Jeną z największych atrakcji turystycznych jest spływ łodzią Mekongiem z Huay Xai do Luang Prabang. Do wyboru mamy dwudniowy slowboat lub jednodniowy speedboat.

Laos | slowboat na MekonguLaos | slowboat na Mekongu

 

Nie zależnie czy zaplanujemy nasz rejs na jeden czy dwa dni możemy być pewni, że długo nie zapomnimy spędzonych na łodzi chwil.

Slowboat

Wybierając opcję dwu dniową z pewnością będziemy mieć wystarczająco dużo czasu aby podziwiać piękne krajobrazy i przyrodę Mekongu. Podczas podróży możemy rozkoszować się smakiem piwa Beerlao i pogawędzić ze współpasażerami. Na łodzi jest możliwość zakupienia alkoholu choć w dużej mierze turyści mają swoje zaopatrzenie w trunki. Spływ Mekongiem jest idealnym zajęciem dla osób, które pragną spowolnić czas i zapomnieć o reszcie świata, Laos jest bowiem najlepszym wyborem na leniwy odpoczynek wśród pięknych widoków.

Laos | transport po MekonguLaos | transport po Mekongu

Spływ odbywa się na długich łodziach, za sterem których stoi doświadczony kapitan. Mekong miejscami traci na szerokości i pojawiają się niewidoczne dla zwykłego turysty mielizny. Siedzenia w łodzi bywają różne, często zdarzają się ustawione fotele wyciągnięte ze starych samochodów lub proste, drewniane ławki. Nie zaszkodzi więc mieć przy sobie coś miękkiego, np. turystyczną poduszkę, za którą będziemy bardzo wdzięczni już po pierwszych godzinach rejsu.

Turyści płynący w łodzi są różnej narodowości i wyznania, podróżując samemu, może się zdarzyć, że będziemy jedynymi Polakami na pokładzie. Laos kusi bowiem nie tylko swoimi widokami ale przede wszystkim niskimi cenami. Obcokrajowcy często wyjeżdżają do Laosu aby zaoszczędzić.

Pod koniec pierwszego dnia rejsu w Pak Beng czeka nas jednak przymusowy postój na nocleg, można więc rozprostować nogi. Z miejscem noclegowym w dużej mierze nie ma problemu, rzadko zdarza się kumulacja turystów tak duża, że nie ma wolnego łóżka, a i wtedy można przespać się w śpiworze. W Pak Beng możemy również spróbować tradycyjnej kuchni, która nie nadwyręży nam finansów.

Niech nie zdziwią nas niezapowiedziane przystanki. Łodzie turystyczne często służą na Mekongu jako taksówki i przewożą również Laotańczyków.

Patrząc w nurt brunatnej rzeki możemy zapomnieć dosłownie o wszystkim. Bujna zieleń koi nasze myśli i rozleniwia. Z zamysłu mogą nas jednak wyrwać krótkie, przelotne ulewy. Deszcz bywa tak gwałtowny, że kapitan może zdecydować o tymczasowym postoju.

Laos | łodzie rybackieLaos | łodzie rybackie to częsty widok na Mekongu

Zbliżając się do Luang Prabang coraz częściej dostrzegamy proste, często prowizoryczne mola oraz znajdujące się na nabrzeżu ogródki warzywne. Mekong jest źródłem żywności dla Laotańczyków nic więc dziwnego, że co chwila widać tam poustawiane sieci rybackie i małe, przystosowane do połowów łodzie.

Laos | łodzie turystyczneLaos | łodzie turystyczne

Ostatni przystanek oddalony jest od miasta o kilka kilometrów, które możemy pokonać za pomocą songthaew’a (taksówka zrobiona z pick-upa lub ciężarówki), jest to koszt około 20 tysięcy kipów. Dwudniowy spływ Mekongiem kosztuje około 220 000 kipów czyli prawie 30 USD za osobę, należy jednak pamiętać, że cenę zawsze można trochę ponegocjować, szczególnie jeśli płyną.

Laos | widok Mekongu w Luang PrabangLaos | widok Mekongu w Luang Prabang

Speedboat

Drugi sposób pokonania trasy Huay Xai - Luang Prabang Mekongiem to speedboat. Tą formą spływu możemy również płynąć wzdłuż granicy z Birmą i Chinami, co jest bardziej niebezpieczne jednak ma swoich zwolenników. Speedboat to rodzaj motorówki, która nie zależnie od osoby, która stoi za sterem może w każdej chwili się przewrócić, wszystko zależy od kaprysów rzeki.

Łódka może osiągać na Mekongu nawet 60 km\h, szczególnie w górnym biegu rzeki, gzie pojawiają się częste, kilkumetrowe wiry, które trzeba omijać. Kapitan łodzi musi więc wykazywać się zręcznością i doskonałą znajomością rzeki.

Speedboat jest cięższy do zorganizowania niż bardziej popularny slowboat. Spływ w dół Mekongu organizują różne agencje, natomiast jeśli mamy ochotę popłynąć w górę rzeki musimy już dogadywać się z łódkarzem. W tym wypadku oczywiście cena jest większa, zawsze jednak należy się targować.

laos mekong transport 04Laos | widok Mekongu z łodzi turystycznej

Zainteresują Cię również

Nowe gatunki zwierząt odkrywane nad Mekongiem Nowe gatunki zwierząt odkrywane nad Mekongiem
Ryba ze zgryzem jak u wampira i siedmiometrowa mięsożerna roślina należą do odkrytych ostatnio nad Mekongem, nieznanych dotąd...
Ostatnia szansa dla delfinów rzecznych Ostatnia szansa dla delfinów rzecznych
Żyjące w wodach Mekongu delfiny krótkogłowe (Orcaella brevirostris) są gatunkiem silnie zagrożonym. Według nowego studium WWF (...
Protest przeciwko budowie zapory wodnej w Laosie Protest przeciwko budowie zapory wodnej w Laosie
Budowa elektrowni wodnej w prowincji Sayabouli, będąca priorytetem rządu laotańskiego, musi jeszcze uzyskać aprobatę...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...

 

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności