Laos to przepiękny, niezwykle atrakcyjny kraj, który na dobre skradł serca turystów. Zachwyca przepięknymi krajobrazami, świątyniami, rzeźbami Buddy, ale i kolorowymi rynkami, na których można kupić wyjątkowe rękodzieła. Co zatem warto kupić w Laosie?

Pamiątki z Laosu
Fot. Adriano

 

 

Sinh

Sinh jest to tradycyjna laotańska spódnica noszona przez kobiety na ważnych uroczystościach, do pracy w urzędach czy przez dziewczynki w szkołach. Kupić ją można na rynkach, ale i w sklepach. Te droższe uszyte są oczywiście z lepszych jakościowo tkanin.

Kosz bambusowy

Piękną i oryginalną pamiątką są ręcznie tkane bambusowe kosze, ale i nie tylko, bo również wazony, maty, tace czy miski. Laotańczycy używają koszów do przechowywania ryżu. Są piękne, tanie, a przy tym lekkie – nie trzeba się więc bać o nadbagaż. W Luang Prabang można spróbować swoich sił w samodzielnym zrobieniu takiej pamiątki! Umożliwiają to warsztaty np. w Backstreet Academy.

Pamiątki ze srebra z Laosu

Ceramika

W Laosie można trafić do wiosek, w których większość kobiet trudni się tworzeniu przedmiotów glinianych. Wiedza ta przekazywana jest z pokolenia z pokolenie i od setek lat, naczynia wykonywane są w ten sam sposób.

Srebrna biżuteria

W Laosie kupimy również przepiękną biżuterię – od pokoleń tworzoną tak samo, oczywiście ręcznie. Co ciekawe, czystość srebra wynosi tu 95%. Należy jednak wystrzegać się imitacji! Nawet w Laosie spotkać można nieuczciwych sprzedawców.

Oprócz biżuterii, warto zwrócić uwagę na srebrne ozdoby typu misy czy bogato zdobione figurki.

Produkty o najwyższej jakości kupić można m.in. na Nocnym Markecie w Luang Prabang.

Tkaniny

W Laosie można zaopatrzyć się w najlepszej jakości jedwabne i bawełniane tkaniny na świecie. Kolorowe poszewki na poduszki, koce czy obrusy będą zdobić nasze wnętrza mieszkań i przypominać o egzotycznej wycieczce. W sprzedaży są też piękne i niedrogie chusty oraz apaszki.

Najpiękniejsze tkaniny można kupić w Ock Pop Tok w Luang Prabang.

Drewniane rzeźby

Będąc w Laosie, warto też zwrócić uwagę na ręcznie robione drewniane maski, szkatułki, świeczniki, małe łódki czy posągi. Nie muszą być to ogromne i ciężkie rzeźby – w sprzedaży dostępne są niewielkich rozmiarów pamiątki, które bez problemu zmieszczą się do bagażu. Z przepięknych rękodzieł słynie wioska Ban Nong Bueng w południowym Laosie.

Kobiety na targu w Laosie

Kawa

Laos słynie z doskonałej jakości kawy. Nic dziwnego, panujące tu warunki są idealne do jej uprawy. Według badań, Laos jest najlepszym miejscem do uprawy kawy w Azji Południowo-Wschodniej. Najpopularniejsze to: Robusta oraz Arabica. Warto szukać tych z certyfikatem UTZ – świadczącego o przestrzeganiu najwyższych standardów zrównoważonego rolnictwa. Aby nie tylko kupić kawę, ale i zobaczyć cały proces jej produkcji, warto udać się do Sinouk Coffee lub Lao Mountain Coffee.

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Historia Laosu Historia Laosu
Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności