wodospady Tat Kuang

Także wodospady Tat Kuang, 32 km za miastem, warte są odwiedzenia. Tworzą one kaskadowe, przebiegające wśród skał turkusowe zbiorniki wody, które w tropikalnych temperaturach dają prawdziwe ochłodzenie spragnionym kąpieli turystom. Wybierając się w te okolice na wycieczkę nie można zapominać o strojach kąpielowych. Ponieważ jazda rowerem po częściowo nieutwardzonej drodze do wodospadów może być męcząca, lepiej jest wynająć w tym celu tuk-tuk.

  • Święta i festiwale w Luang Prabang

Dwa święta są na stałe zapisane w kalendarzu imprez w Luang Prabang. Jedno z nich, to Pii Mai, laotański Nowy Rok, który z reguły przypada w kwietniu. W czasie tego święta miasto pełne jest ludzi uzbrojonych w wodne pistolety i wiadra, i których jedynym celem jest przemoczenie wszystkich innych osób od głowy do stóp. Drugim świętem jest Bun Awk Phansa. Przypada ono w październiku. Zawsze odbywają się wtedy wyścigi łodzi po Mekongu. Dla obu tych imprez warto zawczasu zarezerwować pokoje w hotelu w Luang Prabang. 

Laos | Widok na miasto ze wzgórza Phou SiLaos | Widok na miasto ze wzgórza Phou Si (by madeleine_h )

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku? Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku?
Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy...
Historia Laosu Historia Laosu
Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności